My Favorite Movies
| thenewgeorge's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 2 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 3 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 4 |
Dreamgirls 2006, PG-13) |
|
| 5 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 6 |
8 Mile 2002, R) |
|
| 7 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957, Unrated) |
|
| 8 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 9 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 10 |
The Best Man 1999, R) |
|
| 11 |
Menace II Society 1993, R) |
|
| 12 |
The Jerk 1979, R) |
|
| 13 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 14 |
Hardware Wars 1978, Unrated) |
|
| 15 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 16 |
Hannibal 2001, R) |
|
| 17 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 18 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 19 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 20 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 21 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 22 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 23 |
Poltergeist 1982, PG) |























