My Favorite Movies
| thesandmanII's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 2 |
Amadeus 1984, PG) |
|
| 3 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 4 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 5 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 6 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 7 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 8 |
He Got Game 1998, R) |
|
| 9 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 10 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 11 |
Halloween 1978, R) |
|
| 12 |
Seven (Se7en) 1995, R) |












