My Favorite Movies


  TheOne69's Rating My Rating
1
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
One of the best films ever made.
2
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
Exellent Film
3
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
One of the best films ever made.
4
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
One of the best films ever made.
5
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
Exellent Film.
6
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
exellent film.
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Very good film
8
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Exellent Film
9
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
One of the best films ever made.
10
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
Exellent Film.
11
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
Exellent Film.
12
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
A Superb Film
13
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
Exellent Film
14
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Exellent Film
15
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
Exellent Film
16
Deep Blue Sea 1999,  R)
Deep Blue Sea
Exellent Film
17
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
Exellent Film
18
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
One of the best films ever made.
19
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
Exellent Film
20
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
Exellent Film.
21
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
Jurassic Park III
Exellent Film.
22
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
A great film.
23
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Exellent Film.
24
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
Exellent Film.
25
Men in Black II 2002,  PG-13)
Men in Black II
A Very Good Film.
26
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Exellent Film.
27
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
Exellent Film.
28
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Exellent Film.
29
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Exellent Film.
30
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Exellent Film.
31
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Exellent Film.
32
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
One of the best films ever made.
33
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
Exellent Film.
34
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
Exellent Film.
35
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
Exellent Film.
36
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Exellent Film.
37
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
Brilliant Film.
38
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Exellent Film.
39
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
Exellent Film.
40
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
Trully spectacular film.
41
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Exellent Film.
42
Big Momma's House 2000,  PG-13)
Big Momma's House
Exellent Film.
43
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
Big Momma's House 2
A Great Film.
44
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
Exellent Film.
45
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
Exellent Film.
46
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
Exellent Film.
47
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
Exellent Film.
48
The Beach 2000,  R)
The Beach
Great Film.
49
Batman 1989,  PG-13)
Batman
Great Film.
50
Batman Forever 1995,  PG-13)
Batman Forever
Great Film.
51
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
Great Film.
52
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
The Pelican Brief
Great Film.
53
The Net 1995,  PG-13)
The Net
Great Film.
54
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
Great Film.
55
The African Queen 1952,  Unrated)
The African Queen
Great Film.
56
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
Exellent Film.
57
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Exellent film
58
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Exellent Film
59
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
A great film.
60
Shark Tale 2004,  PG)
Shark Tale
Exellent Film
61
Dr. No 1962,  PG)
Dr. No
Great Film.
62
From Russia With Love 1963,  PG)
From Russia With Love
Great Film.
63
Goldfinger 1964,  PG)
Goldfinger
Great Film.
64
Thunderball 1965,  PG)
Thunderball
Great Film.
65
You Only Live Twice 1967,  PG)
You Only Live Twice
Great Film.
66
On Her Majesty's Secret Service 1969,  PG)
On Her Majesty's Secret Service
Breat Film.
67
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
Diamonds Are Forever
Great film.
68
Live and Let Die 1973,  PG)
Live and Let Die
Great film.
69
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
The Man with the Golden Gun
Great Film.
70
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
The Spy Who Loved Me
great Film.
71
Moonraker 1979,  PG)
Moonraker
Great Film.
72
For Your Eyes Only 1981,  PG)
For Your Eyes Only
Great Film.
73
Octopussy 1983,  PG)
Octopussy
Great Film.
74
Never Say Never Again 1983,  PG)
Never Say Never Again
Great Film.
75
A View to a Kill 1985,  PG)
A View to a Kill
Great Film.
76
The Living Daylights 1987,  PG)
The Living Daylights
Great Film.
77
Licence To Kill 1989,  PG-13)
Licence To Kill
Great Film.
78
GoldenEye 1995,  PG-13)
GoldenEye
Great Film.
79
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
Tomorrow Never Dies
Great Film.
80
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
The World Is Not Enough
Great Film.
81
Die Another Day 2002,  PG-13)
Die Another Day
Great Film.
82
Under Siege 1992,  R)
Under Siege
Great Film.
83
Under Siege 2: Dark Territory 1995,  R)
Under Siege 2: Dark Territory
Great Film.
84
The Golden Child 1986,  PG-13)
The Golden Child
Great Film.
85
The Secret Garden 1993,  PG)
The Secret Garden
Great Film.
86
On Golden Pond 1981,  PG)
On Golden Pond
Great Film.
87
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
Great Film.
88
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
Exellent Film.
89
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
National Lampoon's Vacation
Exellent Film.
90
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
National Lampoon's European Vacation
Brilliant Film.
91
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
Brilliant Film.
92
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari)
Great Film.
93
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più)
Great Film.
94
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
Great Film.
95
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
Great Film.
96
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
Great Film.
97
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
Great Film.
98
Arachnophobia 1990,  PG-13)
Arachnophobia
Great Film.
99
Eight Legged Freaks 2002,  PG-13)
Eight Legged Freaks
Exellent Film.
100
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact
Great Film.
101
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
Star Trek - Insurrection
Great Film.
102
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
Star Trek - Nemesis
Great Film.
103
Star Trek Generations 1994,  PG)
Star Trek Generations
Great Film.
104
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
Star Trek VI - The Undiscovered Country
Great Film.
105
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
Star Trek II - The Wrath of Khan
Great Film.
106
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
Star Trek V - The Final Frontier
Great Film.
107
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
Star Trek IV - The Voyage Home
Great Film.
108
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
Star Trek III - The Search for Spock
Great Film.
109
Alien Nation 1988,  R)
Alien Nation
Great Film.
110
Alien 1979,  R)
Alien
Great Film.
111
Aliens 1986,  R)
Aliens
Great Film.
112
Alien3 1992,  R)
Alien3
Great Film.
113
Alien Resurrection 1997,  R)
Alien Resurrection
Great Film.
114
Scooby-Doo 2002,  PG)
Scooby-Doo
Great Film.
115
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed
Great Film.
116
Spy Kids 2001,  PG)
Spy Kids
Great Film.
117
The Return of the Living Dead 1985,  R)
The Return of the Living Dead
Great Film.
118
Return of the Living Dead Part II 1988,  R)
Return of the Living Dead Part II
Great Film.
119
Return of the Living Dead 3 1993,  R)
Return of the Living Dead 3
Great Film.
120
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Very Good Film.
121
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
122
Phantasm III: Lord of the Dead 1994,  R)
123
Chicken Run 2000,  G)
Chicken Run
Great Film
124
Lethal Weapon 1987,  R)
Lethal Weapon
Classic
125
Lethal Weapon 2 1989,  R)
126
Lethal Weapon 3 1992,  R)
127
Lethal Weapon 4 1998,  R)
Lethal Weapon 4
Great Film
128
Phantasm 1979,  R)
129
Phantasm II 1988,  R)
130
Phantasm IV: Oblivion 1998,  R)
131
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Exellent film
132
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
133
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Exellent Film.
134
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Great Film.
135
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
Exellent Film.
136
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
Great Film.
137
My Stepmother Is an Alien 1988,  PG-13)
138
Rocky III 1982,  PG)
139
Rocky IV 1985,  PG)
140
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Brilliant Film
141
Hannibal 2001,  R)
Hannibal
Brilliant Film.
142
Red Dragon 2002,  R)
Red Dragon
Great Film
143
Hannibal Rising 2007,  R)
144
Enter the Dragon 1973,  R)
145
Blind Fury 1989,  R)
146
Deep Rising 1998,  R)
147
Rising Sun 1993,  R)
148
Deep Star Six 2001,  R)
Deep Star Six
Exellent Film.
149
The Deep 1977,  PG)
150
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
Great Film
151
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
Great Film
152
Misery 1990,  R)
Misery
Great Film.
153
The Mist 2007,  R)
The Mist
A Brilliant Film.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments