My Favorite Movies
| theunmastered's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Painted Veil 2006, PG-13) |
|
| 2 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 3 |
Howl's Moving Castle 2005, PG) |
|
| 4 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 5 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 6 |
Tristan & Isolde 2005, PG-13) |
|
| 7 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 8 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 9 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 10 |
The Last of the Mohicans 1992, R) |
|
| 11 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 12 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 13 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 14 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 15 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 16 |
The Last Remake of Beau Geste 1977, PG) |
|
| 17 |
The Quiet Man 1952, Unrated) |
|
| 18 |
Miracle on 34th Street 1947, Unrated) |
|
| 19 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 20 |
Warrior 2011, PG-13) |
|
| 21 |
The Invisible 2007, PG-13) |




















