My Favorite Movies
| thommetcalf's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Goldfinger 1964, PG) |
|
| 2 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |
|
| 3 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 4 |
Fargo 1996, R) |
|
| 5 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 6 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 7 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 8 |
Dr. No 1962, PG) |
|
| 9 |
Big 1988, PG) |
|
| 10 |
The Untouchables 1987, R) |
|
| 11 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 12 |
Casino 1995, R) |
|
| 13 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 14 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 15 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 16 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 17 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 18 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 19 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 20 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 21 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 22 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 23 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 24 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 25 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 26 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 27 |
Shaun of the Dead 2004, R) |



























