My Favorite Movies


  themattk's Rating My Rating
1
The Quiet Earth 1985,  R)
The Quiet Earth
Great movie! This was the one that got me into New Zealand cinema. I loved it.
2
Smash Palace 1981,  R)
Smash Palace
Incredible film. Powerful and fairly realistic. You'll love it. Very well acted, written, and directed.
3
Timecop 1994,  R)
Timecop
Perhaps Jean Claude Van Damme's best film. It was really good.
4
Speed 1994,  R)
5
Starman 1984,  PG-13)
Starman
One of the best movies ever made, period.
6
Breakdown 1997,  R)
Breakdown
This movie will keep you in suspense during the entire film.
7
The Terminator 1984,  R)
8
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Terrific special effects! Quite possibly my favorite Terminator movie.
9
Carpool Guy 2005,  PG-13)
Carpool Guy
Hilarious! Watch it for that and all the soap stars in it.
10
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
11
Back to the Future 1985,  PG)
12
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
great sequel!
13
Back to the Future Part II 1989,  PG)
14
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
Wonderful film!
15
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Great film!
16
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
17
School for Scoundrels 2006,  PG-13)
School for Scoundrels
Hilarious and surprising! I liked it.
18
Big 1988,  PG)
Big
Quite possibly my favorite Tom Hanks movie.
19
Cast Away 2000,  PG-13)
20
Toy Story 1995,  G)
21
Toy Story 2 1999,  G)
22
Total Recall 1990,  R)
23
Utu 1984,  R)
Utu
great new zealand western.
24
Field of Dreams 1989,  PG)
Field of Dreams
Quite possibly the perfect baseball movie.
25
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
26
Aquamarine 2006,  PG)
Aquamarine
I loved this film! It had a great story and cast.
27
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
28
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
Absolutely hilarious. A great movie. I loved it.
29
The Lake House 2006,  PG)
30
Dead Again 1991,  R)
Dead Again
Great movie with an interesting concept.
31
Frequency 2000,  PG-13)
Frequency
You'll really love this movie.
32
Carrie 2002,  Unrated)
Carrie
Not a bad remake. It has some great special effects.
33
Wedding Crashers 2005,  R)
34
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
35
The Island 2005,  PG-13)
36
United 93 2006,  R)
United 93
This movie is a must-see. I recommend it. It was about a day we can never forget.
37
Flight 93 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments