My Favorite Movies


  thrusz's Rating My Rating
1
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
The most absolutely perfect movie ever made. Just writing this little blurb makes me want to watch it right now.
2
Annie Hall 1977,  PG)
Annie Hall
I never thought I'd be "that guy", but Woody Allen at his best is stunning.
3
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
This movie made me love Kurosawa. Obviously being one of my favorite movie, this movie is near perfect. Despite a long run-time, I wished for more by the end.
4
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Edgar Wright is proving to be one of the best directors in a long time. This is not just a good comedy. Heck, it's not just a good zombie parody. F*CK! It's not just a good zombie movie. THIS IS A FANTASTIC FILM THAT WILL MELT YOUR BRAIN IF FOLDED MORE THAN FIVE TIMES!
5
The Apartment 1960,  Unrated)
The Apartment
What? I will love a romantic comedy if it's well done. This is my ideal romantic film.
6
Spoorloos (The Vanishing) 1988,  R)
Spoorloos (The Vanishing)
I'm such a turd about this film. This is the movie that got me addicted to Criterion and I can't stop recommending it.
7
Domicile Conjugal (Bed & Board) 1970,  PG)
Domicile Conjugal (Bed & Board)
Out of the Antoine Doinel movies (outside of the masterpiece "The 400 Blows"), this film strikes a tone of honestly so naturally that I want to hide from the TV just in case the characters see me spying on their lives.
8
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
This is the one film that's stuck with me as ideal for as long as I've loved film. This movie is near perfect.
9
From Russia With Love 1963,  PG)
From Russia With Love
Je suis un trop grand Bond nerd. This is my favorite of the films. It's the second film of the series, so they're just starting to develop the formula, but aren't locked into it. I'll think of it as "the grounded gradiose".
10
Umberto D. 1952,  Unrated)
Umberto D.
A touching examination of human pride versus lust for life. What's great about this movie is that all of that is said without having to drive it into the ground like most moving films.
11
Strangers on a Train 1951,  PG)
Strangers on a Train
Yes, another Hitchcock from me, but not a lot of people have seen this one. It's so simple and so complex at the same time.
12
Charade 1963,  G)
Charade
This is just an amazingly fun kind of movie that isn't made any more.
13
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves)
I would love to watch this and Umberto D. in one night. This film is honest, bringing the audience into their plight of desperation.
14
The Departed 2006,  R)
The Departed
I'm not really alone in loving this one. I was just floored seeing this in theaters.
15
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
One of the best films of 2006, it is a science fiction story that, for once, doesn't feel removed. These are real characters in a real world.
16
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
The 400 Blows (Les Quatre cents coups)
I'm gonna put this out here. French kids are little bastards...and I love it!
17
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
A visual masterpiece, this film is gorgeous and uses the bizarre to enhance the emotional rollercoaster.
18
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Gondry is more than just a visual director, but strikes a chord of reality about relationships that has yet to be seen in film.
19
It Happened One Night 1934,  Unrated)
It Happened One Night
I would have put down everything in the Frank Capra box set, but let's be honest...I'd come off as bias. This is my favorite of the set (and one of the most surprising.) Again, you make a really solid romantic comedy, I'll praise you for life.
20
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) 1980,  PG)
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double)
It's weird that I can actually relate to characters in an epic for once. Usually, such bizarre things happen to them that automatically categorize them as heroes that you lose sight of the fact that they're people. Not here. The movie is more about characters than just the beautiful picture. Kurosawa achieves both: astounding visuals with genuine, three-dimensional characters.
21
Vanishing Point 1971,  R)
Vanishing Point
Sorry, I thought the other Vanishing Point was the right one. This movie has been super-popular since Grindhouse, but it's deserving fame. This is just one of the balls-out best movies ever made.
22
The Third Man 1949,  Unrated)
The Third Man
A darn phenomenal film that uses a dynamic score that brings me back to Fellini's 8 1/2.
23
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
More than a zombie movie, it is actually a story of people being confined. The zombies are just background.
24
Chinatown 1974,  R)
Chinatown
Wow. This is the movie that put Polanski on my top directors list. I'm planning on watching this one again this weekend. I wonder if it's anamorphic...
25
Rebecca 1940,  Unrated)
Rebecca
David O. Selznick knows how to handle properties because everything I've seen with his name on it is pure gold.
26
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Real Bond is good Bond. This reminded me of the early Connery films (especially From Russia with Love) before the genre got bogged down with pleasing a nerd fan base.
27
The Great Escape 1963,  Unrated)
28
Do the Right Thing 1989,  R)
29
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
My favorite sci-fi movie of all time. Joss Whedon's Firefly universe embraces the genre while turning it on it's ear in a funny, yet engaging saga.
30
Little Miss Sunshine 2006,  R)
31
The Fallen Idol 1948,  Unrated)
32
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) 1982,  R)
33
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
AHHH! I adore this movie! Kiefer as a vampire and the first movie to have both Coreys!

UPDATED 08.10.08 This has always been one of my all time favorite vampire movies. Zombies are my favorite horror creatures. Vampires have been a very different, yet very close second. There's a weird rebellousness about vampires that is very appealing. Now we have stuff like Buffy the Vampire Slayer and other great vampire updates. But vampires are always products of Bela Lugosi, regardless of era before this movie. My boss, Jim, says that this is only an MTV movie. Yes, it is an MTV movie, but there is a lot more going on with that.

There's something about the 80's where child endangerment is considered cool. I totally agree. These movies aren't made anymore. Really, G and PG is really really light stuff nowadays. PG-13 is a bare minimum for any scares. This wasn't the case in the 80's. Holy crap, you could throw anything on screen and at least hope for a PG-13 gimme. Now, The Lost Boys is rated R. Imagine what you could have done with The Goonies with an R-Rating. There would have been no limits. This is the R-Rated Goonies with vampires.

I'm not saying that this movie is Citizen Kane. What I am saying is that you'll rarely find a better vampire movie that is more entertaining. But that comes from the cast. Now, I feel awkward ever proclaiming Jason Patric's acting prowess. I can't say that he's awesome by any stretch of the imagination. But the real draw comes from Edward Herrmann, Dianne Wiest, Grandpa, and (I am completely ashamed...) the two Coreys. Edward Herrmann I've been a huge fan of since I became a Gilmore Girls nerd. Seeing him as a snooty vampire ringleader is just fantastic. Each time I watch this movie, I try to pick out little clues that let me in on the fact that he's the guy in the end. (Sorry, if you haven't seen this movie. It's way past time that you sit down and watch it.) Dianne Weist is the one who kind of validates this movie. Sure, she's not Orson Welles (two Kane references), but she's having a good time in this film and it really shows. Grandpa is my favorite character. We only had quirky characters like this two decades ago. Nothing like that today. I mean, that last line in the movie really summarizes how much I love this movie.

Now, the two Coreys. Feldman is Edgar Frog and I have to applaud him for just being silly as hell. He comes back to this character in the sequel and really just embraces his goofy twelve-year-old acting in this movie. Doesn't evolve the character at all and I have to kind of love that. The other Corey was never better (but signfiicantly gayer) than he was in this movie. This is a movie that just eliminates depth of character whatsoever and, for some reason, I'm cool with this. Normally, I'd poo-poo the hell out of this movie, especially with that ridiculous jazz on the beach sequence.

Really, the draw of this movie is that I grew up with it. It is extraordinarily fun and I think it doesn't take itself at all seriously. That's what the sequel was missing. The sequel took itself far too seriously and tha ti s aproblem. Let's just say that there is such an intentionally goofiness to this movie that I find myself applauding Joel Schumacher, Corey Feldman, and Corey Haim in this movie.

Also, a little actor known as Kiefer Sutherland was in this movie. Of course I love it.
34
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
35
Donzoko (The Lower Depths) 1957,  Unrated)
36
Les Bas-fonds (The Lower Depths) (Underground) (Underworld) 1936,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments