My Favorite Movies
best movies which touch my heart.....
| thuva87's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 2 |
Seven Pounds 2008, PG-13) |
|
| 3 |
The Christmas Shoes 2002, Unrated) |
|
| 4 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 5 |
Savior 1998, R) |
|
| 6 |
Slumdog Millionaire 2008, R) |
|
| 7 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 8 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 9 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 10 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 11 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 12 |
Crash 1996, NC-17) |
|
| 13 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 14 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 15 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 16 |
Cellular 2004, PG-13) |
|
| 17 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 18 |
Traitor 2008, PG-13) |
|
| 19 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 20 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957, Unrated) |
|
| 21 |
Groundhog Day 1993, PG) |
|
| 22 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 23 |
Amadeus 1984, PG) |
|
| 24 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 25 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 26 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 27 |
Blood Diamond 2006, R) |



























