My Favorite Movies


  thunderrrwing's Rating My Rating
1
Jeremiah Johnson 1972,  PG)
Jeremiah Johnson
This Is probably my favorite movie curently!
2
Dragonheart 1986,  PG-13)
3
Dragonslayer 1981,  PG)
4
Dr. Phibes Rises Again! 1972,  PG-13)
5
The Abominable Dr. Phibes 1971,  PG-13)
6
Looker 1981,  PG)
Looker
I want a weapon like this....everyone needs one.....albert finney was a great actor...
7
May 2002,  R)
8
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
9
Battle of the Bulge 1966,  Unrated)
10
Bonnie and Clyde 1967,  R)
11
Frankenstein 1931,  Unrated)
12
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
13
Dune 2002,  Unrated)
14
Sleeper 1973,  PG)
15
20,000 Leagues Under The Sea 1954,  G)
16
Entrapment 1999,  PG-13)
17
The First Great Train Robbery (The Great Train Robbery) 1979,  PG)
18
That Thing You Do! 1996,  PG)
19
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension 1984,  PG)
20
Excalibur 1981,  R)
21
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
22
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
23
Batman (1966) ,  Unrated)
24
Flash 1997,  Unrated)
25
The Great Waldo Pepper 1975,  PG)
26
The Sting 1973,  PG)
27
Wolfen 1981,  R)
28
Daniel Boone 2005,  Unrated)
29
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
there all good
30
The Sword and the Sorcerer 1982,  R)
31
Earth vs. the Flying Saucers 1956,  Unrated)
32
H.G. Wells' The War of the Worlds 2005,  R)
33
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
34
Turk 182! 1985,  PG-13)
35
The Funhouse (Carnival of Terror) 1981,  R)
36
An American Werewolf in London 1981,  R)
37
U-571 2000,  PG-13)
38
Zorro ,  G)
39
V for Vendetta 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments