My Favorite Movies


  TheSlowJoker's Rating My Rating
1
Rocky 1976,  PG)
Rocky
A good boxing film on how the underdog always has a chance if they have heart, which Rocky does. Joint best with Rocky 4
2
Rocky IV 1985,  PG)
Rocky IV
A good boxing fight at the end between Rocky and Drago. Joint best in series with Rocky 1
3
Rocky III 1982,  PG)
Rocky III
Its good but sad as well, most probably the second best in the series.
4
Rocky II 1979,  PG)
Rocky II
An excellent re-match and a good film on thw whole and sometimes boring in places, and also comical with mickey
5
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
what can i say...it was a great movie and im glad i was part of this rocky generation, wish i was a teenager when the first rocky came out...this is a great movie i like the way they incorperated all the other 5 rocky films in this movie there is some sad parts in the movie and also some funny parts...the ending was miles better for the character than in rocky 5 cant wait till it comes out on dvd
6
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
apart from saving private ryan this has got to be tom hanks's best performane

this was a great movie its one of my all time fave it takes you on near enough every emotion it totally deserved its 6 academy awards

i could watch this movie over and over again
7
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
pure determination and courage
8
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
A great movie, russell crowe was great,i liked it because it got the audience involved,you get behind maximus, and yiu want him to succed in the end,but it also involves different themes,it has fighting,romance, and drama, it is a film that i could watch over and over again, and it has some of the best lines (quotes).
9
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood)
A good start in the trilogy, a good performance by stallone on a whole.
10
Rambo III 1988,  R)
Rambo III
A good end to the trilogy and proves how strong a friendship can be.
11
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
Rambo: First Blood Part II
It kept with the expectations from the first part maybe even better. Another good performance by Stallone.
12
Rocky V 1990,  PG-13)
Rocky V
It's a good film, but it isnt the best in the trilogy, but it is a good fight at the end between tomy gunn and rocky. Lets just hope Rocky 6 can redeem it.
13
The Waterboy 1998,  PG-13)
The Waterboy
A good performance by Adam Sandler and a hilarious movie
14
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
One of the best films of all time, Bruce Lee's best performance
15
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
a gd performance by costner and de niro
16
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
one of the all time great war films.
17
Cobra 1986,  R)
Cobra
An excellent movie if you like violence, the world would be a better place if there was more cops like cobra
18
Over the Top 1986,  PG)
Over the Top
Just goes to show what a father will do to protect his son, and it's a good film on the whole, another gritty determined character which could be anyone.
19
Batman 1989,  PG-13)
Batman
the joker is a legend
20
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
21
Scary Movie 2000,  R)
22
Judge Dredd 1995,  R)
Judge Dredd
A good futuristic movie,but its along the lines of cobra, but its still a good movie with alot of cool gadgets and toys.
23
The Wanderers 1979,  R)
The Wanderers
It's a movie you either love or hate
24
Accepted 2006,  PG-13)
Accepted
a good film with some funny parts but a bit predictable at the end
25
Scary Movie 2 2001,  R)
26
Life 1999,  R)
Life
absolutely hilarious
27
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
28
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
29
The Hurricane 1999,  R)
The Hurricane
It's a good film to watch, and a good performance by denzil, but maybe not a good film if you want to know the truth, becasue not everything in this film is the truth.
30
The Bone Collector 1999,  R)
The Bone Collector
This film keeps you thinking all the way through, and another good perfrormance by denzil.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments