My Favorite Movies


  theplunashow's Rating My Rating
1
Gone Baby Gone 2007,  R)
Gone Baby Gone
The more awareness to the cause the better.
2
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
My favorite vampire movie of all. The best performance of Antonio I've ever seen
3
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
An incredible look into the real life reality of how drugs pull people in and destroy lives. I will never forget this movie.
4
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
My favorite mobster movie of all time.
5
Doubt 2008,  PG-13)
Doubt
Being an advocate for the fight against child abuse, it was a great representation of how when you try to help a child from this type of abuse, everyone will work against you, even the parents. I hope this film will help people face and ultimately fight for this cause.
6
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
The best war movie in my opinion. Have and will watch a 1,000,000 times.
7
Mississippi Burning 1988,  R)
Mississippi Burning
The struggle of hate and racism of so similar to the struggle to fight for abused children and DV. It is dangerous and the law is known to work against you. The community many times will not help you
8
Up 2009,  PG)
Up
Funniest damn movie I have seen in years! LOL
9
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
10
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
Fabulous! I saw it twice. Can not get enough of AVATAR!
11
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire 2008,  R)
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire
Best Child Abuse Movie I have ever seen. Everyone in our cause should see it.
12
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
The greatest SiFi movie I have ever seen, by far!
13
The Fourth Kind 2009,  PG-13)
The Fourth Kind
Damn this film makes me wonder if the story is really real. Great movie. Spookie, spookie!!!
14
Godzilla 1998,  PG-13)
15
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
I loved this movie. A real celebration of life and how to appreciate the beauty of it.
16
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
I finally got around to seeing this one. It rocked. I will see the second one soon.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments