My Favorite Movies


  ThoseItalians's Rating My Rating
1
Legends of the Fall 1994,  R)
2
A River Runs Through It 1992,  PG)
3
The Notebook 2004,  PG-13)
4
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
I love this movie.
5
GoodFellas 1990,  R)
6
Grumpier Old Men 1995,  PG-13)
7
Casino 1995,  R)
8
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
9
Walk the Line 2005,  PG-13)
10
Atonement 2007,  R)
11
Because I Said So 2007,  PG-13)
12
Forrest Gump 1994,  PG-13)
13
Gladiator 2000,  R)
14
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
15
Interview with the Vampire 1994,  R)
16
Pride and Prejudice 2005,  PG)
17
Pulp Fiction 1994,  R)
18
Troy 2004,  R)
19
The Shawshank Redemption 1994,  R)
20
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
21
Ray 2004,  PG-13)
22
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
Very dramatic and very emotional movie.
A very graphic portrayl. One of the best movies I have seen.
23
Braveheart 1995,  R)
24
Gone Baby Gone 2007,  R)
Gone Baby Gone
I really liked this movie.
25
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
This is one of my new favorite movies. Exceeded my expectations by far. Great for the whole family. Love this movie.
26
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
27
The Proposal 2009,  PG-13)
28
It's Complicated 2009,  R)
29
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
30
The Blind Side 2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments