My Favorite Movies


  thevivster's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
2
The Breakfast Club 1985,  R)
3
Forrest Gump 1994,  PG-13)
4
Donnie Darko 2001,  R)
5
Not One Less (Yi ge dou bu neng shao) 2000,  G)
6
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
7
Final Destination 2000,  R)
8
Back to the Future 1985,  PG)
9
The Virgin Suicides 1999,  R)
The Virgin Suicides
Sharp and raw at its finest. The girls are flawless and untouchable, and the obsession with them is gorgeous. Sofia Coppola does an amazing job pulling out so many emotional jabs. Film is dark and brings deep thrill.
10
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
11
Dead Poets Society 1989,  PG)
12
Magnolia 1999,  R)
13
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
14
Clueless 1995,  PG-13)
Clueless
Classic. I could watch this over and over again.
15
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
16
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
17
American Pie 1999,  R)
18
Mean Girls 2004,  PG-13)
19
Lagaan - Once Upon a Time in India 2001,  PG)
20
American Beauty 1999,  R)
21
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Not AS good as the book, but a tearjerker that touches the heart.
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
23
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
Visually unparalleled and the story was quite fascinating.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments