My Favorite Movies


  1. ThisMansWife
  2. Mrs. Cassand...

Movies I Love That Aren't In My Actors Lists

  ThisMansWife's Rating My Rating
1
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
2
Death Proof 2007,  R)
3
Dragon Wars (D-War) 2007,  PG-13)
Dragon Wars (D-War)
I finally got to see this movie and I have to say it was spectacular. I loved the battle in the city. I would definitely recommend this movie to anyone who loves dragons, battles and/or action movies.
4
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
The first REAL horror movie I have ever seen; scared me for about a week after seeing it. I thought I was seeing shadows IN the shadows. This movie got me absolutely HOOKED on horror movies. If you love horror, you have just GOT to see this movie, most definitely.
5
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
This movie has horror AND comedy in it! Fun for people who like either or both of those genres.
6
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
Mainly comedy this time around but there are some scary sequences in it just to satisfy the horror buff in everyone.
7
Grindhouse 2007,  R)
8
Hidalgo 2004,  PG-13)
9
I, Robot 2004,  PG-13)
10
Layer Cake 2004,  R)
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
13
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
i love the lord of the rings trilogy
14
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
15
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Great slow motion capture in this movie.
16
The Matrix Reloaded 2003,  R)
17
The Matrix Revolutions 2003,  R)
18
The Mummy 1999,  PG-13)
19
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
20
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
21
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
22
Resident Evil 2002,  R)
23
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
24
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
25
Sahara 2005,  PG-13)
26
Saw 2004,  R)
27
Saw II 2005,  R)
Saw II
i love these movies
28
Saw III 2006,  R)
29
Saw IV 2007,  R)
30
Snakes on a Plane 2006,  R)
31
Snakes on a Train 2006,  R)
32
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
cute and the green special effects were reminiscent of the "Harry Potter" movies
33
Transformers 2007,  PG-13)
34
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
35
Tremors 1990,  R)
36
Tremors 2: Aftershocks 1995,  PG-13)
37
Tremors 3 - Back to Perfection 2001,  PG)
38
Tremors 4 - The Legend Begins 2004,  PG-13)
39
Unaccompanied Minors 2006,  PG)
40
Van Helsing 2004,  PG-13)
41
Zathura 2005,  PG)
42
Zodiac 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments