My Favorite Movies
I have been a huge movie fan since I was a child. My mum took me to see Snow White and the Seven Dwarfs. Here are my all time favourite movies.
| thmtsang's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 2 |
Back to the Future 1985, PG)
First movie of the Back to the Future triology, the original is always the best. Doc Brown makes a time machine out of a Deloran car. Marty gets sent back in time by accident to when his parents first met. Full of interesting characters. Imagine seeing your parents as they were young and not how they recall things. He gets caught up with his mum, dad, Doc and the class bully Biff. Can Marty make it back in time before his whole existence is eliminated? |
|
| 3 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 4 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 5 |
The Departed 2006, R)
Gripping action thriller with many lives on the line. Great cast - Leo DiCaprio, Jack Nicholson, Matt Damon, Ray Winstone, Martin Sheen, Alec Baldwin and Mark Walhberg. Martin Scorsese directs his second movie starring Leo. The movie's premise is based on a Hong Kong movie called Infernal Affairs, but The Departed is about Boston gangsters and cops. Leo plays Billy, an undercover cop who becomes a mole in a FBI wanted gang. He comes from a family not on the right side of the law, but he trains to be a police officer. Jack plays the gangster who also has a mole (Matt) in the police. It's strange seeing Matt as a bad guy. Their lives run in parallel, looking for each other - the moles. But there are further twists and turns when a woman and loyalties are at stake. It will have you on the edge of your seat. No matter what Leo does you want him to pull through. Leo is brilliant. My fave line is Leo's as Billy - "You want him to chop me up and feed me to the poor? Is that what you want?" Another great performance! |
|
| 6 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13)
The story starts in present time (1997), with the sole living survivor of the Titanic disaster. She reveals a love story between two classes on board the maiden voyage of the Titanic across the Atlantic. The Titanic hits an iceberg and sinks. My fave scenes are the spitting and axe scenes. Leo and Kate make a great on screen couple. Great lines like "I'm the King of the World" and iconic music. My fave line is "he does landscapes". Excellent graphics! An epic masterpiece! I've seen this movie 100s of times and never tire of it. With the centenary of the Titanic disaster, the new 3D version introduces the movie to a whole new generation. |
|
| 7 |
Michael Jackson's This Is It 2009, PG)
'This is it' is amazing. I found it mesmerising. I wanted to get up and dance in the cinema. It is a movie documenting the rehearsals for Michael's 'This is it' comeback tour. The footage was for Michael's own private collection and for him to review and fine tune the performances. The footage shows an intimate glimpse into the genius at work, the detail, the dedication and craft of the King of Pop. The movie is well done. It gives us an idea of how the concert would have been, the set, the line up, the dancers, etc. It would have been the best concert the world has ever seen. I was only 3 weeks away from seeing him live in London. I was devastated by his death. Though we are lucky it is the digital age, as we can see him living through his music and videos. He is a Legend and will never be forgotten. |
|
| 8 |
The Man in the Iron Mask 1998, PG-13) |
|
| 9 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 10 |
The Beach 2000, R)
Excellent story with breathtaking scenery set in Thailand. Leo's character Richard is an American tourist and he embarks on an adventure to find a paradise island. But at what price? My favourite scenes are when Francoise pretends to be eaten by a shark, when they debate how they are to get down from the waterfall and the scene where they are together in the water. Excellent cast and soundtrack. Directed by Danny Boyle. |
|
| 11 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 12 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13)
Based on a true story, Frank a 17 year old runs away from home when his parents get divorced. To survive he starts to forge cheques and takes on false identities as a pilot, doctor and lawyer. Great cast including Leonardo DiCaprio, Christopher Walken, Martin Sheen and Amy Adams. Directed by Steven Spielberg. |
|
| 13 |
Gangs of New York 2002, R)
Set in the mid 1800s, during the start of civilisation in New York. There are many gangs established to defend their terrority from new immigrants. When Amsterdam (Leo) was a child, his father the Priest (Liam) was killed by the ruthless butcher (Daniel). He returns to avenge his death, by befriending and getting close to the butcher. Cameron isn't her usual glam self but I like that she doesn't always play the typical girlie characters. Very violent and bloody at times. Not for the faint hearted. The first of many masterpieces between Leo and Martin Scorsese. |
|
| 14 |
Revolutionary Road 2008, R)
Leonardo DiCaprio and Kate Winslet reunite as the perfect on screen couple but their love is doomed yet again. Set in the 1950s Frank and April seem to have the perfect life - two kids, a nice house - but they have in fact just settled. The passion, excitement and dreams that once attracted them to each other has faded. April is a housewife and unsuccessful actress. Frank hates his job and has an affair with a secretary. Then April convinces them that they need to move to Paris, but Frank is offered a promotion and more money in work. It does not turn out as hoped and indeed the ending is very unexpected. Excellent performances by Leo and Kate. Intense dialogue and scenes. A very disturbed couple who can't live with each other as their lives have become hollow, they do everything they can to hurt each other. Kathy Bates is their friend and realtor. It is strange the last scene does not end on any of the main characters. |
|
| 15 |
The Aviator 2004, PG-13) |
|
| 16 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 17 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 18 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 19 |
Thelma & Louise 1991, R) |
|
| 20 |
Fried Green Tomatoes 1991, PG-13) |
|
| 21 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 22 |
Clue 1985, PG) |
|
| 23 |
Atonement 2007, R)
Pre-WWI, two lovers from different classes have the odds stacked against them. A lie and false witnesses cause irreversible damage. The movie is seen through the eyes of a girl called Bryony (Cecilia's sister, who is played by Keira). Keira gives her best performance yet. James is brilliant as Robbie. Modern day Romeo and Juliet -tragic love story. |
|
| 24 |
The Whole Nine Yards 2000, R) |
|
| 25 |
What Lies Beneath 2000, PG-13) |
|
| 26 |
The Mexican 2001, R) |
|
| 27 |
The Seven Year Itch 1955, Unrated) |
|
| 28 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 29 |
Bad Boys 1995, R) |
|
| 30 |
Con Air 1997, R) |
|
| 31 |
Enemy of the State 1998, R)
Will and Gene are excellent in this movie. Will's character's life is turned upside down when he is left with a video tape of a congressman's assassination. He doesn't know that he has the tape and is pursued by National Security Agents who use satellites to track him. Everyone around him is in danger. Great cast and plot. |
|
| 32 |
Die Another Day 2002, PG-13) |
|
| 33 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 34 |
The Gift 2000, R) |
|
| 35 |
Charlie's Angels 2000, PG-13) |
|
| 36 |
The Rock 1996, R) |
|
| 37 |
Air Force One 1997, R) |
|
| 38 |
The Fugitive 1993, PG-13) |
|
| 39 |
The Thomas Crown Affair 1999, R) |
|
| 40 |
Double Jeopardy 1999, R) |
|
| 41 |
Presumed Innocent 1990, R) |
|
| 42 |
Masquerade 1988, R) |
|
| 43 |
Three Kings 1999, R) |
|
| 44 |
Ransom 1996, R) |
|
| 45 |
Phone Booth 2003, R) |
|
| 46 |
Frequency 2000, PG-13) |
|
| 47 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 48 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 49 |
Forever Young 1992, PG) |
|
| 50 |
Dangerous Liaisons 1988, R) |
|
| 51 |
Cape Fear 1991, R) |
|
| 52 |
Misery 1990, R)
'I'm your number one fan', you think a famous novelist would like to here that. Not Paul who crashes his car in a snow storm and ends but being rescued and imprisoned by his number one fan. He discovers that she is a qualified nurse who was jailed for killing infants. He tries to escape but is crippled. Excellent thriller about a crazy fan who makes her novelist re-write stories to her liking. Can't watch the sledge hammer scene! |
|
| 53 |
Signs 2002, PG-13) |
|
| 54 |
Dial M for Murder 1954, PG) |
|
| 55 |
Single White Female 1992, R) |
|
| 56 |
Deceived 1991, PG-13) |
|
| 57 |
Running on Empty 1988, PG-13) |
|
| 58 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 59 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 60 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 61 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 62 |
Sweet Home Alabama 2002, PG-13) |
|
| 63 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 64 |
One Fine Day 1996, PG) |
|
| 65 |
Serendipity 2001, PG-13) |
|
| 66 |
When a Man Loves a Woman 1994, R) |
|
| 67 |
Three Fugitives 1989, PG-13) |
|
| 68 |
Dirty Rotten Scoundrels 1988, PG) |
|
| 69 |
Freaky Friday 1976, G) |
|
| 70 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 71 |
Planes, Trains and Automobiles 1987, R) |
|
| 72 |
Maverick 1994, PG) |
|
| 73 |
Three Amigos! 1986, PG) |
|
| 74 |
For Roseanna (Roseanna's Grave)(For the Love of Roseanna) 1997, PG-13) |
|
| 75 |
Cinderella 1950, G) |
|
| 76 |
The Incredibles 2004, PG)
Great animation about a couple of retired superheroes who have moved to suburbia for a quiet life to raise a family. However the hum drum of ordinary life gets to them and when the dad gets kidnapped, the family set out to rescue him. My fave scenes are the baby on the conveyor belt and the car in the driveway. When is the sequel? |
|
| 77 |
Adventures in Babysitting 1987, PG-13) |
|
| 78 |
Sex and the City 2008, R)
This is the best movie I'd seen in 2008. It's perfect for all SATC fans - the girls are back together 4 years later. There's lots of drama - wedding, affair, baby. Lots of fab shoes and clothes. Makes you appreciate your loved ones and friends. Even if you haven't seen the TV series it is still a great movie about love, labels and friendships. Good cast and plot. I'd marry Big for that closet! Charlotte is my favourite character and her daughter Lily is adorable. |
|
| 79 |
The Hand That Rocks the Cradle 1992, R) |
|
| 80 |
Dead Again 1991, R) |
|
| 81 |
Malice 1993, R) |
|
| 82 |
Sleeping with the Enemy 1991, R) |
|
| 83 |
The Last Supper 1996, R) |
|
| 84 |
The Sentinel 2006, PG-13) |
|
| 85 |
Don't Say a Word 2001, R) |
|
| 86 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 87 |
What Happens in Vegas 2008, PG-13)
Jack (Ashton) and Joy's (Cameron) lives are falling apart when they meet one night in Vegas. They get drunk and get married. Then Jack wins 3 million dollars on the slots. The judge freezes the money and makes them work at their marriage for 6 months. Very funny movie. Good cast and plot. They have great chemistry. They should do more movies together. I always wonder why you can get married in Vegas when you are totally plastered! |
|
| 88 |
Enchanted 2007, PG)
Lovely Disney movie about a girl called Giselle waiting for her prince. The characters cross from animation into reality. My fave scene is in the park when everyone starts singing and dancing together like at a Disneyland parade. Great cast and interesting storyline. It reminds me of Who Framed Roger Rabbit where toons and humans mix. |
|
| 89 |
50 First Dates 2004, PG-13)
Funny rom com. Henry (Adam) works in an aquarium and lies to get off with women. Henry meets Lucy in a cafe but she has short term memory loss so she can't remember who he is after they meet. Henry tries to make Lucy fall for him everyday. Adam and Drew are brilliant. Great on screen couple. I love the song 'Forgetful Lucy'. Beautiful scenery in Hawaii. |
|
| 90 |
My Best Friend's Wedding 1997, PG-13) |
|
| 91 |
Spy Game 2001, R) |
|
| 92 |
Liar Liar 1997, PG-13)
This is my favourite Jim Carrey movie. He is a lawyer who lies for a living. His son doesn't see him much as he is a workaholic and always lets him down. For his birthday his son wishes his dad cannot lie for one day and it comes true. Jim doesn't know what has hit him. There are hilarious scenes in the court room. |
|
| 93 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 94 |
Cruel Intentions 1999, R) |
|
| 95 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 96 |
Pleasantville 1998, PG-13) |
|
| 97 |
Speed 1994, R) |
|
| 98 |
The Fast and the Furious 2001, PG-13) |
|
| 99 |
Body of Lies 2008, R)
Leo is a CIA agent with a conscience, on the ground hunting for terrorists in the Middle East. Russell is his boss who works from Washington and monitors the situation by remote satellite. Good intense action thriller. Lots of bombs, gunfire and torture. Not for the faint hearted. Great performances by Leo and Russell. Movie similar to 'Spy Game' in terms of working relationships and terrorist themes. |
|
| 100 |
Notting Hill 1999, PG-13) |
|
| 101 |
Sliding Doors 1998, PG-13) |
|
| 102 |
A River Runs Through It 1992, PG) |
|
| 103 |
Bridget Jones's Diary 2001, R)
Excellent adaptation of the novel. Bridget is unlucky in love, a little overweight, smokes too much and has an embarrassing mother. This is her lucky year - two men but will she chose Mr. Right? I love the fighting scene in the street. Great cast. Funny rom com. You just sympathise with Bridget all the way, singleton in her 30s with smug married couples. Mark Darcy is dreamy. I find it amusing that they picked Colin Firth because he played Mark Darcy in Pride and Prejudice. |
|
| 104 |
The Notebook 2004, PG-13)
I'm not one for soppy romantic movies but this one pulls at the heart strings. An older gentlemen reads a story to an elderly lady in a nursing home. The story is about two teenagers Noah and Allie who meet one summer and fall in love. Allie's parents are well to do and Noah is poor. They fell out and Allie's parents send her away to school and they don't see each other for years. Noah writes to her every day for a year but there is no response. They try to move on with their lives but something draws them back to each other and they pick up where they left off. It reminds me of 'Fried Green Tomatoes', there are good and bad things that happen but it all comes good in the end. Excellent cast and story. |
|
| 105 |
In Love and War 1996, PG-13) |
|
| 106 |
Manhattan Murder Mystery 1993, PG) |
|
| 107 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 108 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 109 |
Inception 2010, PG-13)
This is the unexpected movie of 2010. I went to see it three times at the cinema and had to pre-book as all showings were sold out. I love Leo but it's more about the storyline than just about Leo so even non fans can enjoy it. This is a brilliant psychological sci-fi thriller. Using technology Dom Cobb played by Leo and his crew can invade your dreams to steal your secrets and even plant ideas in your head. In a dream everything is possible but it only seems strange when you wake up, right? Gripping storyline, excellent special effects and fabulous cast. From the director of the Dark Knight, Chris Nolan creates an amazing world which is shot over 4 continents. Fab cast - Ellen who played Juno does a fab job as the novice architect, Joseph is the point man and was the cute kid from 3rd Rock from the Sun, Marion is so beautiful and deluded (Public Enemies), Ken (Memoirs of a Geisha), Cillian is the Mark (Batman Begins/ The Dark Knight), Tom is the Forger, Michael Caine gets a cameo role as Leo's dad and Lukas Haas, Leo's bestmate is Nash the failed architect - he gets to tip Leo into the bath. Like many of Leo's characters they are tormented souls with dark secrets and hidden agendas. The director has recreated most of the scenes to make it real for the actors and audience and only uses CGI to enhance it e.g. the market street and bridge scenes. To create no gravity scenes they built rotating sets where the actors really had to hold on especially in the bar scene. It will really hurt your brain to keep up with the complexities and the pace but it's worth it. I love Leo's work and this is one of his best movies, up with The Departed and Blood Diamond in intensity. If you like the Matrix you won't be disappointed by this movie. My favourite part was the bundling in the lift. You have to see it to believe it! Enjoy this masterpiece. It makes cinema history. |
|
| 110 |
Robin Hood 2010, PG-13)
The movie sets the background to the legend of Robin Hood. Russell has got a lot of stick over his accent but his character is endearing. He starts the movie as an expert archer in King Richard's army, who invaded France during the crusades. When the king dies, Robin and his men return to England. The new King John is greedy and corrupt, oppressing his people with heavy taxes and killing people who won't pay. Robin goes to Nottingham where he meets and falls for Marion. Fryer Tuck and the sheriff of Nottingham are introduced to Robin. They join forces to defend England against the French invasion by King Philip. Great story and battle scenes. Cate Blanchett plays a great fiesty Marion. Russell is the perfect dashing hero. I loved this movie as there was fighting, betrayal and romance. Simply brilliant. I think it's my favourite Russell Crowe movie. I grew up with Kevin Costner's Robin Hood but this movie is much better. Ridley Scott at his best. |
|
| 111 |
Shutter Island 2010, R)
This is a great psychological thriller. Leo and his partner are US marshals who arrive on Shutter Island to find a missing mental health patient. They find the staff unwilling to help and with lots of things to hide. Leo's character suffers migraines and flashbacks to his painful past of fighting in the second world war, in the concentration camps and the loss of his wife in a fire. His own state of mind is in tormoil. It has scarey characters and is retentless in activity. You feel your mind racing. It is like a dark hitchcock movie. If you like Sixth Sense, you will like this movie. Great cast. As always Leo really gets into his characters. Brilliant performance. |














































































































