My Favorite Movies


  Thegusmeister's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
its a sad movie but a very good movie
2
Young Guns 1988,  R)
Young Guns
A film about a true event a great film about bravery friendship and revenge

Billy the kid will never die his legend will never be untold to any generation
this freedom fighter billy the kid aka kid antrum made diferens of many lifes in new mexico
3
Young Guns II 1990,  PG-13)
4
Titanic Revealed 2004,  Unrated)
5
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
best of em yet its a reall kick that they finally is starting to rebell
6
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
a good movie about magic and friendship
its the best movie of the 4 cant wait to see the 5th movie
7
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
Wanna a Scoobiesnack :p
8
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
9
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
10
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
11
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
12
Anger Management 2003,  PG-13)
13
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
Dude, Where's My Car?
a masterpice by Ashton Kutcher and Seann William scott
14
Scream 1996,  R)
15
Scream 2 1997,  R)
16
Scream 3 2000,  R)
17
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
en perfekt blandning av skräckfilm och en komedi
18
Scary Movie 2 2001,  R)
19
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
20
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
21
American Pie 1999,  R)
22
American Pie 2 2001,  R)
23
American Wedding 2003,  R)
24
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
American Pie Presents - Band Camp
never thougt that a stiffler could change and feel sorry
25
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
26
Pulp Fiction 1994,  R)
27
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
A masterpiece by Adam Sandler
28
Grease 1978,  PG)
29
Grease 2 1982,  PG)
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
31
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
32
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
its always the 1st movie that is good and the 3rd is a bit worse
33
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
34
Little Nicky 2000,  PG-13)
35
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
36
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
37
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
A really good movie about love and courage and freedome
38
Anastasia 1997,  G)
39
Men in Black 1997,  PG-13)
40
Men in Black II 2002,  PG-13)
41
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
wanna have Wolverins claws
42
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
43
Ice Age 2002,  PG)
44
Van Helsing 2004,  PG-13)
45
The Fifth Element 1997,  PG-13)
46
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
47
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
48
Resident Evil 2002,  R)
49
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
just love eleonor
50
The Breakfast Club 1985,  R)
51
My Boss's Daughter 2003,  PG-13)
52
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
What is Jessica albas super power in Fantastic 4 hmm hmm that she is fucking HOT
53
Addams Family Values 1993,  PG-13)
54
The Addams Family 1991,  PG-13)
55
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
56
Armageddon 1998,  PG-13)
57
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
den innehåller allt en film ska ha våld finna sportbilar finna brudar och bra musik
58
The Scorpion King 2002,  PG-13)
59
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
60
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
Best film about rock ive ever seen
61
Labyrinth 1986,  PG)
62
XXX 2002,  PG-13)
63
Forrest Gump 1994,  PG-13)
64
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
65
The Crow 1994,  R)
The Crow
if the people we love is stolen from us
the way to have them live on is to never stop loving them
buildings burn people die but real love is forever
66
Saving Private Ryan 1998,  R)
67
Dogma 1999,  R)
68
Cutthroat Island 1995,  PG-13)
69
Muppet Treasure Island 1996,  G)
70
Lost in Space 1998,  PG-13)
71
Space Jam 1996,  PG)
72
Judge Dredd 1995,  R)
73
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
a really good Comedy with lots of laughter
74
Meet the Parents 2000,  PG-13)
75
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
76
The Green Mile 1999,  R)
77
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
78
Highlander 1986,  R)
79
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
80
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde
Some blondes can be smart :p
81
Legally Blonde 2001,  PG-13)
82
Independence Day 1996,  PG-13)
83
Cool Runnings 1993,  PG)
84
Alien 1979,  R)
85
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
86
Aliens 1986,  R)
87
Alien Resurrection 1997,  R)
88
Alien3 1992,  R)
89
Predator 1987,  R)
90
Robin Hood 1973,  G)
91
Robin Hood 1991,  Unrated)
92
Beethoven's 5th 2003,  G)
93
Mission Impossible 1996,  PG-13)
94
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
95
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
96
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
97
Bad Boys 1995,  R)
98
Bad Boys II 2003,  R)
99
The Jungle Book 1967,  G)
100
Jungle 2 Jungle 1997,  PG)
101
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
102
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
103
Bad Girls 1994,  R)
104
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
105
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
I Still Know What You Did Last Summer
If you kompare this to Scream i think that Scream is a bedtime storie for small kids this movie crepes me out its way way criepier than Scream
106
The Parent Trap 1998,  PG)
107
Footloose 1984,  PG)
Footloose
You got to fight for your right to party
108
U.S. Marshals 1998,  R)
109
Revenge of the Nerds III: The Next Generation 1992,  R)
110
Revenge of the Nerds 1984,  R)
111
Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise 1987,  PG-13)
112
Porky's Revenge 1985,  R)
113
Home Alone 1990,  PG)
114
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
115
Home Alone 3 1997,  PG)
Home Alone 3
this is the best of the 4 home alone movies god i love seing thoose idiots go into the kids traps
116
Home Alone 4 2002,  Unrated)
Home Alone 4
it think this is the worst of the 4 movies it didn´t have the spark that the other movie had
117
Jack Frost 1979,  Unrated)
Jack Frost
Ohh man this movie is cool
118
Loser 2003,  PG-13)
Loser
He may be a loser but he knows what´s right and wrong and he got a verry hot chick :p
119
Whatever It Takes 2000,  PG-13)
120
Major League 1989,  R)
121
Bad Company 2002,  PG-13)
122
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
123
Die Hard 1988,  R)
124
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
125
Lethal Weapon 1987,  R)
126
Lethal Weapon 2 1989,  R)
127
Lethal Weapon 3 1992,  R)
128
Lethal Weapon 4 1998,  R)
129
Gladiator 2000,  R)
130
U-571 2000,  PG-13)
131
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
the best movie ever
132
Freddy vs. Jason 2003,  R)
133
Scooby-Doo 2002,  PG)
134
Mystery Men 1999,  PG-13)
135
Smokey and the Bandit 1977,  PG)
Smokey and the Bandit
I want to have his car :p

pontiac firebird loving it
136
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
137
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
A masterpiece by Robin Williams
138
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
The first one was great but this one was the best Go Scrat
139
Big Fat Liar 2002,  PG)
140
The Shawshank Redemption 1994,  R)
141
Spaceballs 1987,  PG)
142
Merlin 1998,  PG)
143
High School Musical 2006,  G)
144
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Scary as hell if you got a head
145
The Rock 1996,  R)
146
Big 1988,  PG)
147
Big Fish 2004,  PG-13)
148
Big Daddy 1999,  PG-13)
149
Ghost Ship 2002,  R)
150
Gun Shy 2000,  R)
151
Sinbad - Legend of the Seven Seas 2003,  PG)
152
Eight Days A Week 1997,  R)
Eight Days A Week
Wait an have patence and you will get what you whant
153
Eight Legged Freaks 2002,  PG-13)
154
She's All That 1999,  PG-13)
155
King Ralph 1991,  PG)
156
The Princess Bride 1987,  PG)
157
Father of the Bride 1991,  PG)
158
Grind 2003,  PG-13)
Grind
Best scaater movie i´ve seen
159
Dungeons & Dragons 2000,  PG-13)
160
We Were Soldiers 2002,  R)
161
The Karate Kid 1984,  PG)
162
The Karate Kid Part II 1987,  PG)
163
The Karate Kid, Part III 1989,  PG)
164
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments