My Favorite Movies


  1. theNix
  2. Mia

Give list a short description

  theNix's Rating My Rating
1
The Butterfly Effect 2004,  R)
2
The Crucible 1996,  PG-13)
The Crucible
I loved the play and the movie did a great job rebuilding it. Ryder is totally creepy. She fits Abby's character perfectly.
3
The Dark Knight 2008,  PG-13)
4
Sybil 1976,  Unrated)
Sybil
So I read the book then watched the movie and I was shocked at how different they were. Almost all the major events in the movie weren't true according to the book. But I watched the special features and they explained that because the book's so complicated that they needed to entirely change the story line. As a movie, not being compared to the book, it was very good and I liked it.
5
Invisible Children 2007,  Unrated)
Invisible Children
This movie touched my heart. I watched it in History Class this last year. Everyone should watch this movie. A lot of people don?t realize what is going on in Uganda, and even Africa as a whole. So many terrible things are happening to innocent people and we, the US, don?t do anything about it. It the movie, I actually think someone said that you can?t compare Africa to America. We aren?t two separate plants. We are all people and we have to help each other in a time of crisis and pain.
6
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Everyone should watch this movie. So great. the ending is great. It doesn't cut off or make you feel confused. It closes everything up which I love. :)
7
The Wicker Man 2006,  PG-13)
The Wicker Man
i hated the ending, but such a good movie.
8
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Prepare yourself for subtitles. Yes, it is entirely Spanish. I love the creatures and fantasy aspect of Pan?s Labyrinth. It?s so twisted and bizarre. To this day, I still don?t fully understand the movie. I came in right at the middle. Whoever wrote this story must be really creative. It?s an excellent movie for sure.
9
The Shining 1980,  R)
The Shining
Danny isn't here Mrs. Torrance......Danny is gone...

So I watched this for the first time and loved it. It was scary and suspenseful and I was deemed true Stephan King movie fan. Then I watched it a few days ago and I didn?t understand the movie at all. It made absolutely no sense. All these different aspects from the book trying to be forced into a 2 hour movie just didn?t work for me. But otherwise, I thought the movie was good when I tried not the think about it. The music was outstanding and to this day I fear the clicking sound of a type writer.
10
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
What Lies Beneath
I love this movie. It's an original thriller with tons of twists and turns. Michelle Pfeiffer is amazing in this. This movie will make you doubt who your friends and family really are.
11
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
love it.
12
Inside Man 2006,  R)
13
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Oh my God!! soooo awesome. It is sad, funny, and a bit sluty
14
The Forgotten 2004,  PG-13)
The Forgotten
Love this movie!!!
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
16
Glory Road 2006,  PG)
17
Saved! 2003,  PG-13)
Saved!
Great movie. If you are really religious and easily offended, don't watch. Mandy Moore is so evil!
18
Down with Love 2003,  PG-13)
Down with Love
LOVE IT!!!!!!!!!!!!
19
Regarding Henry 1991,  PG-13)
20
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham
soooo great!
21
The Goonies 1985,  PG)
22
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
This movie is really creepy. The plot isn't very clear or well thought out but everyone is very hot and it's fun to watch. I liked all the demons and evil in it.
23
The Lake House 2006,  PG)
24
A Christmas Story 1983,  PG)
25
28 Days 2000,  PG-13)
26
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
classic!
27
She-Devil 1989,  PG-13)
She-Devil
hahahaha
I LOVE this movie!
28
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
Don't do drugs! Bad things happen.
29
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
Everything is Illuminated
Loved iT!!!
really funny and a great plot
30
Marvin's Room 1996,  PG-13)
Marvin's Room
Amazing movie.
31
Far From Heaven 2002,  PG-13)
Far From Heaven
A beautiful movie
32
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
so amazing.!!
33
The Departed 2006,  R)
The Departed
leo, leo, leo.....
34
Liar Liar 1997,  PG-13)
35
Misery 1990,  R)
36
Radio 2003,  PG)
37
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
38
Kathy Griffin - Allegedly 1993,  Unrated)
Kathy Griffin - Allegedly
I LOVE KATHY GRIFFIN!!!! SHE"S SO FUNNY. :)
39
The Good Son 1993,  R)
The Good Son
So this movie is about a boy whose mother dies and has to live with his aunt and uncle, I believe. His cousin, Henry is pretty much evil, for real not just mean. Elijah Wood and Macaulay Culkin are some of my favorite actors and to seem them act together at such a young age was awesome. I would definitely recommend this movie. It?s actually not scary at all. I wasn?t scared and I?m scared of everything. So go see it :)
40
Stardust 2007,  PG-13)
41
Mother Night 1996,  R)
Mother Night
Of course I had to watch Mother Night, having read the book and Vonnegut being one of my favorite authors. It was surprisingly good. It followed the original story well. Go movie people! You did well for once. You didn?t slaughter the book.
42
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
emotional, inspiring, tear-jerking, uplifting, beautiful. One of a kind.
43
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
Excellent movie, I was hooked the moment I turned it on. It's really creepy and I would expect many people not to like it but hey, I did. :)
44
Changeling 2008,  R)
45
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
Beautiful movie about acceptance and tolerance in a small religious town. Vienne is definitely Hester from the Scarlet Letter in new form. This story illuminates The Scarlet Letter in a new light. It?s quite amazing.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments