My Favorite Movies


  TheMachinist's Rating My Rating
1
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
"I think someone should just take this city and just... just flush it down the fuckin' toilet"

In my room, where I have my collection of films, I have two posters of 'Taxi Driver', one regular size and one so big that I can't fit it in the room at this point. I've wanted to write a review of my favourite film for so long but I've been somewhat scared of failing... miserably. How to give 'Taxi Driver' a proper review from a person who doesn't make this for a living? Now is the time to give it a shot...

'Taxi Driver' had lots of difficulties to get into production. The studio executives weren't that excited about Paul Schrader's strange story about a cab driver called Travis Bickle. They were in fact more interested of his other script called 'Watch the Skies'. In the end, Spielberg would direct the film but before that he rewrote it and retitled it to 'Close Encounters of the Third Kind'. Schrader's two picture deal with Columbia made it possible to give birth to these two films. The budget for 'Close Encounters of the Third Kind' was rather big but the money that came over was enough to make 'Taxi Driver' possible.

Scorsese was not the first in mind to direct 'Taxi Driver'. Brian De Palma (Scarface', 'The Untouchables') was the first person that came in mind for directing duties for the producers. But Scorsese would get the job in the end. He had prior to 'Taxi Driver' made 'Mean Streets' and 'Alice Doesn't Live Here Anymore' so he had proven to make good movies.

The film was given "a green light". All was set, the crew was hired and the actors were ready to make history... Next, some thoughts and facts of the key players in the making of 'Taxi Driver'.

De Niro is my all-time favourite actor. He is what you could call a method actor, focusing 100 % and preparing every detail of his character. For the role of Travis Bickle he got himself a cab licence and drove for a month on the streets of NY to understand the job. He met Army veterans to study their behavior.

As a kid, De Niro was somewhat of a loner, he'd rather read books than hang out with other kids. He has always had a need for privacy. Even on his later days he has tried to keep a distance to the media. During filming he stayed in character throughout the filming and kept his distance also to the other actors. He rarely socialized with them, only when necessary.

De Niro's challenge was to make Travis Bickle into a complex and troubling character, a character that would be remembered long after the release of the film. In my opinion, he did an amazing job. Bickle is a psychotic racist, driven by his past. A person who sees the impurity of men at night. He is nothing but a bystander who will stand up in the end. De Niro managed to make him a sympathetic character, laking any social skills, with an unstable personality and repressed feelings.

"You talkin' to me? You talkin' to me? You talkin' to me? Then who the hell else are you talkin' to? You talkin' to me? Well I'm the only one here. Who do you think you're talking to? Oh yeah? Huh? Ok."

It's a good thing that Scorsese did not join priesthood. He's somewhat religious even today but he managed to flunk his studies and attended a film school. I'm not religious at all.. but "thank God"! What I've heard, Scorsese had some difficulties with intoxicants throughout the 60's and 80's. I've even read that during filming he would snort some lines... When you look at his performance as the jealous husband in one scene it really doesn't come as a surprise. Scorsese did not intend to make a performance in the movie but what I've read, the person who was cast for the role didn't show up. So Scorsese made his own memorable contribution...

"Have you ever seen what a .44 Magnum will do to a woman's pussy? Now that you should see. What a .44 Magnum will do to a woman's pussy that you should see."

Schrader managed to give Bickle's character similarities to a real life person called Arthur Bremer. Bremer tried to kill US president Nixon and governor Wallace. The later one he managed to paralyze. Bremer kept a diary with him which was released in 1973 as 'An Assassin's Diary'. Schrader has told that he hadn't read the diary when he wrote 'Taxi Driver'.

I've read that Schrader has said that during writing he suffered of depression and even had some suicidal thoughts. A loner who would just drift around on the streets and explore the distress of other loners. Not sure if all of what I've read is true but at least he has written an excellent script on which the actors and Scorsese could base their work on.

Of course, Bickle has to have something that drives him besides his hate towards the scum and other low-lifes of NYC. 'Taxi Driver' has two female characters that become important to Bickle. In my opinion the more important one is Jodie Foster's character Iris. Iris is a child prostitute who left home and started walkin' the streets. The character has a certain innocence in her, something that would also affect Bickle. During filming, Foster was only 12-13 years old. Scorsese did not put her in the explicit or intimate scenes, for instance the scene in which Iris puts her hands on Bickle's zipper.

By the way, Foster's performance was modeled on a real-life teen prostitute. This woman was hired as a consultant to Foster and even had a small part as Iris's friend.

This superb portrayal of a teen prostitute gave Jodie Foster, a former Disney child actor, her first Oscar nomination. Little did she know that her performance would have an impact on her life later on by a person called John Hinckley...

"I don't like what I'm doing, Sport."

Cybill Shepherd has the other important female role as Betsy. A real dream girl with golden hair and white dresses, always cheerful, she is the opposite of Bickle with her optimism. Bickle's ultimate fantasy woman. It was close that Shepherd would not be given the role. In fact, I've even read that she wasn't that eager to take the role after reading the script. I've also read that De Niro and Shepherd did not come that good together on the set. Maybe because of De Niro staying in character or something else?

But even though De Niro and the producers were not that convinced of Shepherd's acting skills, Scorsese wanted and needed a "pure" blonde for the part. He wanted her and got her. And Shepherd needed work. As a curiosity, Shepherd is the only lead performer who's career didn't reach the same level as the others. But I liked her performance in the movie. She is the perfect and at the same time wrong person for Bickle's affection.

"They... cannot... touch... her"

And the last character that I'm going to mention largely is Harvey Keitel's character called Sport. Keitel was considered for the role of Bickle. After losing it to De Niro, he was offered a part as the campaign manager. Keitel didn't want the role, maybe because it was so insignificant, but asked to play the pimp instead. Keitel's performance is almost just as good as De Niro's. De Niro's performance is ultimatelly the best performance I've ever seen on screen but Keitel managed to make a smaller character as Sport a memorable one.

Keitel is an actor of the same level as De Niro. Both of 'em concentrate fully on their characters. He spent almost a month with a real pimp. I've read that Keitel even improvised scenes with the pimp to fully understand what makes them do such work. Keitel had some difficulties to adjust to the scenes he did with Foster but like a real pro, he managed to put "the filth of it all" behind him. And this next quote, even though it is really obnoxious, says everything necessary of Sport...

"Well, take it or leave it. If you want to save yourself some money, don't fuck her. Cause you'll be back here every night for some more. Man, she's twelve and a half years old. You never had no pussy like that. You can do anything you want with her. You can cum on her, fuck her in the mouth, fuck her in the ass, cum on her face, man. She get your cock so hard she'll make it explode. But no rough stuff, all right?"

Even the smaller roles are in my opinion just as important as the leads. Peter Boyle's character Wizard, a philosophical cab driver, someone Bickle could even call a friend. Albert Brooks plays Betsy's co-worker Tom, in his first film role. A real yuppie who has his eyes on Betsy. Victor Argo, the clerk at the store, who has probably one of the most violent scenes in the film. Steven Prince as the gun salesman. All of these contribute perfectly on the making of Taxi Driver into the best film in the history of cinema.

So, you've probably understood already that the acting is superb in 'Taxi Driver'. But what about the editing, cinematography or music?

Bernard Herrmann's jazzy score is minimalistic in its ways but it is in fact one of the most mesmerizing scores I've heard. I don't own that many soundtracks but 'Taxi Driver's' soundtrack is one to own if you appreciate the work of film musicians.

Michael Chapman's cinematography, along with Tom Rolf's and Melvin Shapiro's editing, play an important part in the movie. The opening scene in which a yellow cab drives thru thick smoke and Herrmann's dreamlike score plays on the background... Filmmaking in its most perfect way.

One specific sequence to mention is the bloodbath in the end. The camerawork, the lighting, special effects, the music. I've never seen an intensity of same caliber in any other film. The moment when Bickle puts his hand near his head to demonstrate (or mimic) a gun effect and having an eerie grin on his face... Awesome.

De Niro's charismatic performance as Bickle, a partly sympathetic character who becomes some kind of hero at the end, Scorsese's perfect directing along with other crew members collaboration to the making of the film makes 'Taxi Driver' the best film ever. I remember when I saw 'Taxi Driver' for the first time, I was a 15 year old kid who by chance got a copy of the film. I've never been so stunned of any other film than 'Taxi Driver'. The film got under my skin, provoked me in ways I had never even thought that could be possible. Films like these just improve with every viewing.

'Taxi Driver' is very multileveled (don't know if this is a correct word...) This is just a scratch of what can be said of this film. I'll even say that 'Taxi Driver' is very critical against our society. What could happen when society doesn't do anything to make things better for common people? Surely there are people who are ready to take justice in their own hands, just as Travis Bickle. This film is very thought provoking, a film that really deserves its place among the best films ever made.

Perfect in every way, this is a film that comes highly recommended to any person who appreciate high-class filmmaking with in-depth characters and top-notch writing.

"Listen, you fuckers, you screwheads. Here is a man who would not take it anymore. A man who stood up." agains the scum, the cunts, the dogs, the filth, the shit. Here is someone who stood up."
2
American History X 1998,  R)
American History X
"Has anything you've done made your life better?"

'American History X' is not only famous because of Edward Norton's stunning performance as Derek Vinyard, the former neo-Nazi who sets his life straight but also because of the post-production problems that almost stopped the release of the film. Tony Kaye, the director, wasn't pleased with what the production company wanted and refused to make changes to his own cut. Edward Norton and the studio did what they could to save the project. The result is, after all glitches, one of the best films ever made.

The story is about two intelligent brothers who have, due to past events and the strict prejudice of their late father, become part of a local neo-Nazi gang at Venize Beach, California. One night, two black thugs try to break into Derek's car. The result is that Derek kills both of' 'em. The other one he kills in a very brutal way.

"Now, say good night."

Derek stomps the victim's head on the curb. Derek's younger brother, Danny (Edward Furlong) sees all of this. In disbelief of what has happened, Danny falls down on his knees and sees the cops take Derek away. Derek is sentenced to jail and years later when he is released, the old Derek is no longer. A repentant Derek comes home, only to see that his younger brother is becoming like what he used to be.

'American History X' is told in a nonlinear way. There are three different segments in the story. The time before Derek goes to jail, the time when he is in jail and the one when Derek comes home. The past is told in a black and white way, almost making it look documentary. All of these segments hits hard and contains several tragic events. This movie will not leave you alone, it will stay in your head after the first (and several later on) viewing.

Edward Norton's performance is nothing but perfection. During the movie, he develops three different versions of Derek Vinyard. The first one is full of uncontrolled rage and prejudice, the second one silent and remorseful and the last one determined and willing to give a better life to his family. This last "version" of Derek is also full of sadness. There's one scene in particular, the one where he comes out of the shower. There's no need for words there. Every word is said thru his eyes and facial gestures. The scene is simply put perfect.

Even though 'American History X' lives and dies with Norton's iconic performance (I have a poster of this movie put in frames), the supporting cast comes up with outstanding performances as well. Edward Furlong, better known as John Connor from 'Terminator 2 - Judgment Day', gives a career best performance as the younger brother. It's sad that his personal life has been full of substance problems. Beverly D'Angelo plays the mother of the two. She gives out an performance that shows how clearly she has almost given up on the two. Another strong performance is Avery Brooks' character Bob Sweeney, the principal who does not give up on Derek. He becomes the only person that Derek can lean on while in prison. It is because of him, that Derek can be freed from his past and be given a brighter look on the future.

David McKenna's script comes up with important questions about racism, prejudice, hatred and the qonsequences of the acts one does. But one of the most important elements of the story is the one about relationships within the family. Can one be forgiven about the sins of his past and be given a clean slate?

'American History X' makes you wonder. I remember when I saw this film for the first time back in '99. I immediately saw it again the following day. I was mesmerized by the whole movie. Racism is a difficult subject to come up with good movies. There are few other similar movies that come in mind, 'Romper Stomper' and 'The Believer'. 'American History X' doesn't lecture about its topics, it gives more freedom for the viewer to come up with his/hers own reasoning. This film deserves a place at any persons movie collection and I'm sure that you will also be as stunned as I after watching 'American History X'.
3
The Machinist 2003,  R)
The Machinist
"Who are you?"

Christian Bale goes beyond extremity in his role as Trevor Reznik. He lost over 30 kg (60 lbs) to get this troubled skeleton looking character to life. A tremendous act of commitment for the part and method acting at its best.

Trevor Reznik hasn't slept for over a year. He works in a factory as a machinist. One day he causes an accident to a co-worker. He was distracted because of Ivan, a mysterious man who seems to know something about his past.

After the accident, Trevor starts to get closer to paranoia, he thinks that his co-workers have made a plot against him. Mysterious notes, with the game of hangman, starts to appear at his home. The only comfort he gets is from a whore, played by the always great Jennifer Jason Leigh, and a waitress, whom he meets every night after work at the airport cafeteria.

"What, babe? What's going on in that crazy head of yours?"

"The Machinist" has some familiar themes like insomnia and the consequences of it. Is it all just an illusion or harsh reality? It is hard to trust the images given to the viewer, the world seems different to Trevor than to the other people in the film. It's difficult to know who's real and who is not.

"You outta do something about that faulty memory of yours, pal. Might make life a little bit easier."

The film offers some "deja vu" like scenes. For example the Route 666 scene where Trevor is offered two choices; "Highway to Hell" or "Road to Salvation". Later on in the movie, in the sewers there's either A or B, dark or light. This is just an example on how detailed the script is. Another fine example on the mystery is the register plates on the cars. Check 'em out, they'll give you some hints.

Duskiness of the lighting and the grainy photography gives us an industrial feeling. Xavi Giménez, the cinematographer, uses different shades of grey and blue throughout the movie. "The Machinist" looks very good and is something different than the average picture.

"The Machinist" is not for the casual movie goers. It's dark and heavy to look at. The detailed script gives the viewer a lot of excitement and twists that guarantee a rewarding experience.

As curiosity, Brad Anderson had troubles to get the film to production in the States so he decided to do it in Spain with foreign producers. Thanks for that, because this film is one of my favourites.

"I know who you are..."
4
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
"I ain't like that no more. I ain't the same."

1992 was the year when a true American movie icon became also one director close to my heart. 'Unforgiven', Clint Eastwood's career best movie, won the Academy Award for best picture, an award that finally found its right taker. This western masterpiece is a film that has aged well, it only gets better the more you see it or the "older" it gets.

"It's a hell of a thing, killing a man. Take away all he's got and all he's ever gonna have."

Clint Eastwood plays William Munny, an old retired gunslinger, now a pig farmer. After several years of mischief and mayhem, Munny got married, got kids and straightened his life, mostly thanks to his beloved wife. Now with his wife dead, Munny reluctantly takes on one last job, to get a fresh new start to his children. During the movie, we are presented to a scared man who has to live with the sins of his past. Will he once again become the man he used to be?

"You'd be William Munny out of Missouri. Killer of women and children.
- That's right. I've killed women and children. I've killed just about everything that walks or crawled at one time or another. And I'm here to kill you, Little Bill, for what you did to Ned."

'Unforgiven' features an all-star cast consisting of such well-known talents as Gene Hackman, Morgan Freeman, Richard Harris and Frances Fisher, who's always a delight to see. Clint Eastwood is not the only one giving a career best performance. The same can be said of Gene Hackman. Hackman won his second Academy award for his portrayal of Little Bill Daggett, a viscious sheriff who has no remorse for those whom he consider to be outlaws. This film would probably not have achieved the same status it has now without its cast. Simply marvelous performances not only by those who are big names but also by the supporting cast.

What I also love and hold as a true masterpiece, that should be taught to all who study writing, is the script written by David Peoples ('Blade Runner'). The biggest mistake that films have, is that they consist of several cliché filled scenes. There are several scenes that fight against this. First of all, there's no remarks of racism. Morgan Freeman's character is equal to all other characters in the movie and one of the biggest reasons to the films climax. The fight scenes and rest of the scenes where they finally settle their score look and feel so authentic. No "Bullet-time" bullshit or men jumping behind the counter. Everything seems so authentic, just like the dialogue. Here's a clip from one of my favourite 'Unforgiven' scenes:

"I'm dyin' boys. Jesus, I'm so thirsty.
- Give him a drink of water, goddamn it! Will you give him a drink of water, for Christ's sake? We ain't gonna shoot."

The dialogue makes the persons, especially William Munny, characters that will live on forever. Munny represents a genuine anti-hero, a person who lives by his moral and own beliefs. A friend you might wanna have beside you when things get messy.

Leonard Niehaus, who has done several scores for Eastwood's films, supports the film with a minimalistic score, mostly consisting of a guitar, that sounds simple but satisfies those who consider the score to be a big element of a film. I am such a person and hold this score as one of my favourite scores.

Jack Green's cinematography, also a person Eastwood has worked several times with, is simply marvelous. The colors of the film are something special, reminding me of spring with its beautiful brown and dark colors. The way he also uses the light effects (or the lack of it) give an extra feeling to the movie. For example the final scene when Munny rides to the darkness. Or the last 15 minutes of the film. Gave me goose bumps...

Before 'Unforgiven', it seemed as Eastwood would've been stuck to make mediocre cop thrillers. This film pretty much changed his career. After this film, Eastwood has made several high-class movies like 'A Perfect World', 'Mystic River', 'Million Dollar Baby' and 'Gran Torino', just to name a few. But in the end, 'Unforgiven remains as, not only his best movie but also one of the best and greatest achievements in the history of movies.
5
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
"7-6-2 millimeter. Full. Metal. Jacket."

This is a hard one to review. Basically it's one of the best war movies ever made and one of my personal favourites by Stanley Kubrick. What is it that makes it so special? Let's try to bring out the awesomeness of it for you to read...

The characters. Private Gomer Pyle is a character that each and every one, who even remotelly call themselves filmbuffs, should now by name. Vincent D'Onofrio's performance gave him a career. It is so memorable and so... frightening. In the beginning he's just a typical slow kind of guy but because he can't help himself to avoid trouble, the abuse by his fellow maggots transform him to a quiet, isolated killer. The bathroom scene could easily be edited into a horror movie. More scarier than many scenes from films that try to call themselves horror films. Excellent performance!

Animal Mother. Man, this is the ultimate Vietnam character. A crazy yet very loyal killing machine who will do anything to save his brothers in arms, just as long he woun't die doing it...

"Better you than me."

Adam Baldwin has become, during the last month or so (Firefly, Serenity, anyone?), a personal favourite of mine. Fuck Rambo, fuck James Braddock. Animal Mother is the one to remember. His portrayal is more than perfect, it feels real. At both times insecure and full of testosterone but ready to 'become death', as it is written on his helmet.

Gunnery Sergenat Hartman. Would the movie be the same if Stanley Kubrick wouldn't have cast R. Lee Ermey as the drill instructor from hell. At first he was hired as a military advisor but because he was so good at it, and eager to perform, Kubrick did what he had to do.. Give R. Lee Ermey a career, just like D'Onofrio.

"If you ladies leave my island, if you survive recruit training, you will be a weapon. You will be a minister of death praying for war. But until that day you are pukes. You are the lowest form of life on Earth. You are not even human, fucking beings. You are nothing but unorganized grabastic pieces of amphibian shit. Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here. I do not look down on niggers, kikes, wops or greasers. Here you are all equally worthless. And my orders are to weed out all non-hackers who do not pack the gear to serve in my beloved Corps. Do you maggots understand that?"

The hooker from Da Nang.

"Me so horny. Me love you long time. You Party?"

Nuff said.

Those three main characters will live forever. Each and every one of 'em contribute so strongly to make "Full Metal Jacket" THE Vietnam movie to watch.

The directing and cinematography. I just love the long shots in the movie. There's a lot of dialogue, mainly spoken by R. Lee Ermey, so prepare yourself for long shots and nice editing. Kubrick, as all of you should know, liked to take several takes of any scene. He even gave the actors the responsibility to give something that the actors self came in mind with. "How would you do this?", "Do you have any ideas?", "Make it more special". These are words that Kubrick could say to the performers. In the end, he was a very demanding director, but I guess Kubrick did that to a) get the best performance from the actors and b) make the best possible movie.

The way Kubrick uses the music. When he's not playing 70's rock music, Kubrick uses a simple yet effective score made by his daughter Vivian Kubrick. There's no pompous instruments and that is what makes it so great. The score supports the strong scenes in a way that every filmmaker should study and understand.

When I've read other reviews and articles about the movie, people complain that it doesn't look like Vietnam. The film doesn't look like a Vietnam war movie. Question? How many of you or those who have said these stupid things have actually been in Vietnam during the war. To me, Kubrick has done his best to make the shooting location closely similar to the actual place. It does look like a place of war..

"Full Metal Jacket" is, and will always be, one of the best war movies ever made. It doesn't actually have that many battle scenes and it doesn't feast on the simple madness of the whole issue of war. It's more a character study/presentation of various different characters and on how these characters deal with the nearness of war.

Effective, masked as simple, magnificent filmmaking. Only Kubrick can do it!
6
Inception 2010,  PG-13)
Inception
"Our dreams, they feel real while we're in them right? It's only when we wake up, then we realize that something was actually strange!"

Well, this is it. Christopher Nolan is the best director of all time. Period. Ok, people always talk about Hitchcock, Scorsese, Kubrick, Hawks, Godard etc but you all know that at some point somebody is going to surpass them and become the most reliable director ever. Christopher Nolan is that guy.

Nolan started his career with 'Following' back in '98. It's the only Nolan movie that I have not seen but in 2000, 'Memento' blew my mind. After that came out a remake of a Norwegian thriller, 'Insomnia'. In 2005, Nolan directed his first film based on the legendary caped crusader, 'Batman Begins'. A year later came out his underrated masterpiece 'The Prestige'. In 2008, everybody who already didn't know who this guy was, knew Nolan as 'The Dark Knght' hit the theatres. With a filmography like this, Nolan got free hands to do his next movie. Unlike what most thought, he chose to direct the first film that he has written himself (all other of his movies are based on novels, comics or remakes) and leave Batman alone for a while. In my opinion, 'Inception' is his greatest masterpiece thus far.

Ever seen a dream where you're already seeing one? From this idea has Nolan started to work from. Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) leads a team of highly skilled thiefs, who work for the highest payer. The technology that they use, is left completely explained but with the technology, they manage to infiltrate your mind while asleep. The idea is to get important, classified information without the victim ever knowing. A heist (yes, I call 'Inception' a heist movie) goes terribly wrong and Cobb is offered a chance to get things right. One last job and he gets the opportunity to get back to his kids. But this time it's not about stealing information but planting an idea, a thought to someones mind. This has never been done before and needs thorough planning. Is it even possible?

From the trailer, you get the idea that 'Inception' would be a mix of such classics as 'The Matrix' or 'Dark City'. As good as the two films are, 'Inception' is something even greater. Think of the idea: You are dreaming, and within that dream you are dreamin'. And in that dream you are also dreamin'. But to get things a bit more difficult to understand, you are dreamin' in 4 dreams at the same time. You'd think that Nolan would write himself to a vortex of some sort but he has managed to pull of with the most entertaining and thought provoking movie of the year. Hell, I'll even say the last decade! Because of the films length (150 mins), 'Inception' needs the viewers total concentration to get fully understood and enjoyed.

There's so much to be said. I'll continue with the cinematography and the films overall look. Nolan continued his collaboration with Wally Pfister, the only man who has shot his films. The visual image of 'Inception' continues with the same clinically perfect images and set decoration. The general visuals are once again kind of dark and grey but I won't complain. Why would I? 'Inception' looks fantastic.

And now to one of my favourite parts of the movie, Hans Zimmer's original score. I have this thing that always, when the credits start to roll, I continue to sit down and listen to the music and find myself sitting alone in the theatre. Music is one of the most important aspects in a movie and I was totally blown away by the score. Zimmer's music attacks you with every possible way. The dark, noisy, foghorn like sounds. Wow. I fell in love with the music when I saw the first teaser a long time ago. Zimmer has made a score that doesn't drown in its own complexity. It sounds simple but oh so effective!

The actors then? Some have said that DiCaprio wouldn't fit the part because of his looks. I didn't have a problem and in fact I've become a fan of his work. He is no longer the kid from that Cameron movie that made Cameron the "King of the World". He is a highly skilled actor and still very young. But the person I enjoyed most was Joseph Gordon-Levitt's Arthur. Gordon-Levitt has come a long way from being the kid in 'Third Rock From the Sun'. I've seen him become a more familiar face during the last years. Definitely an actor worth remembering!

Nolan has continued his collaboration with several actors from his previous works. Cillian Murphy, Ken Watanabe and Michael Caine. Marion Cotillard is so beautiful and talented. I'll definitely continue to follow her career. The only actor that I had some difficulties with was Ellen Page. She seems a bit too young for the role. I've prefered to see a much more experienced performer instead of her. Don't get me wrong! Like I said earlier, some have had difficulties to accept DiCaprio. Let me have my issues with Page. She's too 'Juno' for the role...

And while I still remember, the action scenes were breathtaking. I don't know if it was a tribute for Kubrick's '2001' but the fight scene within the rotating hallway was awesome. Gordon-Lewitt did his own stunts and it was one of the best action scenes that I've seen in a while. Felt like seeing the bullet-time from 'The Matrix' for the first time.

'Inception' is a mind blowing mix of intellect scifi and well written thriller without forgetting the adrenalin pumped action. Nolan's masterpiece is pure entertainment made with thought. It may not be suitable for everyone because of its complexity (in my opinion, it wasn't that complex if you give it your full attention), dialogue based scenes and a duration of nearly 2.5 hours. I enjoyed the film very much and will surely see it again, and again, and again. Nolan's first self written film is beautifully made in every category, would it be the acting, cinematography or the music. He even managed to write a functional ending for the movie that hopefully will leave the viewers thinking of the movie. I definitely was (and will).
7
Once 2007,  R)
Once
I been thinking nearly for a day, what to write about, how to describe it all. I've now listened to some songs from the soundtack and I'm obviously in love with the film and its music. The songs are mellancolic acoustic songs about losing your faith in love etc, but the story itself is one of the most beautiful, optimistic and realistic that I've seen for a while.

The two non-professional actors, Glen Hansard and Marketa Irglova, act in a very charming and realistic way. They really do an outstanding job and outshine all the so called "A-list" Hollywood actors.

The script does not concentrate on building the backstory, everything will be explained as the story develops. The film is shot at handheld and gives you the feeling that you are present on the sets. It felt kinda strange at the beginning, because I'm not a huge fan of it, but it works in this one.

And the music... I can't describe it in any other way than pure perfection. The lyrics are like deeper, extra thoughts that are easier to explain by performing them. Glen Hansard has an exceptionally beautiful voice. He and Ms Irglova really deserved the Oscar for best song.

You can't forget the film and its music after watching it. "Once" is a true low-budget indie masterpiece about facing your romantic challenges in life, and to which all of us can easily relate to. This film, a touching and honest gem, will stay in every movie lovers heart til the end.
8
In Bruges 2008,  R)
In Bruges
"You from America.
- Yeah, but don't hold it against me."

A brilliant film that has a funny, interesting and multidimensional script. Its offensive and witty dialogue may not work for everyone.

It's wonderfully shot and cast. The actors, Colin Farrell and Brendan Gleeson, do an excellent job in getting their characters to life. Many memorable side characters are featured also. The cinematography captures the beauty of Bruges.

The music is an important element in a movie and here it works perfectly.

One of the best films I've seen in a while (ever) and totally recommended to all film fanatics!
9
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Mr. Jack plays a free spirited con who fakes insanity to enjoy his last days of inprisonment. Oh, but how wrong can he be? Meet, nurse Ratched...

Milos Forman's masterpiece is one of the best films ever made. The ensemble cast of future well known faces and older ones(a young DeVito, Lloyd, Berryman..) sets new standards to high class acting. Mr. Jack does his best performance as Mac.

I haven't read the book (maybe because I'm simple and it takes about 3 hours to read the simplest pizza menu...) but I can't wait to read it. I definitely have to compare the film to the book.

Milos Forman's excellent directing, a strong script and an even stronger cast makes this a true cinema masterpiece.

It's hard to say anything that hasn't been already said. The film features one of the most memorable endings ever made. The film is at its best totally uplifting (the boat scene, World Series tv scene) but it can also be really depressing (Billy's end as Mac's).

It's hard to produce anything close to perfection as One flew over cuckoo's nest.
10
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
The film only gets better upon repeat viewings. A musical with a Tim Burton style to it, you can't help falling in love with it.

The story evolves around Jack Skellington, the leader of Halloween town. By mistake, he finds the entrance to Christmas town and is amazed by it all. He finds the happiness that he has lost during all the years just planning the next Halloween event. Unfortunately, no one else in Halloween town understands the true meaning of X-mas...

The film consists of a macabre world full of wonderful characters. Danny Elfman's score is beautiful with many memorable songs sung by himself. Filmed with the stop-motion technique, it gives the Nightmare a unique feeling.

Truly without any doubts, this is the best animated movie and the best musical ever made. Watch it every Christmas and enjoy it every time. Soon, I will sing a long with Jack...
11
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
This movie truly makes you feel. "Requiem for a dream" is a fight against drugs. The gritty cinematography with excellent visuals, editing and use of sound just make the film stronger. The movie has the greatest score I've ever heard on the big screen.

The four key actors give performances that will never be forgotten. Ellen Burstyn was robbed at the Academy Awards. Have we seen a more sympathetic performance on the big screen? Who the fuck is Erin Brockovich, anyways?

"Requiem for a dream" is in no way some Hollywood bullshit film that has a happy ending. There's a simple lesson to be learned: use drugs and fuck up your life. Lose you freedom, your health, your love and your future. The only feeling you will be left with is the feeling of the end coming. It's brutal, honest and more powerful than most films.

The movie is in no way for everyone but it should be seen by all. An excellent piece of independent filmmaking that will not leave you alone after the end credits.
12
The Woodsman 2004,  R)
13
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
14
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
15
Chinatown 1974,  R)
16
Leaving Las Vegas 1995,  R)
Leaving Las Vegas
"Is drinking a way of killing yourself?
- Or is killing myself a way of drinking?"

Ben Sanderson (Nic Cage), once a promising screenwriter, decides to drink himself to death after losing everything, including hope, in his life. In Las Vegas, he meets a beautiful prostitute called Sera (Elizabeth Shue), who also is living a troubled life. Can an unexpected, abnormal love help them?

"You can never, never ask me to stop drinking. Do you understand?"

"Leaving Las Vegas" is a tough and depressing film to watch. Looking at a troubled man literally drink himself to death, and knowing that all that he needs is in front of him (and I'm not talking about the bottle...), may be a hard one to watch.

Nicolas Cage, who won an Oscar for his portrayal, does an authentic performance. He lives and breaths as Ben Sanderson. Truly one of the most heartbreaking performances in the history of cinema. This time, the golden statue went to the one who really deserved it. "Leaving Las Vegas" is the film that Nic Cage will be remembered by.

Elizabeth Shue's performance is just as high-class as Cage's. Those who remember her from such films as "Karate Kid" and "Back to the Future" should prepare themselves for something much more different.

Mike Figgis' direction is very good. He concentrates on that what is the strongest element of the movie, the character development. He gives us the viewers simple images, backed up with a beautiful jazzy score.

"Leaving Las Vegas" is a real gem. The film is touching but very tough to watch. In the end, it's a love story that will make those, who have it alright in their lives, to clinch on to that important thing they have. Hope and love.
17
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
"You know it could be like this, just like this always."

Ang Lee's masterpiece is a landmark in cinematic perfection. The two male lead's, Heath Ledger and Jake Gyllenhall, give us career best performances as the two young cowboys who share a love that the world can't comprehend.

There is so much raw emotion in the performances. Ennis Del Mar (Ledger) is the quiet one, who has more troubles to cope with his feelings. Jack Twist (Gyllenhall) is the more open one of the two, the one who suffers more of them not being able to live their lives as he would want to. In simple words, they just happen to live in the wrong place at the wrong time. Being cowboys, is there a more masculine profession to think of?

The astonishing landscapes of Wyoming are presented in a beautiful way. The cinematography couldn't be any better. Had me almost pack my bags and go into the wild...

The composer, Gustavo Santaolalla, deserves every credit he got. I'm a sucker for soundtracks that feature basically nothing more than a guitar and a piano. The score is simple, beautiful and a definite future classic in its own genre.

"Brokeback Mountain" has several characters, not only the two male leads but also their female partners, whom the viewer has no problems to care about. All of the lead actors give us honest, moving and powerful performances, especially Heath Ledger. This is his movie, without a doubt.

The film is a beautiful and tragic love story with exceptionally good performances, a future classic that will surely move you.

"Brokeback got us good, don't it?"
18
Starship Troopers 1997,  R)
19
Big Fish 2004,  PG-13)
20
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
"The end is extremely fucking nigh"

First of all, I don't consider this to be a Zombie movie. It's about a virus that locks those infected into a permanent state of rage. It's more of a study of the human nature. Are those not infected in the end any better than those who are?

One of the best horror movies ever, Boyles excellent use of music builds up the tension in the film. And it's a visual feast for the eyes with excellent cinematography. A lot of brutal and beautiful scenes to be viewed.

A modern horror masterpiece!
21
28 Weeks Later... 2007,  R)
28 Weeks Later...
A more straight forward sequel to 28 days later. It's powerful scenes and visual image with excellent acting makes this almost as good as its predecessor. Can't wait for 28 months later...
22
The Pianist 2002,  R)
23
The Shining 1980,  R)
24
Platoon 1986,  R)
25
Gladiator 2000,  R)
26
GoodFellas 1990,  R)
27
Raging Bull 1980,  R)
28
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
29
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
"What came first, the music or the misery?"

This is a film that I can watch over and over again. I wouldn't mind having the same "problems" as Rob Gordon (John Cusack in his career best performance thus far). A dream job, where he gets to spend the whole day listening to music and discussing about it with customers, problems in love, but hey, who hasn't?

Of course, he has his employees that may cause him a headache... Jack Black, in his breakthrough role, plays Barry, an ultrahyper guy who would show up for work even if he wouldn't get paid. Todd Louiso is Dick, an overshy guy who has his eyes on a customer...

"I can't fire them. I hired these guys for three days a week and they just started showing up every day. That was four years ago."

So, a lot of things are happening in the movie. Very clear subplots that give a nice boost to the main storyline. The script is very funny with a lot of good dialogue. Some of the dialogue seem improvised (Jack Black) which makes it feel more real and not so "written".

"High Fidelity" has an amazing soundtrack and I recommend it to you all with all my heart. Amazing tunes and an amazing movie! The film features Jack Black singing "Let's get it on" so that's a thing that makes "High Fidelity" worth checking out!

Have you ever thought about the ultimate romantic comedy for men? Well, "High Fidelity" is that. A film that every guy can relate to in some ways. If you know about music and it's genres, you'll enjoy "High Fidelity" even more. This film is for all men that have a place for music in their heart and have experienced a broken one...

"OK, buddy, I was just tryin' to cheer us up so go ahead. Put on some old sad bastard music, see if I care.
- I don't wanna hear old sad bastard music, Barry, I just want something I can ignore."
30
Children of Men 2006,  R)
31
Seven (Se7en) 1995,  R)
32
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
Kim Ki-Duk delivers again a truly beautiful masterpiece. I consider him to be one of the greatest filmmakers ever. Yet another dreamlike, slow paced film that's nothing more than a excellent package. The character development in Kim's movies is his strongest thing. Also the cinematography delivers beautiful images to the viewers eyes. Higly recommended!
33
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
34
Happiness 1998,  NC-17)
35
Papillon 1973,  PG)
36
Be Kind Rewind 2008,  PG-13)
Be Kind Rewind
Continues Jack Black's list of top films, such as High Fidelity. Very good and one of the best, if not THE best, this year. Michel Gondry is an exceptional filmmaker! Highly recommended!!!
37
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
"Remember, with great power. comes great responsibility."

This movie was a dream come true for me. I've read Spidey comics since I learned the alphabets. I own all the comics of Spider-Man that has been published in Finland. I saw this movie twice in the theatres and at home... Well, I've lost count! A fan, you say?! Damn right! So, if you dislike biased reviews, you should prepare yourself for one and probably stop reading, but to tell you the truth there were some parts I did not like so much...

Peter Parker, played wonderfully by Tobey Maguire, is a high school kid that most of us guys can relate to. He ain't the coolest guy on his class and ladies are... well, something you'd want but something you can't get. Of course, I'm not talking about myself but I had a lot of friends that.. You know. Problems. Ok, back to the review and stop the lame attempt of writing something witty and funny..

What I really liked about the film is that it was made by a true fan for true fans. Sounds weird but what I mean is that Sam Raimi, who's known for his 'Evil Dead' trilogy, is a huge fan of Spider-Man. Spider-Man has been one of the most beloved comic book heroes for nearly 50 years so there's a lot of material to use for a script.

Sam Raimi made a choice to skip the important Gwen Stacy (Pete's first love interest) period and go directly to the MJ thing. I understand that choice and it works fine. But I promised to tell something negative about the movie and here it is: I didn't like how the film version of Mary Jane. In the comic, she's a wild child with a strong character. In the film, played by Kirsten Dunst, she's almost too much of a whiny, insecure and NORMAL high school student. Where's the girl that all Spidey fans have dreamt about?

In overall, the script works very well and it introduces us most of the important characters of Spider-Man's world. We've got of course May and Ben Parker, who've taken care of Peter ever since his parents died when Pete was just a small kid. Ben Parker said the famous words that I quoted in the beginning of this review. Norman and Harry Osborn are two men, father and son, that are important persons in the life of Peter and Spider-Man. Norman is one of Spider-Man's greatest nemesis', the Green Goblin, and Harry is Pete's best friend. And in the world of Spidey, one can't forget the great John Jonah Jameson, the publisher of the Daily Bugle, were Pete works as a freelance photographer.

All of these important characters have been cast wonderfully. I especially liked Willem Dafoe as Norman OSborn and J.K. Simmons as J.J. Jameson. Mr Dafoe is a very versatile actor and he can pull of pretty much any role. Mr Simmons again was a nice surprise, because I've learned to know him as a sadist prisoner in one of my favourite TV series, 'OZ'. He shows us his funny side and plays perfectly the role of the rude publisher.

The web slinging was probably one of the biggest reasons why it took such a long time for Spider-Man to reach the big screen. John Dykstra, the main guru behind the SFX crew has done a wonderful job delivering us the acrobatic stunts of Spidey. But there were some scenes that looked a bit too plastic, like the first scenes where Pete learns about his new skills but the illusion of a realistic Spider-Man is so good that these are only minor flaws.

'Spider-Man' has everything that fans of the comic book and fans of entertaining movies want. The film's got excitement, humor, drama, great characters and actors, web slinging shots that leave you want for more and of course, the greatest hero of all time... The amazing Spider-Man!

I'm pretty sure that you guessed by now that for me, this movie is a definite 5 star movie. I'd give it 6 if possible. Regardless the praising review, I'm also pretty sure that some viewers need something darker for their enjoyment ala Batman and that they may have problems with the sometimes cheesy dialogue. But I'll always be grateful to the filmmakers that they have created and given me a realistic and great adaptation of my favourite superhero!

"You're amazing.
- Some people don't think so...
But you are.
- Nice to have a fan..."
38
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
A magical film for the more mature audience. Mixes fantasy and war together in a perfect way. Fantasy and reality gets merged in a wonderful and touching script. All of the above mentioned things, with the help of astonishing cinematography and effects, result in a complete package and gets my highest recommendation!
39
The Iron Giant 1999,  PG)
The Iron Giant
"Welcome to downtown Coolsville! Population.. Us."

This exquisite animated film is based on Ted Hughes book, "The Iron Man". The basic plot is almost the same, without the outer space encounter.

The iron giant arrives to a small town, in the 50's. There he meets a young boy, who starts to teach it about humans, their way of life, differences between good and evil. The giant is ultimately a massive, destructive weapon, so the kid has his hands full with it. The government agents are also after it so be prepared for some action.

"The Iron Giant" is an amazing piece of animated magic. The voice acting is done perfectly. The actors have probably had a nice time doing the film.

The animation is breathtaking, done mainly in the "old way". The score, by Michael Kamen, is another beautiful asset of the film.

It's a shame that this film did not get the credit it deserved during its release. The film has more sensation of magic than most of the Disney films combined. The film is funny and touching as well. Simply put, one of the best films I've seen and suitable for all, no matter what your age is.

"Who cares what these creeps think of you? They don't make you what you are, you do. You are who you choose to be."
40
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
"What are you gonna do today, Napoleon?
- Whatever I feel like I wanna do. Gosh!"

"Napoleon Dynamite" is a homage to the 80's. A lot of people don't "get" this movie. In my opinion, it's basically one of the funniest movies made!

Napoleon, played perfectly by Jon Heder, is probably one of the most memorable characters in comedy history. A totally absurd high school kid who focuses more on his ninja skills and drawings of magical mixed animals.

"Napoleon Dynamite" is full of gags and one-liners that will make you laugh your ass of. But ye be warned... Like earlier mentioned, the comedy is totally unorthodox and may not suit all.

In overall, this film is a sleeper cult classic and very unique. It's non-predictable and focuses on the life of one freaky kid. Don't look after deeper meanings, just enjoy the fun. The film features also the best dance scene I've layed my eyes on! Napoleon is dynamite!

"What's a liger?
- It's pretty much my favorite animal. It's like a lion and a tiger mixed... bred for its skills in magic."
41
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
One of the greatest movies ever made with great performances by Norton, Pitt and Helena Bonham Carter. David Fincher dropped the bomb with this masterpiece based on Chuck Palahniuk's novel. It's true to its original source. Its dark, disturbing, stylish, smart and has one of the best endings ever. I love it and so should you!
42
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
An exceptional movie about the real american beauty. The wonders of nature are captured in a extraordinary way. This has to be one of the most beautiful films when it comes to the cinematography and Sean Penn's greatest effort as a director.

A story about supposed youth obligations, materialism and capitalism. This movie pretty much is perfect in every way and makes you wonder about the world of today. Almost made me pack my bags and take a oneway ticket to my secret place.

Great acting (Hirsch, Holbrook and even Vaughn), a meaningful, beautiful story, cinematography that is a joy for the eye and a score with beautiful american folkrock songs makes this one of the best films ever.
43
Predator 1987,  R)
Predator
"Get to da choppa!"

"Predator" is the pinnacle of action movies, with the greatest action movie star Ahnold and the most awesome scifi villain to date, the frightening and lethal Predator.

John McTiernan's masterpiece is the ultimate "guy film" with non-stop action, messy violence, huge muscles and cheesy one-liners. The film doesn't explain itself that much, it doesn't tell us why the alien hunter does what it does. But so what! Use your imagination and let the action permeate the screen! The aliens past will be explained in the sequel and AVP films. But those are nothing compared to the original!

"I ain't got time to bleed.
Got time to duck?"

"Predator" remains as Arnie's greatest effort alongside "Terminator" and without a doubt McTiernan's greatest film. The ultimate action movie with brilliant execution will probably never be topped!

"Stick around"
44
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
"By morning, you'll be gone."

Charlie Kaufman is one of the greatest storywriters of our time. His stories are easily considered complex but if you concentrate, you'll understand that, you've just witnessed something spectacular...

"Eternal Sunshine of the Spotless Mind" is a beautiful love story. In many relationships, your companion may feel at some point uninteresting, annoying and give the feeling "is it worth it". In this movie this worst scenario happens but if true love really exists, bad things will only strenghten the relationship.

With a stellar cast like this and a terrific director, Michel Gondry, the result can only be something astounding as this. Jim Carrey proves that he's not just a funny face but also a really talented actor.

The visual image of the film is a strong part of it all. Gondry's past as a director of commercials and music videos, are a strong asset of making it look and sound amazing. Highly recommended!

"Wait.
- Why?
I don't know. Just wait... for a while."
45
Boy A 2007,  R)
Boy A
"Boy A" is a stunner. I'm always searching for the hidden gems of the cinema world and now I found one! This film has been a hit on many film festivals and I see it as my duty to tell my friends about it.

Jack, played by Andrew Garfield, is a young man who's in transition to gain a new future. He was sent to prison for a crime he committed as a child. Terry, played by Peter Mullen (Trainspotting, Children of Men) is the one person who has faith and sees the good in him. His new life starts good, he gets a job, meets a girl and falls in love. But the past woun't leave him alone...

John Crowley, the director, tells the story of Jack using flashbacks. This suits the film perfectly, as the viewer gains little by little more information about this sympathetic character.

"Boy A" is somewhat of a brutal, morally complex film. Should people be given a second chance? Will the guilt of your past be stronger than your will to find happiness in life?

The strongest factor in "Boy A" is its lead actors. I can't recall when was the last time I saw such a strong performance, as Andrew Garfield's performance as Jack? His future, If he upholds the same level as in "Boy A", couldn't be any brighter. All of the actors do an excellent job and they show us perfect examples on how to reach the viewers heart.

The cinematography and sound department are simple but effective. The sets are pretty ascetic but they leave more attention to the actors work.

After my first viewing, I really can't find anything negative to say about this film. "Boy A" is a film that touched me. And that doesn't happen often. A perfect achievement in acting, or filmmaking in general, "Boy A" should be viewed by everyone who enjoy serious cinema.
46
The Wrestler 2008,  R)
The Wrestler
"The only place I get hurt is out there. The world don't give a shit about me. "

Wow. What a performance by Mickey Rourke. Easily the best performance I've seen in a while. He makes an extremely touching performance as a "has been" big ring wrestler, who has very much to live for.

Darren Aronofsky's earlier pictures (Requiem For A Dream, The Fountain) have a very high-class visual image. "The Wrestler" is shot with a handheld camera, giving it a grainy, documentary feeling. There's not much trickery with the photography. The look of the film is simple but it works perfectly.

The film is a homage to the 80's. People look and feel like past memories of mine. The soundtrack consists mainly of classic rock tunes from Guns n Roses and similar artists. The wardrobe is taken directly from a fleamarket. This gives me fond memories and really makes the people come to life.

The acting is high-class. Rourke does a career best performance and gives us a character that will live forever in the hearts of movie buffs. Marisa Tomei is always a pleasure to look at. Always been a fan of hers. Although she is an awarded actress, she has been given very little credit of her previous roles. But she's clearly not in it for the money, just for the love of performing.

The final scene is very touching. Looking at him, doing the thing that he's best at, gave me almost tears to my eyes. When he started to climb on the ropes, preparing for one final leap... "The Wrestler" got me.

A masterpiece and a gripping, moving instant classic by a very underrated director and actor. Hope they get all the credit they deserve.
47
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
"Hold me.
- I can't.."

First of all, I have to mention that this was the last movie with the great Vincent Price. I'm sure that this film also has a special place in Tim Burton's heart, him being one of the biggest fans of Mr Price.

"Edward Scissorhands" is a beautiful fairytale for the more mature audience. The main character is a distant relative to the Frankenstein monster and Pinochio. Edward is not a monster but most of the people think that he is. So this could also be a satire of the modern world. It's a cliché to say this but it's the inside that counts...

Johnny Depp does an excellent job as the boy who has grown up without any parenting. The film gives a lot of funny scenes when Edward learns about how to cope with others. Most of the women I know think of this role as Depp's career best performance. I'm not sure why. Most of 'em just say that he is a lost soul that just needs a hug. Could be true..

Tim Burton's vision was once again top notch. All of the images that are given to us seem to be so perfectly thought of. The production / art design departments can surely be satisfied with their input to the film. Was "Edward Scissorhands" Burton's dream project? I think so. It also started Burton's and Depp's long lasting working relationship.

Danny Elfman's beautiful score is another strong element of the film. But Elfman has yet to disappoint me. A winner in my opinion.

"Edward Scissorhands" is a movie that I've enjoyed several times. I grew up watching this film and it started my interest towards Burton's work and maxed my love to the beautiful art form called cinema. A film that everyone should see at least once in their life time.
48
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
"I don't see an intelligent, confident man. I see a cocky, scared shitless kid. But you're a genius Will. No one denies that. No one could possibly understand the depths of you."

This movie just gets better and better the more you see it. "Good Will Hunting" was somewhat of a surprise winner at the '98 Oscars, giving Matt Damon and Ben Affleck their well-earned statues.

Will Hunting (Matt Damon) is a genius. No denying that. But he has a lot of problems; intimacy, commitment, trust, just to name a few. But Will's biggest problem aren't these issues. His main problem is with himself. The only one that Will gives a chance to try to get inside of his head is Sean Maguire (Robin Williams).

I just watched this yesterday evening for the first time in several years. I realized that what makes this film great, isn't the wonderful script but the career best performance by Robin Williams. His portrayal of Sean Maguire will go to my personal top performances. Touching and realistic, something that he will be remembered by.

The rest of the cast, Matt Damon, Minnie Driver, Stellan Skarsgård also do a wonderful job. Even the so often despised Ben Affleck (with whom I've never had any problems with). But what happened to Minnie Driver? This role and the one in "Grosse Pointe Blank" should've opened the doors to stardom.

The script is very character based. I enjoyed the dynamics between the leads, Williams-Damon and Damon-Driver. The script has a lot of fine dialogue and some really good long monologues, like the one where Sean first tells his opinion about Will. A complex, well written script that deserved every credit it got.

"Real loss is only possible when you love something more than you love yourself."

1997 was a fine year for movie enthusiasts. "Good Will Hunting" and "L.A Confidential" were both robbed by "Titanic". But in the end everyone got something they wanted that year. James Cameron got to be "King of the world" and I got to see this wonderful movie that just gets better and better.

"I read your book last night.
- So you're the one."
49
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
"So, no more runnin'. I aim to misbehave."

"Firefly", a series created by Joss Whedon (Buffy the Vampire Slayer, Angel) is and was the best show that never got the chance it deserved. Only 14 episodes, of which all weren't even aired, were made and then the series got cancelled. I'm not a man of faith but gotta ask; "Oh God, why!?"

"Serenity" continues from were the show was left. To really understand the film, you have to experience the series first. The film doesn't explain the characters, it goes straight to the action.

The crew of Serenity consists of characters whom I really love. I mean it. Love. Mal (Nathan Fillion) the captain, Zoe (Gina Torres) as his right hand, Wash (Alan Tudyk) as Zoe's husband and pilot of Serenity, Jayne (Adam Baldwin) as the muscles and Kaylee (Jewel Staite) as the chief. Simon (Sean Maher) and River Tam
(Summer Glau) are fugitives on the run of the Alliance and passengers onboard. River is something that the world still has not seen...

The year is something around 2500. Earth isn't populated anymore and it seems as the US and China were the superpowers of that time. People discuss with both languages, or the more proper way is to say that they express their feelings, as chinese seems to be the language with which anger and other emotions are shown...

Humankind has populated some other solar system. What really fascinates me about this world is that it mixes different cultures from the past and present. The main look is more Western (and I mean the era of cowboys...) but also Asian and Sci-fi elements are apparent.

The look of "Serenity" and the TV series "Firefly" is one of the most important elements. This created world looks wonderful and of course, so does the film. The VFX's are just as good as in any other Sci-fi film. Especially the battle that occurs in space and which has several ships involved, looks simply amazing! "Firefly" was famous for its handheld cinematography. This works just great on the big screen also.

"I'm a leaf in the wind. Watch how I soar."

Joss Whedon has written an incredible script, full with good dialogue which is funny as hell and heartbreaking at times. This film also has a higher meaning, but I woun't expose it. Some of the dialogue seem a bit improvised but with great actors as Fillion and Adam Baldwin (yes, I do love a Baldwin, thank God he's not related to the sucky ones...), you could make a bad script funny at any time.

"What the hell!?
- It's ok. I'm a leaf on the wind!

What does that mean!?"

Earlier, I mentioned that the characters of the crew are wonderful. That is absolutely true. They're well written and easy to like (or love). All of 'em are different but that's what makes the crew of Serenity something special. Something greater than I've ever seen on the big screen or the TV. The chemistry between the actors works fine and they've all got something in common.. All of 'em loved making the series and the fact that they have a chance to end the series in a way that satisfies all of the fans, will surely please them all.

The man who's hunting River Tam, The Operative (Chiwetel Ejiofor) is a terrific villain. I've never seen such an emotionless character on the screen. Everytime he confronts Mal or other members, such as Irana (Morena Baccarin), the woman Mal love's but whom he can't express his feelings to, the suspense is electrifying.

"Serenity" was a rollercoaster of emotions for me. I can't recall when was the last time I saw such an emotive film. In some scenes I laughed my ass of and in some other scenes I could have tears in my eyes, and not because of laughter... The film ended the series in a perfect way. It answered many questions and gave me things that I've been waiting for. This film and the TV series will always have a special place in my heart.

"Do you know what your sin is, Mal?
- Oh hell. I'm a fan of all seven. But right now, I have to go with wrath."
50
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
"Oh captain, my captain."

Peter Weir's been nominated 6 times for best director at the Academy Awards, failing to win it. "Dead Poets Society" could've been his best attempt thus far. The film is simply wonderful.

I'm not a big fan of English litterature or poetry but if I would have had a teacher like John Keating, played by Robin Williams, I might've been a lot more interested at class. Mr Williams is simply great is his role as the unorthodox teacher. If I remember correctly, this role was his first real attempt to do a serious performance. He does bring out his goofy side at times but it never goes over the top. Could this be his best performance ever?

"This is a battle, a war, and the casualties could be your hearts and souls."

The boys who continue the legacy of the Dead poets society, consist of some very nice talent, including a young Ethan Hawke and Robert Sean Leonard. Many of 'em have made their first appearance in a motion picture and I must say that they did a wonderful job. Peter Weir really got the best out of them.

There are several scenes that brought out strong emotions in me. The biggest of them was the memorable final scene, where the boys who refused to let the system hold them back, stood up on their desks as the first one of them said the words; "Oh captain, my captain." Simply awesome.

The screenwriter, Tom Schulman, deserved the honor that his script brought him. Wonderful and well suited quotations from beautiful poems. Its funny to look at his filmography, as most of his work consist of such films as "Honey, I Shrunk The Kids", "What About Bob?" and other lame comedies.

"Dead Poets Society" is a beautiful film that features a lot of strong performances and scenes, that will definitely bring tears to the eyes of even the most toughest viewers. Wish they would make more films like this.
51
Coraline 2009,  PG)
Coraline
"You probably think this world is a dream come true... but you're wrong."

Sometimes a movie is just so amazing, that after you leave the theater, you simply can't start a intellectual conversation about it. This happens every now and then, not so often, but now it did. 'Coraline' is the best movie, by far, that I've seen this year.

Henry Selick, the man behind my ultimate animated favourite, 'The Nightmare Before Christmas', does it again. The story of a young girl, who finds a secret door that leads to a parallel reality, only to find that it could be her worst nightmare, is a genuine feast for the eyes. Stop motion animation at its best. But like I pointed earlier, Selick is the man who can pull it off.

Selick has made a wonderful adaptation of Neil Gaiman original work. Gaiman is also known for his 'Sandman' graphic novels and his work behind 'Stardust' and 'MirrorMask' films. Selick's vision of Gaiman's story is so imaginative that I was often so amazed by it all. At times I wished that it would never end..

So, a bit more about the story. Coraline has just moved to an old house, next to some strange neighbours. Actually, the neighbours share the house with Coraline's family. In the attic lives the amazing Bobinsky with his trained mouses. In the basement, there's the former performing artists, Miss Spink and Miss Forcible. Coraline's parents are a real bore (which many of us can relate to...), writing on their gardening book and neglecting their daughter. So, Coraline is off to find her own adventures. And oh yes, she will find them. She discovers a hidden door that leads to a parallel reality that seems like a dream come true. There she meets her "other mother" and "other father". They are the opposite to her real parents. They're happy, want to share precious time with her trying to make living a joy. They just happen to have buttons as their eyes... In the end, is this parallel world the better place?

The film is full of graphic and imaginative images. The main colors of the film may be a bit dark, even a bit grim. But I find this as a good thing. Why should every animation be so damn colorful and... "safe". Selick's world is a lot more darker, you could even say gothic. But so much beautiful stuff is going on here, all the time! So much detail, even the clothes are so real. The smoke effects... The list could go on and on.

And one thing that nearly blew my mind was the music. Bruno Coulais has delivered one of the most beautiful soundtracks I've ever heard. The music is in my opinion one of the most important aspects of the movie, supporting the wonderful scenes in the most perfect way.

The voice actors are, once again the P word, perfect in their roles. Dakota Fanning in the lead, Teri Hatcher as her mother(s), Ian McShane as Mr B and the so lovely Jennifer Saunders (Absolutely Fabulous), who could've had a bit more screen time, nail it. John Hodgman, as the father(s), I had never heard of before but he gives a performance just as good as the other cast.

'Coraline' is a dark fantasy that may not be suitable for the youngest ones. The story and everything that's going on, is at times even scarier than most of the basic horror movies. A lot of dark humor, exciting storytelling and wonderful visuals result in the best cinematic experience of the year. I give 'Coraline' my highest recommendation, a film that I now can call as one of my favourites.
52
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
"Goonies never say die!"

'The Goonies' is probably one of my fondest memories. Without lying, I've seen this film more than any other movie. Had it as a copy of a copy on VHS, then bought an original copy. Then on DVD and now on Blu-Ray. Any of you guys share the same past for this movie?

There's so much to tell about this movie. I'll try to keep it reasonable and start with the cast. There is no other movie out there that has a better cast full of talented young actors. Sean Astin, Corey Feldman, Jeff Cohen, Ke Huy Quan, Kerri Green, Martha Plimton and Josh Brolin. All of 'em fit the film so perfectly. But now as I start to remember these actors careers, only Josh Brolin can be mentioned as a so called A-list actor. Sean Astin of course had a key part in 'Lord of the Rings' trilogy and Corey Feldman had some good roles but the rest of 'em kinda vanished from the biggest spotlights.

It would not be fair to not mention the older cast also. Anne Ramsay as the mafia mom is great in her role. Robert Davi and Joe Pantoliano are well known names and seem to have a lot of fun in the making of the movie. In overall, the younger and the older cast perform well together. And of course the late John Matuszak as Sloth will always be remembered.

And when I mention the men behind the film, there's no point to deny that there wouldn't be huge talent also behind the camera. Richard Donner as the director, Steven Spielberg and Chris Columbus working on the story. Sure, some may say that there are better adventure movies than 'The Goonies'. But are the others as much fun to look at? The story will surely hit any viewer that has had a happy childhood were they've tried to copy the adventures of these guys in the local woods. The film doesn't have any dull moments, time just flies past quickly giving lots of exciting moments and funny scenes.

So what's the story about then? A group of kids are all preparing to leave their homes as their houses are being sold and put to the ground because of some rich bastards plan to build some goddamn golf course or something. They find a treasure map in the attic and embark on their last adventure trying to find One-Eye Willie's hidden treasure. Will the Fratelli gang get in their way? Will Sloth eat all of their Babe Ruth bars? Does the rich bastards get what they deserve, an ass whoopin?

One particular scene always gets me laughing my ass off. The scene were Mouth translates to Rosalita, the nanny, Mikey's mums advises. So great, so perfect... As I mentioned before, I've seen this movie probably more times than you but I'm still entertained by the movie!

So, 'The Goonies' is, as you may assume, one of my favourite movies and a very pleasant trip back to my childhood. Those of you, who haven't seen it yet should rush to your local store and buy a copy of it. You should be grateful that you don't have to go through the whole VHS-DVD era. Stick to the Blu and enjoy the best treasure seeking adventure that's suitable for all persons, no matter what their age is!

"Bye, Willy. Thanks."

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments