My Favorite Movies


  thereeldeal's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
One of my all time favourites. Love the story, love the direction, love the energy. Man's suppression of his animal nature is a topic I enjoy exploring and this movie hits all the right notes.
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Can there be any doubt? Perhaps the greatest film of all time. An epic suitable for all ages, with timeless themes, unforgettable characters, and jaw-dropping scenes.
3
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
A classic fil featuring a stellar cast (McQueen, Garner, Attenborough, Pleasance, etc). An epic that blends comedy, drama, suspense and a little history to boot. For many in the cast, this is their finest work.
4
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
A dreamy sci-fi cop thriller that covers fascinating themes and landscapes. If you can, watch it with the narration the first time (good luck finding it, though).
5
Jaws 1975,  PG)
Jaws
CLASSIC! What movies should aspire to be. Soundtrack, performances, pace, all top notch. Scarred a generation for life.
6
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
Fantastic "horror" film. Great concept, great direction, fine performances. Very memorable. Loved it.
7
Thank You For Smoking 2005,  R)
Thank You For Smoking
Terrific movie. Very well written, good cast. Very smart and entertaining.
8
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Loved it. Not for everyone. Great visuals, great pace, great mood, great performances. Memorable. What more can you ask for?
9
Predator 1987,  R)
Predator
Great action flick. A classic, really. I miss movies like this: great pace, great action, great lines, great music, original premise. Schwarzenegger is at his best with a great supporting cast. "Turn around...over here..."
10
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
One of the best movies of all time - for all ages, but particularly for kids. I cried both times I saw it in the theatres (original release and once a few years later). Anyone who knows what a heartless prick I am knows that means something. A must see.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments