My Favorite Movies


  thehush2001's Rating My Rating
1
Paprika 2006,  R)
2
Ratatouille 2007,  G)
3
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
4
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love)
classic!
5
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
this is a bomb!
6
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
7
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
8
Memories of Murder (Salinui chueok) 2003,  Unrated)
Memories of Murder (Salinui chueok)
the memories that haunt you!
9
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
10
Battle Royale ,  Unrated)
11
Save The Green Planet 2003,  Unrated)
Save The Green Planet
never watched anything quite like this!
12
The Host (Gwoemul) 2006,  R)
13
Siwore (Il Mare) 2000,  Unrated)
14
Love Letter 1995,  PG)
15
Happy Together (Chun gwong cha sit) 1997,  Unrated)
16
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
the best Miyazaki's!
17
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan) 1990,  Unrated)
18
Riding Alone for Thousands of Miles 2005,  PG)
Riding Alone for Thousands of Miles
the non commercial zhang yimou that we like.
19
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters)
creepy yet sad..
this is my first Korean horror film, not really horror but more noted as psychological thriller. a bit hard to digest due to the slow pace of the story and at times, confusing. but it definitely gave me goosebumps. and it comes back to haunt you. the performances were just great. the creepy visuals and slow-burning tension reminds me of 'Audition', another classic of psycho-horror film.
20
Three...Extremes (Saam gaang yi) 2004,  R)
21
Joint Security Area ,  Unrated)
22
Chungking Express 1994,  PG-13)
23
Ashes of Time 1994,  R)
Ashes of Time
masterpiece. though least favourite among the fans. with surprise appearance by maggie cheung...
24
Millennium Actress (Sennen joyû) 2001,  PG)
Millennium Actress (Sennen joyû)
I LOVE LOVE LOVE this film. a film that is different and more subtle than Hayao Miyazaki
's Spirited Away. not just an anime.
25
Tokyo Godfathers 2003,  PG-13)
26
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl)
from laughters to tears...
27
Blue Gate Crossing (Lan se da men) 2003,  Unrated)
Blue Gate Crossing (Lan se da men)
love love love this film...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments