Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  TheKaitofLin's Rating My Rating
1
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
It's my favorite movie. Ever. Julia Stiles is the perfect Kat, and Heath Ledger is just...perfect. I love this movie- anyone who hasn't seen it, definitely should.
2
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
I really love this movie... Reese Witherspoon is great, as always, and Mark Ruffalo = cuteness. The entire movie is extremely adorable.
3
The Man Who Came to Dinner 2000,  Unrated)
The Man Who Came to Dinner
This movie is actually hilarious. I saw it for the second time today, and it reminded me how great Monty Wooly played his character. He's mean, he's nasty to everyone, but he his comments are hilarious. I reccomend this to anyone who doesnt mind watching a black and white film. It's great.
4
The Bishop's Wife 1947,  Unrated)
The Bishop's Wife
This is one of my favorite Christmas movies ever... Cary Grant is awesome. I reccomend this movie to everyone.
5
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
This is my favorite Christmas movie, but tying with the original "Miracle on 34th Street". Jimmy Stewart was great in here, and it has always been a tradition of mine to watch it about every year. I reccomend this to everyone.
6
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
This movie is all around funny. (Channing Tatum is really hot, too, which is always a plus.) The girl-pretending-to-be-a-guy cliche is always great.
7
She's All That 1999,  PG-13)
She's All That
This is such a cute and awesome movie. Definitely a Chick-Flick Classic.
8
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
John Tucker is cute, the story is hilarious-what could be better?
9
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
Amazing, awesome movie. I love it.
10
Raising Helen 2004,  PG-13)
Raising Helen
I really loved this movie. It's one of my favorites.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments