My Favorite Movies


  thetriplet's Rating My Rating
1
Good Will Hunting 1997,  R)
2
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
3
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
4
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
5
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
6
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
7
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
8
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
9
Primal Fear 1996,  R)
10
The Hurricane 1999,  R)
11
A Few Good Men 1992,  R)
12
Wonder Boys 2000,  R)
13
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
14
Sense and Sensibility 1995,  PG)
15
Adaptation 2002,  R)
16
Scent of a Woman 1992,  R)
17
Dial M for Murder 1954,  PG)
18
Wallace & Gromit: The First Three Adventures ,  PG)
19
Wizard of Oz 1925,  Unrated)
20
The Color Purple 1985,  PG-13)
21
Mystic River 2003,  R)
22
It's a Wonderful Life 1946,  G)
23
When Harry Met Sally 1989,  R)
24
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
25
Rain Man 1988,  R)
26
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
27
The Fugitive 1993,  PG-13)
28
Regarding Henry 1991,  PG-13)
29
Seven (Se7en) 1995,  R)
30
Driving Miss Daisy 1989,  PG)
31
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
32
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
33
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
34
The Client 1994,  PG-13)
35
A Time to Kill 1996,  R)
36
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
37
Erin Brockovich 2000,  R)
38
The Rainmaker 1997,  PG-13)
39
While You Were Sleeping 1995,  PG)
40
Ordinary People 1980,  R)
41
The Game 1997,  R)
42
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
43
Rudolph the Red-Nosed Reindeer 1964,  Unrated)
44
A Christmas Story 1983,  PG)
45
How the Grinch Stole Christmas 1965,  Unrated)
46
Ghost 1990,  PG-13)
47
Ghostbusters 1984,  PG)
48
Ghostbusters 2 1989,  PG)
49
Back to the Future 1985,  PG)
50
Back to the Future Part II 1989,  PG)
51
Back to the Future Part III 1990,  PG)
52
Batman 1989,  PG-13)
53
Batman Returns 1992,  PG-13)
54
Terms of Endearment 1983,  PG)
55
The Neverending Story 1984,  PG)
56
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
57
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
58
The Verdict 1982,  R)
59
Frankie & Johnny 1991,  R)
60
Moonstruck 1987,  PG)
61
Girl, Interrupted 1999,  R)
62
Anne of Green Gables 1985,  G)
63
Anne of Green Gables: The Continuing Story 2000,  Unrated)
64
Far From Heaven 2002,  PG-13)
65
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
66
Hope Floats 1998,  PG-13)
67
Forrest Gump 1994,  PG-13)
68
Presumed Innocent 1990,  R)
69
Shakespeare in Love 1998,  R)
70
Chocolat 2000,  PG-13)
71
Steel Magnolias 1989,  PG)
72
The Goodbye Girl 1977,  PG)
73
Contact 1997,  PG)
74
Double Jeopardy 1999,  R)
75
The Italian Job 2003,  PG-13)
76
Mumford 1999,  R)
77
Postcards from the Edge 1990,  R)
78
Super Size Me 2003,  PG-13)
79
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
80
Gattaca 1997,  PG-13)
81
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
82
Men in Black 1997,  PG-13)
83
How to Make an American Quilt 1995,  PG-13)
84
Say Anything... 1989,  PG-13)
85
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
86
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
87
The Breakfast Club 1985,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments