My Favorite Movies
My Favourite movies of all time...
in no particular order
| theyuzz's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Eraserhead 1977, R) |
|
| 2 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 3 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 4 |
House of Sand and Fog 2003, R) |
|
| 5 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 6 |
Ran 1985, R) |
|
| 7 |
Four Rooms 1995, R) |
|
| 8 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 9 |
Sanjuro (Tsubaki Sanjûrô) 1962, PG-13) |
|
| 10 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 11 |
Yojimbo 1961, Unrated) |
|
| 12 |
Gummo 1997, R) |
|
| 13 |
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004, R) |
|
| 14 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 15 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 16 |
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension 1984, PG) |
|
| 17 |
Fargo 1996, R) |

















