My Favorite Movies


  1. TheGame90
  2. Martin

This is my list,
Take it or leave it

  TheGame90's Rating My Rating
1
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
2
The Shining 1980,  R)
3
Black Swan 2010,  R)
Black Swan
And the Oscar goes to: ...The King's Speach.
...I'm real happy for you....I'mma let you finnish. But Aronofsky had one of the best movies of all time....Of all time... And that's exactly what it is. I've never feelt like this in the theather before. Absolutely crazy. Portman does the role of her life. And everybody else...magnificant. It grabs a hold of you....and you don't want it to let go. You welcome the horror. And you can just feel the passion thoughout the whole movie. I would really like it to be one hour longer. Cause when you feel the last scene it the air...you feel sad that it's almost over. But then they nail that aswell. And you gotta feel good. And the music...let's not even get into that... It's almost like I never wanna see it again cause I wanna keep the memory of that day. But I have to...because it was so good. If you havn't seen this movie. Don't wait. As I said...One of the best movies of all time
4
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
I don't feel I need to say anything....this is just perfect
5
The Silence of the Lambs 1991,  R)
6
Rocky 1976,  PG)
7
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Wow...this was a real experience of pure art. I usely think that a plot revolving around drugs is a little bit of a cheap way to capture the audience. But this was just so perfectly delivered. One of the absolutly greatest performences I've ever seen from Ellen Burstyn. And the whole build up for the ending toped with fantastic music truly makes this a 5 star movie. I used to doubt Darren Aronofsky but This Is Art
8
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
First Viewing: Hey...who am I to badmouth the godfather?...but it wasn't that good...and there was way too many characters to keep count on...don't get me wrong...it was good...but great?...I don't know

Second Viewing: Okay I'm sorry. Now I get it. You got to pay attention...It's not like todays movies where you get to know everything you have to at the begining. It's a well telled story that don't mean shit if you don't know who the people involved are. The first time I saw it...I remembered seeing Robert Duvall one time. And Sonnys death. Sure it was good action...But who was he...No one knows. This time...I understod The Godfather. And Marlon Brando did not deserve the crap I gave him while rating L.A. Confidential.

...Al Pachino was good too
9
Scarface 1983,  R)
Scarface
Say hello to my fucking onion
10
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
11
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
Okay this review is gonna be a real pain in the ass. So let me start by saying that the whole production is pretty much perfect. I don't know if it's possible to make a better movie. They shure didn't save the gunpowder (dom spara inte på krutet). And the actors made a great performeance. I knew before that Martin Sheen was a great actor but this confirms it. I can't belive that he haven't been in more big time movies. He should really be up there with the big dogs. But here comes the Nutcracker....I did not care for The Godfather...

No but the plot....the story....the big cheese...what ever you wanna call it. I wouldn't call boring but it sure wasn't interesting enough. It was nothing different than any other war movie. I think that if you wanna make a real big time super movie like this is...I expect a better plot. Even tough I watched the Redux version with 53 more minutes of things the movie obviously could do without....Like the whole part with the French people. I didn't think it made any difference at all to the story...They could absolutely do without that one. But let's sum it up. Great movie....but to make a perfect movie...it's all gotta be perfect...you can't just film it perfect. It hurts to trash it....but this is just how I feel. Last call with Martin signing off...
12
Psycho 1960,  R)
13
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
What Lies Beneath
One of the true greats. Fantasic movie. The first hour the suspense was killing me...great story and great acting....And Harrison Ford just manage to be there without taking to much spotlight....that was great.
14
Basic Instinct 1992,  R)
Basic Instinct
Almost a 5-star movie. The story is telled very great. Great performance by every character. An my god...one of the greatest endings ever (oh yeah...it's way up there with halloween 3)
15
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
A very good and unpredictible movie.
16
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
One of the most creative movies of all times.
17
The Matrix 1999,  R)
18
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
All of a sudden...Citizen Kane don't seem so impressive any more. This is way better. Just the fact that it is in color blew my mind. I never thought about that it was in color. And I was just sitting enjoying the very nice Sepia tone when the movie suddenly switched to color and my jaw dropped. Amazingly beautiful colors. And amazing effects throughout the whole movie...It's from 1939 damnit...(even though flixster says '33). And all the amazing makeup...especially on the scarecrow...that would look good even today. And the whole movie is very good directed, filmed and edited. There was like 2 bad cuts throughout the whole movie. And all the actors is really going all in for there roles. And Judy Garland is absolutely adorable. I didn't even have to watch this as a child to enjoy it. It should really get 5 stars...
19
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
Oh my...is this perfectly directed or what? it's from 1941 damnit! How the hell did they do this movie? I just have to lift my hat (wich I'm not wearing) and thank for this creative masterpiece
20
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
Great action in this one...the blueprint
21
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
My god...It was just as good as I remembered it
22
Casino 1995,  R)
Casino
Fantistic movie. Awesome dialogue and chemistry between De Niro and Pesci. And great job from Sharon Stone too. Scorsese is really one of the big dogs.Very good directed. There's so much happening all the time for so long. Can't imagain all the work behind it. I'm happy
23
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
24
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
It's a sad story...Wish it wasn't a true story but here we are. I like how they take a true story and tell it without adding some dramatic (or patriotic) bullshit like a lot of movies does. I recomend this movie to everybody. This is a movie you should see
25
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
A really good and well made movie with a lot of passion. But the disrespecting laughter was uncalled for
26
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Offcourse it was a good movie...I wasn't expecting anything else. But it wouldn't have reached near it succes if it wasn't for the death of Heath Ledger. Offcourse he did a great job, but I find his way of playing the joker unfair. Nicholson did it the right way. But in the end...It's all about the money. And why have they complitely eliminated the batcave? That's his thing....He got his suit, his car and his cave....in batman begins they gave him a tank...and now his cave....now he's just a chump in a suit. And his voice...I can't stand it....Is he supposed to be human/bat or human/godzilla??...Sometimes you can't hear what he's saying. But enough complaining. It was good...The two-face story was good stuff
27
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
Definitely lived up to the hype. Still works great to this day almost 40 years later. Great makeup...unlike what some of you people out there say. Great acting. Maybe not the "Scariest movie of all the times" but at least one of the best in that genre.
28
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
A lot better than I remembered it. Very funny...And with great action. Willem Dafoe is very good. This is exacly how I picture Spider-Man....So they are spot on....Sam is a good director
29
Machete 2010,  R)
Machete
I looks like Robert Rodriquez just keeps getting better and better. A lot of fine actors...and everyone plays there part to perfection....Especially Steven Seagal,,,,Can't remember ever seeing someone as cool as him. Great humor...Great Action...Great Acting...Great Directing....Just a Great movie.
30
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Wow. This is truly one of the true greats. I have many times doubted Spielberg. But I guess he is as good as they say. I don't know what he does....but even when nothing is happeing in the movie...it's very exiting. And he used a lot of revolutionary filming for this movie. Even today 35 years later...it's still cuts the mustard
31
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
Well it seemed really boring until you turned it off after an hour and watched the first one again. Cause if you don't get the first one...This ain't gonna be a walk in the park. I'm a little disappointed at the prequel story. It's like they cut out the best part. He shots the guy and then everybody respects him...what happened in between? The sequel story was good but it feels like there's more to be told.

...thank god there's a part III
32
Die Hard 1988,  R)
33
Rocky IV 1985,  PG)
34
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
Best comedy ever...with Jim Carrey at his best
35
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
It's a nice story by the king of kings made in to a nice movie...that's pretty much it.....enjoy
36
Planet of the Apes 1968,  G)
Planet of the Apes
One of the true classics. The first part of the movie until the apes arive has that perfect slow pace. Where nothing is really happening...but your still enjoying it far more than any scene in todays movies. That simply can't be done anymore. I think the apesuits look good still today...it doesn't take long untill it feels natural. This movie is just what it's supposed to be. The one and only...
37
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
Tim Burton has done it this time. It's great
38
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Very good movie. Exelent storytelling and very funny aswell. One moment it's sad and the other you are laughing and it's all placed out very well. Doc Ock isn't coolest guy...But I can't think of a better way to do something with him. I don't think it's as far behind the first one anymore. Can't wait to se the third......winner takes all
39
The Deer Hunter 1978,  R)
The Deer Hunter
First Viewing: I'm sorry but this just didn't do it for me. The party scene at the begining just lasts forever and you lose all interest. And then when they just jumps right into the action (wich could be a good effect if it's done right) I had lost all faith in the movie and they had lost me forever...It had some good moments but it was too slow and didn't got my attention

Second Viewing: Once again...I was wrong. This is a good movie. The Difference between todays movies and movies like this is: Today you watch the movie...and you understand it. Old movies...You have to listen to it to understand it. So was the case with this...If you don't follow it...the first hour will eat you alive. So I'm sorry. This is not a 2 1/2-star movie. I think they have really captured the human behavior. And that's because they have worked a lot with real emotions and reactions. And some improvisation. Hey....it was a good movie
40
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
This is the kind of movie that know will be good....And you just expect it to be good. And it wasn't anything else. Very good chemistry between Tom Cruise and Demi Moore. And then there's Jack Nicholson on top of that. Very Good
41
Inception 2010,  PG-13)
Inception
This was a interesting movie...and a advanced movie. I don't think that all the ignorent sheeps in the audience could keep up with the movie. Dreaming is advanced stuff...so there was a lot of interesting information and stuff. I think Christopher Nolan is one of the better modern directors. His movies look like most movies these days.....but still different. He knows what he's doing...and when he does it...He goes all in. The no gravity fight scene was pretty cool. Nice to see a modern movie that's still inovative
42
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
Great and brutal movie. Not much more to say
43
The Thing 1982,  R)
The Thing
Great movie. Kurt Russell is one cool dude, Great visual effects and a great story with the feeling of issolation. A really good movie. The definition of a good 80's movie
44
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
It was a lot of time when nothing happend...But it still managed to keep me interested
45
Rosemary's Baby 1968,  R)
Rosemary's Baby
Well....Polanski has done it again (or for the first time). All actors does really great jobs. The conversations feels so real. Very good movie that still feels fresh now 42 years later. And she was right damnit... You fucking people...stay away from the baby. A nice thing about the movie that you don't see in todays movie was that....you don't know how it's gonna end...In todays movies you know how it's gonna end....and when it doesn't end that way.....you still thought you knew...but then they screwed you...(which is fun too)...here...I had no idea.
46
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
Interesting movie. Great acting by the people involved. Little surprised that Willis could skip his Stone-face-though-guy persona and just act. So thumbs up for him. And his face is just priceless when he listens to music in the car. That is happiness personified.
47
Duel 1972,  PG)
Duel
This is just so damn good....simple but good
48
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
This was hillerious. Christian Bale is perfect for this part. The guy is obviously a psycho. It was just a great movie...
49
Mission Impossible 1996,  PG-13)
Mission Impossible
Great stuff. It's like unlimited action
50
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
A great story.....kind of sad. Maybe Russell Crowe is as good as they say. At least he was here.
51
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
A fun movie. A little different and a little silly...but in a good way. A interesting plot. Solid performence by Willis. And great performence by Milla. That language she's talking feels so natural. Overall....a good movie. But uagh!...That is just a god awful haircut on Gary Oldman. Didn't really think the movie needed Chris Tucker though.
52
Rocky III 1982,  PG)
53
Eyes Wide Shut 1999,  R)
Eyes Wide Shut
This was good stuff...The suspence was killing me. The whole movie is so slow. But in a very great way. Very mysterious....Thumbs up for Tom!
54
Last Action Hero 1993,  PG-13)
Last Action Hero
Good story
55
The Abyss 1989,  PG-13)
The Abyss
I certainly didn't see this coming. Fantastic movie. Very much more high budget then I thought. I really thought the movie was about to end when Kyle Reese died....But they had alot more in mind for us. It's a interesting idea...cause who knows whats down there? The movie has a message that many of you people should think about. Now I can say without a doubt in my mind. James Cameron.....is the king. Just give him a big budget...and he'll make something great out of it. Every time
56
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
Halloween 4: The Return of Michael Myers
...Is this for real? This movie surpassed it's capacity by a long shot. Very great movie. Nice lightning...nice audio (exept for some parts). And by god...unlike batman...the laws of logic applied. It feelt very realistic....I can't believe this movie gets so much crap...it's a great story...and the ending was just breathtaking....that kid looked so cool. Really looking forward to Halloween 5. Michael is my new best friend.
57
Scream 1996,  R)
Scream
Better than I thought
58
Click 2006,  PG-13)
Click
a perfect mix of comedy and drama....of laughter and tears....of Sandler and Becks....BEST OF BOTH WORLDS!!! YOU AIN'T SEEN THIS BEFORE!!!
59
X-Men: First Class 2011,  PG-13)
X-Men: First Class
This is the best film of 2011...and one hell of a film. I was really doubtful about watching this... But it did not disapoint at all... Very good acting from a lot of people. There are so many great scenes in this movie. And who could have guessed that Kevin Bacon could play the role of his life in 2011? The graphic effects look really good as well...I am really looking forward to the future of the franchise...
60
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
It's not a perfect movie...but it's my kind of movie. I liked it very much. And the unexpected visit from Kevin Spacey was great.
61
Saw 2004,  R)
Saw
This is good shit
62
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
Very nice movie. And nice how it pretty much changes genre in the middle of the movie. Great work by Reeves, Pacino and Theron. They should be happy with what they did
63
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
Wes Craven's New Nightmare
Greatest idea ever
64
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood)
Yes yes it's good (with the voice of triumph the badass dog)
65
Chinatown 1974,  R)
Chinatown
This was entertaining..And a nice journey. But I think it's a little overrated. Don't understand how this movie can please so many people even though I liked it. Nicholson is great as allways...And once again...It was fun to see Polanski in action. There's just someting entertaining about seeing him. And I don't think anbody can blame the ending for being predictable.
66
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
Wow. This movie is just sick. Very different in a good way. And the scene where Tarantinos chracter dies is great....The look on his face is priceless. Very funny movie. But what's the deal with Bruce Willis?...they could have used anybody...he does nothing special. Everyone else was great
67
Cape Fear 1991,  R)
Cape Fear
I liked it. There was some great cutting and there was some horrible cutting. The same goes for the acting...so it was a little confusing. But it's just a good story. And we all like Robert De Niro....but the man who made this movie is defenetly Nick Nolte.
68
Misery 1990,  R)
Misery
Very convincing performance by both James Caan and Kathy Bates. You can't help but pitty the guy. And the scene when she breaks his feets to Moonlight Sonata is just beautiful. Just a great movie. And the part when he gives her the finger was just brilliant
69
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Good shit. That Tarantino guy ain't holding back on his ideas
70
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
Very entertaining movie. Highly interesting story. DiCaprio and Hanks does what they do best. But we have all the other folks aswell. Walken is great. Martin Sheen is great. Amy Adams is great. And who else to put it all together but Steven Spielberg? Could it be anything else but good?
71
Jägarna (The Hunters) 1996,  Unrated)
Jägarna (The Hunters)
The best swedish movie. De e sant de...
72
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
A great movie. And a sad movie. Not what you think it is. Swank is great. Eastwood is great (behind and infront of the camera) and Freeman....he does his thing. I don't know about you people out there but I was touched by this film
73
Born on the Fourth of July 1989,  R)
Born on the Fourth of July
This is some fine directing right here from Mr. Political Subject himself. This movie uses one of the oldest tricks in the book for dramatic effect....Slowmotion....and it does it really well. Tom does possibly his best role here? And it's a very interesting story. Willem Dafoe makes a brief but oscar worthy apperence. There are a lot of very beautiful shoots in this movie. Escpecially that first shoot after we cut to the war. That is just iconic. This movies story draws many similarities to The Deer Hunter but it's still very diffrent and uniqe. A really good movie and a great work by Tom Cruise
74
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
It didn't feel so much Tarantino. But it was really good. And I guess that many people are bothered by the fact that they use a lot of languages. But I didn't mind...felt nice for ones. And Christoph Waltz did one of the greatest performances ever
75
Evil (Ondskan) 2006,  G)
Evil (Ondskan)
Pure swedish brutality
76
One Hour Photo 2002,  R)
One Hour Photo
Just an amazing movie. Great performeance by Robin Williams. Didn't know he was this good
77
The Machinist 2003,  R)
The Machinist
I loved this movie. It was really good. I loved the directing. Everything was great....The music, the sound, the lightning. (it was dark lighting....but it really fits the movie). And it's very mysterious. You don't know what to expect. Really exiting. And I don't think anybody can question Christian Bale's comitment to the role. But he does a good job with it to. I'm gonna watch it again..
78
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
Very good movie. Give this man a oscar... Yeah you should have before to... And I would like to take some time to acknowledge Chris O'Donnell as well. Cause he did a damn fine job. I'm not gonna say I can relate to blindness... Cause I can't. But being blind is among the highest things on the list of things I don't wanna be. So it speaks to me. It must be hell... Well...it was a good script and well executed. Thank you for your time
79
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
A really smart movie (if you don't know the story before you see it....boy was that a mistake) The good guy is the badguy...the badguy is the good guy....you don't know who to cheer for...the negative part is that it was maybe a little too simply made. Great work by Ellen Page.
80
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
Great Movie. It looks very real and it's fucking brutal. Very well filmed and the cast is great. It's not a typical Rambo movie but that doesn't matter. Good stuff
81
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Great movie. It starts out very slow (in a good way) and relaxing. Very nice atmosphere in the middle of nowhere. And then there's just good action all the way. Kind of strange mindtwisters at times. And it's amazing how they manage to tell the story with passion with almost any music at all.
82
Psycho II 1983,  R)
Psycho II
Much better than expected
83
Ali G Indahouse - The Movie 2004,  R)
Ali G Indahouse - The Movie
Must see for anybody who likes anything that's fun
84
When Harry Met Sally 1989,  R)
When Harry Met Sally
It was about as good as I expected it to be
85
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Good movie.....but it didn't get stuck in my head
86
Sin City 2005,  R)
Sin City
It's a new inovative way of filming a comicbook film...
87
The Aviator 2004,  PG-13)
The Aviator
Just tell me...have DiCaprio ever played a bad role? The guy is a safe card. A good and interesting movie...That guy is not healthy...Nice dialogue...nice filmed...good actors...Succes
88
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
I liked it, It was better than volume 1

...no it wasn't
89
Rambo III 1988,  R)
90
The Godfather, Part III 1990,  R)
The Godfather, Part III
It was good. But far from the first two films. Still a solid movie. Don't have so much to say about it
91
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
I had low expectations on this so I was impressed. It had that batman feeling at times...It could be a lot worse
92
My Cousin Vinny 1992,  R)
My Cousin Vinny
Remember the first time I saw it. Had never heard of it...and I was blown away
93
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Seen it twice...and it's great. but it's still lacking the extra touch that makes 1&2 the awesomeness that they are.
94
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Very good movie. There is no doubt in my mind who is the best director of post 2000 time. A very interesting story (I'm a fan of magic...) And very good acting performances. I say...keep up the good work
95
The Terminator 1984,  R)
96
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
97
The Departed 2006,  R)
The Departed
It was okay...the ending was great...but I doesn't deserve the fame it's been given
98
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
As Good As It Gets
A true feel-good-movie
99
Friday the 13th 1980,  R)
Friday the 13th
Really good directed. It's far from perfectly filmed....but that's what makes it so good. The end fight was a little weak...but hey...who cares?
100
Batman 1989,  PG-13)
Batman
nananananananana BATMAN!!!
101
Aliens 1986,  R)
102
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
If you want some good old fashion family violence...look no further. This is brutal man. Those guys took the beating of a lifetime....And it's funny as hell. Great storytelling....very funny buildup to how they find out he's home alone...and how he finds out they are coming to break in. This was a good year for Pesci. Nothing bas about GoodFellas. But this is what he should have got the Oscar for... (don't poop your pants....it's a joke)...He was really good though...
103
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
I don't know what some of you sick people out there are talking about....This is the blueprint of how to make a sequal....You do the same thing (cause that's what brough you succes in the first place)....but you change the playingfield....and add some new characters. That's exacly what's has been done here....and it's done to perfection....just as good as the first one...if not better...now he's got 2 teams against him....the thiefs...and the people at the hotel....AND! he's in New York....something gotta give!
104
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
Yeah it was good. Probably a lot scarier if you watch it alone in the dark....I didn't....but there is a nice weird suspense.
105
Scary Movie 2 2001,  R)
106
Alien 1979,  R)
Alien
The original...the one and only...
107
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
The word I'm gonna use is.......slow
108
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
Okay I'm gonna start of by saying the same thing I said while rating The Godfather....Who am I to badmouth Taxi Driver? But come on....is it really that good.....really? (Miz). Well of course it's a good movie but....he seems like a normal guy....then all of a sudden he buys some guns....gets a stupid haircut...tries to act tough....and wants to kill politicians....but instead he kills some badasses...okay..thats fine. I'm happy for him...but I just didn't feel the transition from average guy to badass with stupid haircut....it just happened. It's a good movie...but a masterpiece?....This asshole says no. Pope has spoken

...But then again...who am I to badmouth Taxi Driver (or The Godfather)
109
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
Really good movie....the scene when the plane crashes is just great
110
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
Well I guess that Halloween 4 wasn't just a one hit wonder. Cause this was good shit. It's not like any other horror movie with the stupid stereotypical teens. The movie is built on logic. Michael seems real...cause we get to see how he works....he's a human for god's sake. The negative things about the movie is that it doesn't work by itself. It needs the 4 and the 6. But that's how they make the money ($). And there was a couple of holes in the story....like the begining....Is he like laying at the old mans table for a whole year?...does the old man think he's alive or dead?...is he feeding him?...Not clear enough. And you can't help but pity Dr. Loomis...he tries so hard without results. And then there's this boots-fella....who is this motherfucker? I never though I would say this...but Michael kicks Freddy and Jasons asses any day of the week. We all know Michael is my new best friend...but the great acting of Danielle Harris makes her a close runner up. That's all I have to say...buy the merchendise
111
Saw II 2005,  R)
Saw II
I didn't think they could do a sequal so diffrent from the first one...but still this good. And the twist at the end....I don't see how it could be possible to see that one coming...great stuff
112
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
Impressive. After 4 movies it still feels fresh. It was a little diffrent from the first ones. We got to know Jigsaw as a person. That was nice. And ones again an unpredictabe twist...Bravo.
113
Saw III 2006,  R)
Saw III
Great movie. Very visual and believeable effects. And you know that there is a twist....but you never see it coming. Even though it was a little confusing it was good stuff.
114
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
This is real action....cool action....it's not fat explotions and cars going really fast....He moved the fucking bridge...A great ending to the triology. The thing with X-men is that even though everything is pretty stupid....everything makes sense. Very sad when Magneto loses his powers. Good suspense in the movie. Thumbs up from the guy who thinks that X-men is a frickin joke
115
Funny Games 2007,  R)
Funny Games
Well this movie just kicks the Hollywood standards in the nuts. No one tells them how to make a movie. And that's a very nice alternative to everything else you see. I thought it was a little slow...many scenes that could have been cut down. Great performances by all actors. Fantastic ending that just shatter all your hopes....And the extremely crappy song in the movie fits so absolutely perfect that it becomes extremely great.
116
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
It was a bit too long...but if it's good...it can be long
117
Halloween 1978,  R)
Halloween
The film that set the tone for the horror future
118
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
This was a good movie. Everybody does there thing the way they should. I would probably have give it 4 stars if I had watched it at another time. It just wasn't the right time to see it...

I saw it again during the right time....hence the 4 stars
119
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
This is just the natural sequal...It had to be done. It's funny. And Dustin Hoffman is very good in this. Perfect for the part.
120
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
Old school comedy in the modern film era. It's fun. And it's great that De Niro can adapt his roles to his age.
121
The Karate Kid 1984,  PG)
The Karate Kid
Hey...It's a classic...just a feel good movie
122
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
This is exacly what it should be....maybe not rogue...
123
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
124
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
There's one of em'.....There's two of em'......it had to be good
125
Cliffhanger 1993,  R)
Cliffhanger
I don't understand how a movie this bad can be so good
126
Total Recall 1990,  R)
Total Recall
Arnold is just a quote-machine. Good movie...it's fun...it's action...and it's arnold fighting sharon stone.....what's not to like?
127
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
I like this...It's a little wierd....but we all go a little mad sometimes..
128
Vanilla Sky 2001,  R)
129
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Let me speak on this one...Not sure what to say though. One side of me liked it alot. One side thought it was a little overrated. The ending was great...and I had forgotten that it was in this movie. So I got to enjoy that....The story is good. The directing is good. Kevin Spacey get a lot of credit....But I think they all are good...It's a group effort. I think it will be ever better next time I see it. But I definitely recomend it.
130
At First Sight 1999,  PG-13)
At First Sight
I have no idea why Val Kilmer tried to pretend he was Batman....when it's obvious this is what he should be doing. Great work by him. A sad story. And a great Steven Weber stealing the show....that guy is gold
131
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
It was about as good as I expected it to be. They both are good bad guys. But if you start watching in the middle of the movie you'll probably be confused
132
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
Not so bad.....they had to take it too far in the middle....but that's okay
133
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
I think we've heard just about enough from Mr. Spielberg. I respect his work. He know how to direct a big time movie. But there's like no personality in his directing. It's a lot of hard work and I'm happy he's there to do it. This was a good movie. But it just feelt like a big waste of money. Fun to see a lot of B-rated actors you recognise. This has got to be Vin Diesel's best work....he sure sucks. The bottom line is...A good movie...but I could sure do fine without it. I have taken just about enough of Americas crap.
134
The King of Comedy 1983,  PG)
The King of Comedy
It's been a while since I saw it. But this is a very good movie. Robert De Niro is just brilliant in this. I really wanna see it again.
135
True Lies 1994,  R)
136
1408 2007,  PG-13)
1408
Pretty good shit...
137
Batman Forever 1995,  PG-13)
138
Death Race 2000 1975,  R)
Death Race 2000
Sicktastic
139
The Wrestler 2008,  R)
The Wrestler
Very good movie. But I'm not sure what I would think if I didn't like wrestling. It did expose the buisness...but I guess thats the point. Rourke really should have won the oscar...that was sad...
140
Christine 1983,  R)
Christine
Good movie. The nerd turning to a badass was great and there was some nice camera work. The part when the car heals itself was pretty cool
141
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
Impressive movie. Very Tarantino like.
142
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Well this was a good ending to the story....Anakin is the badguy...but come on...you can't help but pity the guy.
143
Pretty Woman 1990,  R)
144
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
A little special film. It's based a lot on feelings. And Bill and Scarlett does a good job of letting us read their feelings without saying much. You can tell it's directed by a woman. And I think that that is just what this movie needs to be what it is. I liked it a lot.
145
Goldfinger 1964,  PG)
Goldfinger
A step up from the last one...that's for shure. And a plot that was able to follow. I think it lived up to the hype....some awful voiceovers though...and Bond is still such a bully...He obviously raped a girl in this movie....
146
Mean Streets 1973,  R)
Mean Streets
Scorsese shows us early in his career that he is someone you can count on. Exellent begin of a awesome future. Very solid movie. A lot of very good performances. But Harvey Keitel is just wonderful.
147
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
148
Hannibal 2001,  R)
Hannibal
Ridley Scott had no chance in competing with The Silcence of the Lambs....so he did something different....And I think he did it good. Anthony Hopkins is cold as ice. And Julianne Moore is okay. It would have been great with Jodie Foster
149
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Yeah this was pretty good. Good acting...The effects looked pretty good...interesting story and a little bit of humor. Thumbs Up!
150
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Simply Amazing
151
Crank 2006,  R)
Crank
Crank the music up.... That's what he should have said...He should have used Zacks best line. No but I was a fun movie...And a lot of fun backstage making of facts...I though both Jason and Amy did good jobs
152
Desperado 1995,  R)
Desperado
It's good...The action is good...the story is good...I don't know what I can say...
153
The Island 2005,  PG-13)
The Island
This movie...I like. It's a good plot. First it's a very interesting story...and then it turnes out that it's not what you think....but then there's another very interesting story. Once again...good action scenes by Michael Bay. Ewan McGregor does a good job with both his parts. And Scarlett...Nothing wrong with that. It makes you think what the future may look like. Cause if we don't take action now...We'll settle for nothing later. See you on The Island...
154
Extreme Measures 1996,  R)
155
Rocky II 1979,  PG)
156
Con Air 1997,  R)
Con Air
Those prisoners look really badass. I'm not a fan of Nicholas Cage...but it's a good movie. And it looks really expensive
157
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
First I saw the first half. And I was a little dissapointed. There was good directing. And good acting. And you could feel the quality of the movie. But somehow it didn't get the job done. It didn't speak to me. Then I watched the second half a couple of days later. And that part was definitely better. It had the feeling that the first part should've had based on what it looked like. So it was a good movie. I would recommend it.
158
Drag Me to Hell 2009,  PG-13)
Drag Me to Hell
I just watched a random movie I had never heard of....and it was pretty good. It was a little exaggerated but that's the point. a good mix of horror an humor
159
Platoon 1986,  R)
Platoon
A good movie with a great Charlie Sheen
160
Superman 1978,  PG)
Superman
This was a good classic...Some scenes are really epic...That was cool. Gene Hackman is a cool guy. Everybody knows I'm not a fan of Superman...But this was a good show
161
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più)
Better than Fistful of Dollars. You see...back in the days...when you did sequels...you tried to make them better and better...as was the case with these 3 movies....today...you try to make more and more money...tvi....Lee Van Cleef has a pretty good stoneface that sure can compete with the Clint
162
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Perfect when you'r young...okay when you'r grown up
163
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
164
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
It was a little strange but it was pretty good
165
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
Hey...Clint still got it. A good story....a believeble story. It feels very much like it could happen for real. But boy is that guy bitter. Did he suck a lemon or what?
166
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
It's a interesting story. Even thought you'r not his biggest fan. And I think that if Reese Witherspoon won an Oscar...then Joaquin Phoenix should get one to.
167
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Good movie...It has it's flaws....but the neighbour boys father played his role to perfection...
168
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
This was a good movie. But the only thing that pisses me of is that Kim Basinger won an oscar for this.....she didn't do shit...more undeserved than Marlon Brando from The Godfather...uuh uuh...offer...who can't do that?
169
The Butterfly Effect 2004,  R)
170
Little Fockers 2010,  PG-13)
Little Fockers
Maybe not as funny as the first two....but not far from. I just can't believe they're all here...cause....they're all here! Even Harvey Keitel is here. Just like the other two...loaded with great jokes. And everybody puts of their A-game
171
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
It starts much better than episode I...and then it keeps going that way. It shows just enough of Anakins evil side. It's a good build up for episode III
172
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
173
Hollow Man 2000,  R)
Hollow Man
Good movie...Good Action....Great Special Effects
174
Mission: Impossible Ghost Protocol 2011,  PG-13)
Mission: Impossible Ghost Protocol
When I saw M:I 3 I called it "Just good old action". And that's what this is...even more so. It's interesting...about 80% ov the movie you are excited. And that's good for a action movie today. And it's was fun to see Michael Nyqvist. They didn't use him to pefection...but he didn't disapoint. The franshice isn't dead...cause this was a lot better than the 3rd one
175
American History X 1998,  R)
American History X
Well...I was brave of theme to make this movie. It feel like it's a sensitive subject. And it was really great in the scene at the dinner table when Norton screams at that guy...and it's done so that you really feel like your involved and agrees with him even though I don't actually agree with him (hey....I'm not a nazi) It's a good story...there are some pure badasses out there
176
The Hand That Rocks the Cradle 1992,  R)
177
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
I'm not the biggest fan...But it's a classic. Don't really is much to say.
178
Monster 2003,  R)
Monster
This was pretty interesting....true story you know. I think Charlize deserved her Oscar (and Martin Award). Cause it's not just the makeup....She is really living the role...And Ricci wasn't bad either
179
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
This is not a normal movie...quite the opposite. Very advanced and I was surprised to see that I was able to keep up with it as good as I did...Cause I feel like I understood most of it. I think it can be easy to get lost and just find it wierd...so stay focused. (Who am I telling? No one is reading this...) Good actors doing what they do best...and not one single joke from Jim Carrey...you don't see that every day. Good movie
180
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
This movie was very funny. It had a little bit of everything. You gotta love Tim Burton
181
The Karate Kid, Part III 1989,  PG)
The Karate Kid, Part III
Pretty much as good as the first one. Two real badasses here...
182
Child's Play 1988,  R)
Child's Play
It's a fun movie. Not exacly how I expected it to be...but still exacly the same.
183
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
It was pretty good....not much more to say
184
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
A good movie. Informative and with a reality feeling
185
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
Okay...It's a good movie. But it's not in any way the greatest movie ever made...And you people shouldn't think so. Oh yeah...I'm talking to you Mysterio. I respect James Cameron...the mans brain has to be made out of gold. And I respect the 15 years he put in to this movie. But I just think it's to animated...what are you Disney Pixar? You kind of learn to live with there faces during the movie...And there's a lot of beautiful environment shots and stuff but.....I think it's fake
186
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
Nikita (La Femme Nikita)
A lot diffrent than the Hollywood standards. And that's good. Good acting. Good Directing. I don't know how Luc Besson does it. But he got a very chill way of directing. You feel very relaxed while you'r watching. And it was nice to see the origin of Léon. Sick of the french right?...Sick of the french!
187
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
I liked it. It's a great way yo follow up the first one. And it's even better than the first one.
188
Memento 2000,  R)
Memento
I'm impressed by the originaly of this movie. But I'm more impressed by the writing than the movie itself. Cause after a while it feels like it's the same thing over and over...And I lost interest. But it's still a good movie. And I'm impressed by it
189
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
I was expecting a spit in the face of the bond legacy. But this looks a lot more like a bond movie than die another day. Offcorse there are things that didn't make me so happy...but overall it was pretty good. craig should have brown hair though
190
Double Impact 1991,  R)
191
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
Good movie....funny, romantic and dramatic. Kind of makes you wanna seize the day.....but then you don't...so why the hell did I watch it in the first place? It gave nothing.....good movie though
192
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
I had never heard of this movie when I saw it....but it was pretty good. The plane crash scene was pretty cool. There's a good tension in the movie. And a pretty good plot cause you know....death is just not a tool..
193
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
This was good...I'm not sure why it was good. It's not a story from start to finnish. Things just happen....then more things happen. It's good things but....still.....carry on...
194
Scream 4 2011,  R)
Scream 4
Wes haven't missed a beat. But if you didn't like the first 3...you're not gonna like this. And if you like them and not this...I don't know what you were watching...I'm usually not a fan of movies that involves facebook and stuff like that in to the story. But the scream series does that...it's very present...It was in the 90's...and it still is today. Emma Roberts did a good job. And congratulations to Hayden for your Martin Award
195
The Condemned 2007,  R)
The Condemned
I was very impressed. Good old elimination action. Pretty much the same idea like Death Race but in a diffrent environment. But it was a lot better than i expected
196
Tropic Thunder 2008,  R)
Tropic Thunder
I heard so much good things about it so I just had to see it. And it was good...not too good...but it's the right kind of humor
197
Vacancy 2007,  R)
Vacancy
I seems like a average This-seems-like-a-wierd-place-and-we-want-to-leave-but-we-stay-and-oh....there's-a-killer movie. But it was pretty good...and a little scary. Really captures the feeling of being deserted at the begining of the movie. It feels like your stuck there with them in the middle of nowhere (It's not a pleasent feeling). And it's a good thing that there isn't a lot of characters introduced at the begining. It really helps the feeling of being alone. So overall it's a good movie....but come on...Kate Beckinsale, Owen Wilsons brother...and a Gary Oldman wanna be (never can be) You Can't go wrong with that....It's set up for succes...
198
National Lampoon's Loaded Weapon 1 1993,  PG-13)
National Lampoon's Loaded Weapon 1
The story wasn't so good...but there was a couple of fun stuff and a lot of actors
199
Panic Room 2002,  R)
Panic Room
Jodie Foster can really carry a movie on her own. But she doesn't have to here. Everybody has a great part in the story. And Jared Leto...he is still a jabroni in my eyes....but that guy is great...havn't seen him so many times...but every time he steals the show (especially in American Psycho). Overall....a good movie
200
Johnny English 2003,  PG)
Johnny English
This is just good old family fun. It's just funny...that's all there is to say
201
The Punisher 2004,  R)
The Punisher
Great movie. And Travolta is a great badguy
202
The Dead Zone 1983,  R)
203
Firestarter 1984,  R)
Firestarter
just read the damn book first...
204
Needful Things 1993,  R)
Needful Things
It was fun. One of the better Stephen King books made in to film i would think
205
15 Minutes 2001,  R)
15 Minutes
I had never heard of this movie when I saw it. But it was a kickass movie. Lots of great characters.
206
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Well...I guess I was wrong to doubt this movie.....but come on...what else could I do?...I regret nothing...but it was good. The baseball scene was amusing. And the golden onion was great. But what I can't seem to understand is why she slips while she was walking to the car...does it have something to do with the story?
207
Phone Booth 2003,  R)
Phone Booth
Pretty good movie for being about a guy in a phone booth
208
The Ninth Gate 1999,  R)
The Ninth Gate
I was very impressed
209
Garden State 2004,  R)
Garden State
I'm not sure how to feel about this. It was just depressing. I just felt sad after watching it. The good thing about it is that you have one person and one person only to blame if it was bad. But I'm not gonna do that...cause it was good....but just depressing...wierd...
210
The Frighteners 1996,  R)
The Frighteners
One of my classic childhood movies. Still good. And still fun.
211
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
Rambo: First Blood Part II
It was very good...but a little too much just shooting and blowing things up in the end
212
Twilight Zone: The Movie 1983,  PG)
Twilight Zone: The Movie
It was pretty good...and good music
213
J. Edgar 2011,  R)
J. Edgar
This was a interesting story. I heard some people complaining in the theater that it was very slow. But if you expect big explotions and car chases and all that...you're not gonna get it. Cause it's a real story. And it's not slow if you know what to expect...there's allways something happening. And you can allways take some time of just to enjoy the acting. And the makeup looks pretty good as well.....At least Lenny D's makeup. Clint did a good job behind the camera. Nothing spectacular...but solid
214
Kalifornia 1993,  R)
Kalifornia
I just watched a random movie. And it was good. Brad Pitt is one bad dude.
215
Juno 2007,  PG-13)
Juno
It's a feel-good movie. I felt pretty happy after watching it. Everybody talks about the great work by Ellen Page. But I thought that Jennifer Garner did a very great job. That's my 2 cents
216
El Mariachi 2001,  R)
El Mariachi
I liked it...It was good.....funny and action. And I think this no-named guy fits the part much better than Banderas. The rolling head scared the shit out of me though...
217
Noll Tolerans (Zero Tolerance) 1999,  Unrated)
218
Resident Evil: Afterlife 2010,  R)
Resident Evil: Afterlife
Well...It's good action. Milla is still kicking ass. And it was 3D...that was pretty fun. Cool opening scene. Pretty solid movie. Fun ending.
219
Tomten är far till alla barnen (In Bed With Santa) 1999,  Unrated)
Tomten är far till alla barnen (In Bed With Santa)
Absolutely one of the best if not the best Swedish comedy. Very good humor. And all the great actors. It's a classic.
220
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
I don't wanna like this. But I do. It's just as good as the first one. It's not like I'm some crazy teen who worship the series but you know...it's interesting. And it's well made. She has to pick a side...and here comes a third choice...I don't need your approval

And by the way... Team Jacob 4 Life
221
Paranormal Activity 2007,  R)
Paranormal Activity
Well this certainly left me a little brown in my pants. This is 100% built on suspense...It's hard to look during the night footage...But yet...You can't look away...It's just....the silence....Something about silence makes me sick! It's like a door moving a couple of inches....And it scared me more that any Freddy movie ever did...This is a fine example that less is more. I was gonna give it 4 stars...cause it's a pretty simple movie...But I couldn't resist. They say "Don't watch alone"...but I say do...cause only then will you really feel it.
222
Thinner 1996,  R)
Thinner
I think it lived up to the book....even though it felt lite they just tried to sum up every scene in the fastest way possible...the movie could have been longer. But they shure found the perfect guy to play Billy.
223
Saw V 2008,  R)
Saw V
This is the kind of movie that is a really good movie...but it's still fun to complain. So I'm gonna do just that....here we go. First of all: The goodguy and the badguy looks the same...so if you didn't see the previous movies the day before...it's takes a while to keep up with the story (and I wasn't alone on that). Now...let's talk about "the traps"...okay it's been 5 movies. It feels like we are coming up with some barely passable ideas. let's face the facts. There just so many ways you can kill a man (or woman). So here comes the 15 dollar question: Were....is.....Bill? (Jigsaw). If they decided to make so many movies...I believe (and this is just my personal opinion) maybe they killed jigsaw a little early....hey..nothing but respect for Hoffman...but when it comes to the cookie...he's just a chump in a suit. But let's cut the crap. It's a good movie...doesn't really keep the standard of its fellow movies. but hey...I still feel that Saw is the greatest movie series in modern time.
224
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
It just jumps right in to the action from the start and it takes a while to get it to it. But then it's good. The race scene is pretty good and Liam Neeson is kinda cool. It's a good start.
225
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
This wasn't so impressive...but it was still good
226
Scary Movie 2000,  R)
227
The Matrix Reloaded 2003,  R)
228
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
A little overrated. But still a good movie. A good story. Some good acting. Average directing. Maybe a little too long. Jake Gyllenhaal is allright...
229
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Possibly the most overrated movie of all times. No big deal. Hanks does what he does best. But I've seen him do much better things than this. It's a good movie and a good story and so on...but just very overrated. I liked though how they edited him into old video clips...that was fun...
230
Wall Street 1987,  R)
Wall Street
It's a good movie. But there's way too many fancy words. You have to be 100% concentrated the entire movie. But I couldn't be that. It's a very professional movie. And I respect it. But it's only getting 3½ stars.
231
The Graduate 1967,  PG)
The Graduate
A good movie with a Hoffman at his best
232
Jackie Brown 1997,  R)
Jackie Brown
It wasn't bad but I exepect more from Tarantino. And there was a serious over use of the word "nigger". And Michael Keaton is allways da man
233
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
234
Boys Don't Cry 1999,  R)
Boys Don't Cry
She didn't have a cock...so she payed the price
235
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
Mars Attacks!
It's a classic
236
The Beach 2000,  R)
The Beach
I liked this one....feelt like a somewhat unique story. and DiCaprio is funny when he gets angry. But I have obviously seen the ending before
237
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
Well I can honestly tell you one thing....I did not see that twist coming. A good movie. But Tarantino is much better than the movie. Did he impress or what? I certanly think he did
238
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
239
The Karate Kid Part II 1987,  PG)
The Karate Kid Part II
Very diffrent from the first movie. A great cast. Asian stud...asian girl...Soto....they're all here
240
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
241
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
He won't be back...
242
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
Am I the only one who like this movie?
243
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
It's been a while since I saw it...And it is still a good movie. Surprisingly good effects.
244
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
It was good....but not great...
245
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
I haven't played the games...but it wasn't so bad...good action
246
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
This is very stupid....but also very funny. And Terry Crews gotta be the coolest guy ever
247
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
I haven't seen anything like thing before. Pretty amazing in my personal opinion. The Reality feeling is like beyond highest possible. And very nice long, well-choreographed uncut scenes with a lot happening. Nothing is predictable and there was a lot of unexpecting things. You get kind of a headache from whaching the camera move...but the way it's done is just great. And the ending was perfect followed by really great music on the credits
248
Fargo 1996,  R)
Fargo
I don't remember so much....But I rembember that it was good. And the scene when he is looking in through the window was just priceless
249
The Money Pit 1986,  PG)
The Money Pit
This was fun....made me smile. Looks a lot like the swedish movie "Drömkåken" (the dreamhouse). Tom Hanks and Shelley Long is a great duo
250
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
It was...wierd
251
Demolition Man 1993,  R)
Demolition Man
It was good but not great
252
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
253
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
I don't have much to say....It was good
254
Wild Wild West 1999,  PG-13)
255
Sällskapsresan (The Charter Trip) 1980,  Unrated)
Sällskapsresan (The Charter Trip)
This movie is so outdated. And that's what makes it fun. If you don't understand swedish culture....it's probably not for you.
256
Hulk 2003,  PG-13)
Hulk
It sucked the first time I saw it...so I gave it a second chance and it was pretty good
257
Blade II 2002,  R)
Blade II
Welll this was even better than the first one...All the flaws have been fixed. And I even think most of the effects was really good. And I was very impressed by Wesley's fighting skills.
258
Rush Hour 1998,  PG-13)
259
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
260
Rise of the Planet of the Apes 2011,  PG-13)
Rise of the Planet of the Apes
This was pretty good. It's not disrespectful to the original like Burton's film. It was interesting and you feel bad for the little ape...he's not the badguy....you did this to him....I will watch the next one...when ever that comes out
261
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
Not that great. There was some good scenes...but overall it wasn't so good. The final scene was pretty fun (I think I've seen it before). Not Clint at his best. Didn't deserve the best picture oscar.
262
The Hitcher 1986,  R)
The Hitcher
Some parts was great....some parts was less great. but overall it was good. It could have been better
263
Cujo 1983,  R)
264
21 2008,  PG-13)
21
I think this movie was pretty impressive. It's a pretty advanced movie. Nice to see Kevin Spacey mentoring all theese young unknown actors.
265
Fletch 1985,  PG)
Fletch
I'm sorry...Chevy Chase is not funny. He was pretty good here...but his face is still there...very chilled out movie.
266
Diabolique 1996,  R)
Diabolique
I saw this one in the middle of the night. I'm not a fan of sharon stone...but it was pretty good...still not a fan of sharon stone dough
267
Blade 1998,  R)
Blade
I was pretty surprised to see that this was actually a good movie. And unlike those Twilight queers. These are some bad ass vampires. Not the best effects I have seen...But that's okay
268
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
Hey...it was fun...It's starts out with a creepy tension...nice lightning effects and it's even a bit scary.....then they just go nuts...party time in the cabin....It's a different movie...and that's good
269
Psycho III 1986,  R)
Psycho III
When you do 2 sequels to a classic....there's a good chance that you'll fuck up....but they didn't
270
Four Rooms 1995,  R)
Four Rooms
The first room was one bag full of crap. That room alone deserves 1 star. The next room is better but it's still no slobberknocker. Then we bring in the pros. Obvious differens in quality. Even though Tarantino is thinking outside the box and doing a different thing then what we are use to...I think Rodriguez won this battle. Most impressive thing about the whole movie is definitely Antonio Banderas. Very cool guy.
271
Bedazzled 2000,  PG-13)
272
Money Talks 1997,  R)
273
The Waterboy 1998,  PG-13)
The Waterboy
Still fun after many viewings...And that's all there is to say
274
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
Mission: Impossible III
Just good old action the way it's meant to be
275
Kick-Ass 2010,  R)
Kick-Ass
I enjoyed it. It's pretty humorous. It has a very comical way of using brutality...and that was fun. And it's one of few movies where I can watch Nicolas Cage without feeling any uncomfortability or disgust...And that's a win in my book.
276
Swimfan 2002,  PG-13)
Swimfan
That is one sick chick
277
Collateral 2004,  R)
Collateral
It gave a lot of respect for Jamie Foxx and it was pretty interesting.
278
Suicide Kings 1997,  R)
Suicide Kings
It was good. But...what more is it to it? You might like it (I'm not mentioning any names)...And you might say that I was sleeping...But I didn't miss a lot. It was nothing special. A good movie.

...And it should obviously be called "Kings of Diamond"
279
The Fighter 2010,  R)
The Fighter
Probably the most overrated film of 2010. Christian Bale was great. Amy Adams was Great. Melissa Leo was great. And Mark Wahlberg was even good for being Mark Wahlberg. But overall....It just wasn't a big deal about it.It was a little interesting because it's a true story and all. But I wouldn't call it touching.
280
Final Analysis 1992,  R)
Final Analysis
I don't really know what to say....It's a good movie...It have twists and turns that you didn't see coming. But come on....we can all tell it's just a Basic Instinc wanna be (never can be) Like....Richard Gere and Kim Basinger...Is it just me or is that just a cheap rip of of Douglas and Stone? Well as I said....Good movie, good story,good actors. But still...never can be
281
Dr. No 1962,  PG)
Dr. No
A good start for the Bond series. And a pretty good movie for beeing so old
282
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
283
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
The Exorcism of Emily Rose
It was a little better than I thought. It was nice that it was a court movie and a horror movie in one. A little different. Not just brainless horror. It's a horror movie that lets you use you'r brain. And for that...it gets a extra half star. Jennifer Carpenter does a pretty good job. And just like in another exorcism movie that I'm not gonna mention by name...The face of evil makes a guest apperance
284
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
I don't know. It was good...but not like the other two. It feels a little stupid and not so logical at times.....they're like standing 2 meters from each other shooting without hitting one bullet....And I don't really get Depp's part....is he evil...is he good?...he just seems to be what suits the scene he's in....so it was good....but not great
285
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
Funny movie....great cast...what more can you want?
286
Salt 2010,  PG-13)
Salt
Much better then expected. A pretty nice plot with many twists and stuff. I don't think it lowered the 2010 film year average. I could have given it a 4.
287
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari)
Yeah it's good. But there's still some parts to work more on. Which he did...
288
Thelma & Louise 1991,  R)
Thelma & Louise
It was a good movie. A little slow at time but it's all worth it to see the great ending
289
Saw 3D 2010,  R)
Saw 3D
Well it's still good...but it's still pretty much the same. So maybe it's a good thing that this is the last one. The traps was maybe a little better then the last two movies. And...i don't know

...still don't think this is the last one. They'll be back...
290
The Accused 1988,  R)
The Accused
Good movie....it pretty much lets the story do the job.
291
The Faculty 1998,  R)
The Faculty
This movie is such a cheeseball. It's funny to watch...and it's a good movie. But it's not gonna win any oscars. But hey.... Not all movies have to.
292
Livvakterna (Executive Protection) 2001,  Unrated)
293
Flightplan 2005,  PG-13)
Flightplan
This is the right kind of movie for Jodie Foster to do her thing. Cause she's good at this. It was pretty interesting...But it's the kind of movie where you kind of don't wanna find out what have happened. Cause the secret is more exciting than the truth. But it was a good movie. And I'm glad I saw it
294
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
Terminator Salvation
It's good...but it's not in any way epic. After Terminator 2...there's no way to do the franshice justice. It can't be done...and like most movies these days...It's way to gray....I can't seem to understand why they want it so gray. But I liked how they stayed old school with quotes and stuff like that.
295
Cobra 1986,  R)
Cobra
suprisingly good
296
Saw VI 2009,  R)
Saw VI
Okay...It's still good. But it's starting to feel like we aren't getting nowhere with the series. Once again I repeat...Killing Jigsaw so early was a big mistake. Hoffman is a great guy....But it's just not the same. Maybe it's good that the next one is the last one. We gotta move forward. Still good though. Brutal opening scene
297
Scream 2 1997,  R)
Scream 2
It had some good parts....but otherwise it was kind of slow
298
Carrie 1976,  R)
299
Vegas Vacation 1997,  PG)
Vegas Vacation
Definitely the best Peardad movie...But still...It only get you so far...
300
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
301
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
It's a funny movie. But just another Adam Sandler movie...they're all the same. Still fun though
302
Not Another Teen Movie 2001,  R)
Not Another Teen Movie
This...(unlike Peardad) is funny...
303
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
304
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
305
Stone 2010,  R)
Stone
It was a good movie. The main 3 characters does a good job...And it's a little interesting...but not much. It was...I don't know...It was good but nothing more.
306
The Good Son 1993,  R)
The Good Son
Macaulay Culkin won my respect in this one....he is such a sinister
307
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
308
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
309
Judge Dredd 1995,  R)
Judge Dredd
Man I got to the only one who likes this crap...
310
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
It was funny...don't have much more to say
311
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
312
The Thin Red Line 1998,  R)
313
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
Pretty much an average movie. Nothing fancy. It had some good action scenes. But that was all I expected
314
Being John Malkovich 1999,  R)
Being John Malkovich
This is a pretty wierd movie. A little random...perhaps a little too random. But it's still good. John Malkovich is such a good sport for doing this.
315
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
316
Halloween H2O 1998,  R)
Halloween H2O
After Halloween 6...this was just a relief. This is a more modern version of Halloween...but not in any way the way Halloween 6 was modern. And there was a epic first face-off between Michael and Laurie. It will be fun to see how Michael will be able to get his head back in the game for Resurrection...(Get it?....Head)
317
Deep Blue Sea 1999,  R)
Deep Blue Sea
Fucking badass sharks...really good movie
318
Halloween III - Season of the Witch 1982,  R)
Halloween III - Season of the Witch
I don't know why Michael wasn't here when his fucking face was on the cover. Still a good movie with one of the greatest endings ever. But you can't help but feeling ripped off. His fucking face is on the cover
319
Blast from the Past 1999,  PG-13)
320
The Last House on the Left 1972,  R)
The Last House on the Left
I'm not sure what to think of this...It was a good movie...but there was something missing....I can't put my finger on it
321
Lock Up 1989,  R)
322
Kiss of the Dragon 2001,  R)
Kiss of the Dragon
Hey...they fight...it's a good old action movie...nice
323
Death Race 2008,  R)
Death Race
This was pretty entertaining. I didn't think it was possible to make a good remake of death race 2000 with the way movies are done these days. But I have to say they did a good job. The story is a lot diffrent but it was still good. and at some times it really had that death race 2000 feeling. It is way to dark....but what movie isn't these days?
324
Eyes of Laura Mars 1978,  R)
Eyes of Laura Mars
A lot like the movie Hideaway. But a little better. Tommy Lee Jones was good...but he's a little too young.
325
Hideaway 1995,  R)
Hideaway
I'm impressed...it was good. But whata fuck was up with the ending? ...It's like they though "ohh shit...we're out of money...let's throw in som bad effects and wrap things up"
326
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
Planet of the Apes
It was actually pretty good....I didn't expect that
327
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
328
Body of Lies 2008,  R)
Body of Lies
I don't know what to say. It's a good movie. But I just feel I have no personal interest in the story. It's well done and all...so...good for them. And let's remember everybody...This is Lenny D's big 10-0
329
Double Team 1997,  R)
Double Team
The movie looked very expensive to be a van damme movie....but I can't say that Rodman did a good job
330
Frankenstein 1931,  Unrated)
Frankenstein
It's no Citizen Kane. But it's pretty impressive for being from 1931. Beats Nosferatu in every way......not even close man. Murnau....suck it!
331
Scream 3 2000,  R)
Scream 3
I don't know...didn't live up to the hype. But it was okay....TO MANY PEOPLE SURVIVED!!!! DIE ARQUETTE!!!!
332
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
It was exactly how I expected it to be. And that was good...
333
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
It was a little buzzkill...Cause the movie was obviouslty 20 min too short. And it's not offen I think a movie is too short. They just build up for the big final scene...and then it's just over....But the bird scene was pretty cool and Milla has a real badass angry-face. It's a pretty good movie...but I just got pissed when it just ended...
334
Red Dragon 2002,  R)
Red Dragon
I had expected more...
335
Kopps 2003,  PG-13)
336
Superbad 2007,  R)
Superbad
Why the hell did I buy this DVD?...sure it was a fun movie...humor...action....pathetic guys...what more can you ask for?

...by the way...HE'S FAT!
337
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
This is pretty much the same exact plot as Resident Evil. It's a good movie. But the last half hour wasn't so good. It was a little wierd. The first 15 minutes when he wakes up and walks through the empty streets of London was pretty nice directed. That was the best part of the movie.
338
Rocky V 1990,  PG-13)
339
Batman & Robin 1997,  PG-13)
340
Fantastic Four 2005,  PG-13)
341
The Hangover 2009,  R)
The Hangover
I was surprised to see that this was a watchable movie. It was pretty entertaining. And Mike Tyson can't act for shit. Vintage Tyson.
342
Underworld 2003,  R)
Underworld
It was good. But not perfect. I think most of the effects was pretty good. And Michael Sheen was pretty impresseive. He was pretty cool. Now I get what Becks saw in him. And he has a cool voice too. Not a huge fan of the plot. But the overall result was okay.
343
Daylight 1996,  PG-13)
344
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
I thought it was pretty okay. The London scene was pretty cool...since I was there like 2 days before I saw it. I think it was a little better than the first one
345
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
346
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
347
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master
I can't even remember what happend...
348
Rocky Balboa 2006,  PG)
349
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
What's up with this? Kurt Russel looks fucking badass and the very little action I got great. But the rest 95% of the movie was just girls talking and talking about theire lifes and who the fuck and who they don't. I don't get it....Did Tarantino have fun writting these useless dialoges or what? The movie should have been over after the first part when it still had some dignity. The second part was useless. But Russels badass look and the little amount of action saved it a little And the best part was before he takes the first (and only) girl on a ride when he smiles into the camera
350
Jennifer's Body 2009,  R)
Jennifer's Body
For all you haters out there...It's a frickin' comedy. The film knows that it's cheesy and all that stuff. But it makes fun of the fact that it is. And it does it pretty good. So ease up... Megan Fox is good. But Amanda Seyfried really lifts up the movie. So from me...it's only 3 stars...but there's also a stamp of approval.
351
Ultraviolet 2006,  PG-13)
Ultraviolet
I don't know...I kind of liked it. It's a litte different and a bit wierd. But it feels like a mix of Resident Evil, Blade and Sin City. And those are all good movies. I'm not gonna try to convince someone that it's good. Cause I know that I'm wrong. I read that a lot of other reviews calls it hard to understand...And sure...It's a little (a lot) random. But I think everything is explained pretty well in the begining. I also thought the final scene with the burning swords was pretty cool. I understand that it's easy to hate this movie...but I didn't think it was that bad. A little disapointed though that she didn't say "Watch me" again at the end....she was building up for it.
352
The Karate Kid 2010,  PG)
The Karate Kid
Well the good thing about this movie...is that it is completley different from the original. Cause if the just tried to do the same thing...it would be a lot more disrespecting then it is. Now I'm suppose you should feel sorry for the guy cause he has a hard time fitting in....but come on....he's a complete asshole...He does everything in his power to provoke everyone. He has no respect for the country and the different culture. He deserves everything he gets. They made a good job of showing the beautiful china though
353
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
Jim Carrey is fun....but this is just too much Jim Carrey....it's good....but there's just too much of him
354
Iron Man 2 2010,  PG-13)
Iron Man 2
I think that it was better than the first one. If you want action. That's what you get. And there's some good actors in it
355
Fallen 1998,  R)
Fallen
It was pretty good. The cast seemed a little random...But Denzel Washington was good.
356
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
357
Ready to Rumble 2000,  PG-13)
358
American Pie 1999,  R)
359
Jingle All the Way 1996,  PG)
Jingle All the Way
It's fun because he has problems
360
The Rookie 1990,  R)
The Rookie
It was an okay movie. And it was nice to see Clint Eastwood actualy do something instead of just stairing into the sun for two hours
361
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
Not really better or worst than the other 2 (even though the other 2 are better....you figure it out). They pretty much are doing the same thing. But it's kinda fun. The scene when the get in the taxi for the first time is pretty fun. And it was fun to see Polanski in it.
362
The Birds 1963,  PG-13)
The Birds
I know it's a old movie....but it was bad effects....the real birds was good...and very strange ending
363
Alien Resurrection 1997,  R)
364
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
X-Men Origins - Wolverine
The begining is very good. The rest of the movie is okay. Pretty good story with some action and stuff...
365
Hard to Kill 1990,  R)
Hard to Kill
It was pretty good...at least it wasn't bad
366
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
I've never liked superman... find his life boring. and this movie was WAY to long. and I don't get it...is he wearing his superman shoes under his normal shoes?
367
GSI - Gruppen för särskilda insatser (Johan Falk - Gruppen för särskilda insatser) 2009,  R)
GSI - Gruppen för särskilda insatser (Johan Falk - Gruppen för särskilda insatser)
Pretty good to be a swedish movie. Real exiting. Some of the actors are just perfect for there rolls.
368
Daredevil 2003,  PG-13)
Daredevil
The movie itself wasn't a slobberknocker...But I knew nothing of daredevil before I saw it...Robin told me he was blind...but that's about it (I didn't even think it was true...what does he know). But I thought his story was a little interesting. So it was okay...Nothing more.
369
A Perfect Murder 1998,  R)
A Perfect Murder
A typical mid-90's thriller with the murders and the twists and the mystique and the sexual tension. But hey....I like the mid-90's thrillers...they get the money rolling. Pretty okay movie.
370
King of New York 1990,  R)
King of New York
This was a pretty good movie...But what I couldn't seem to understand was this: The plot was described as "When Walken gets out of prison he has to take back his throne as the king of new york"....but there was no doubt in my mind that he was the undisputed king of new york from the start of the movie...till the end...he had nothing to take back....he had it all. And a little shoutout to Laurence Fishburne...he did a really good job.
371
Bronson 2008,  R)
Bronson
Even though I won't remember it as a great film. It was fun while watching it. Typical British style film making if your in to that. It gives the film the feeling it was searching for. Tom Hardy does a good job. It's a little different from what you''re used to I would say...
372
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
This was a good movie. But I disagree with a lot of things about it. First of all. Why do we follow a bumlike man who's not on good terms with his children....and why does everything look so grey and just dead? It's the war of the worlds. As it is displayed for me...I just feel that....go a head and destroy us all...it's a hell hole anyway...It's us against them...try showing our good side....then we can turn on eachother when times are though. Another thing I disagree with is that the aliens make there first apperance way too early....come on....build the drama....did Planet of the Apes teach you nothing? Now...we see them at the start of the movie....And about half through...it's not interesting anymore...Cause the first halft was good...the second....I couldn't care less...And as far as Spielberg goes....I just wanna say that he did some really good things in this movie....but he did some bad stuff to.....so...it's not really a bad movie...but the whole overall feeling is just bitter..and I wouldn't really recomend it recomend it. And Tom's son should have died...that was the best part of the movie....but no...we can't have that in a Spielberg film
373
Oscar 1991,  PG)
Oscar
Hey...he's the Italian Stallion. The movie started out relly boring...but then the plot started getting complicated...and that was fun...the movie has a couple of fun jokes but it barey qualifies as a comedy...still fun though
374
Red Riding Hood 2011,  PG-13)
Red Riding Hood
This could have been really bad. But it was allright. A interesting take on the old story. The directing, art directing and cinematography is looking good. It's pretty much Twilight. But they changed the vampires for a wolf. It was done with care.
375
Tinker Tailor Soldier Spy 2011,  R)
Tinker Tailor Soldier Spy
This movie wants to rely itself on being a thinking-mans movie. But I don't think it lives up to that. It gets a little slow at times. You wanna keep up with it...But it doesn't hook you the right way. But it was good. I'm not bashing it. But if you want some sort of action...go see something else
376
Thor 2011,  PG-13)
Thor
The big man is here...This movie was pretty good for being what it is... Lots of big crazy extravagant special effects and things like that...If you're into that...At least it wasn't a waste of time
377
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
It starts off kind of slow...but it gets better towards the second half. Not as good as the first one. But still okay. A little darker lightning than the first...I don't approve that.
378
Showtime 2002,  PG-13)
379
Airheads 1994,  PG-13)
380
Alien3 1992,  R)
381
The Tuxedo 2002,  PG-13)
382
Raising Arizona 1987,  PG-13)
Raising Arizona
It's a little wierd. But it's also a little funny. There was one scene that was really great...and the otheres are pretty okay. Nicolas Cage is pretty much pre-ass era...so he's allright. I totaly misunderstood the plot when I read it and thought it sounded like a fun movie. They should have made it like I read it.
383
Superhero Movie 2008,  PG-13)
Superhero Movie
This movie was funny...Scary movie writen all over it. You don't know what you get when you watch a movie that says "From 2 of the 5 writers of Scary Movie"....It could be crap. It could be good...It was good this time. Not good like good...but...funny...
384
Casanova 2005,  R)
Casanova
It was a good movie. But not my kind of movie
385
Eraser 1996,  R)
Eraser
It's a okay movie. It's not like we haven't seen anything like it before. But they get the job done. Arnold....Action....that's pretty much what you expect and that's what you get.
386
Bloodsport 1986,  R)
Bloodsport
This kind of reminds me of another movie......ooh yeah the ultimate Van Damme movie collection
387
Freaky Friday 2003,  PG)
Freaky Friday
How could I have expected anything but crap? But it was okay. If you watched Face/off and took away the action you would get this movie. There would still be good stuff
388
Easy Rider 1969,  R)
Easy Rider
Overrated movie. I was exaclly as I expected it to be. The ending was good though
389
There's Something About Mary 1998,  R)
390
No Retreat, No Surrender 1986,  PG)
No Retreat, No Surrender
It was okay, but tell me this: Where did they find all these bad actors?
391
Bullet in the Head (Die xue jie tou) 1990,  R)
Bullet in the Head (Die xue jie tou)
...I don't know dave
392
Thunderball 1965,  PG)
Thunderball
They have really stept up their game production wise. It looks a lot more high budget (and it is). Lots of crazy underwater fight filming and things like that. But storywise...it's all the same. And I can't really remember it. So was it worth it?
393
Elektra 2005,  PG-13)
Elektra
A lot better then I expected. A pretty okay story and somewhat entertaining. Definitely watchable.
394
Drop Dead Gorgeous 1999,  PG-13)
Drop Dead Gorgeous
It was pretty funny. And Brittany Murphy was just great
395
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
396
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
397
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
Nothing happened for way too long...The one thing I expected from this movie...was action....And I don't think it delivered
398
Shriek if You Know What I Did Last Friday the 13th 2000,  R)
399
The Full Monty 1997,  R)
400
Twins 1988,  PG)
Twins
No....it's not funny
401
Jason X 2001,  R)
Jason X
Not so bad....It could have been a lot worse
402
Hellraiser 1987,  R)
Hellraiser
I have a lot of bad things to say about this....but this not the time or place......Johan got the best of it
403
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
I Know What You Did Last Summer
It wasn't that good.....but it wasn't bad eighter
404
Gremlins 1984,  PG)
Gremlins
I think that if I saw this movie when I was a kid...I would have loved it. And seen it many times. But now...It felt kind of stupid. Even though he was kind of cute...
405
End of Days 1999,  R)
406
I Know Who Killed Me 2007,  R)
I Know Who Killed Me
Not so bad. I guess it's the most you can expect from Lindsay Lohan. The funniest part was trying to figure out what was going to happen....and they sure didn't use the best way
407
Absolute Power 1997,  R)
Absolute Power
Okay movie. Didn't really stay focused....so how good could it have been? Typical 90's movie.
408
Basic Instinct 2 2006,  R)
Basic Instinct 2
It's pretty weak if you compare to the first one. But if you don't compare...It's a decent film. This lead guy can't hold a candle to Michael Douglas. But he is okay. And as for Sharon Stone...I don't think she is too old. But she has lost a lot of that Cold, cunning, mystiqal look in her face. (Although it can be seen in some scenes). And it's nice that they have the same music from the first one. But on the other hand...it's not good...Since the music is great....and this movie is not.
409
Village of the Damned 1995,  R)
Village of the Damned
Hmm...I'm not gonna say it was good...but it wasn't really bad. But face it....you can't beat The Bloodening. One of the kids was a good actor...
410
Collateral Damage 2002,  R)
Collateral Damage
Okay movie. Nothing more. Not really a cretive plot. We have all seen the "revange the death of your family" thing once too many times. I think that Arnold acted better that usual...but still...
And was it just me or was there a Cape Fear reference in there?
411
Monster's Ball 2001,  R)
Monster's Ball
I don't know.....It wasn't really that good....Puff/P/Puffy was pretty impresive....but then he died....Heath Ledger was also pretty impresive....then he died too.....then there wasn't really too much fun left. The story wasn't really told in a good way
412
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
413
The Expendables 2010,  R)
The Expendables
Biggest disapointment in a very long time. Lost a lot of respect for Stallone. He has all the greatest actors and he uses them like shit. Extreamly crappy dialogue. Bad acting by some (like Doplh Lundgren). Weak plot. And the Mickey Rourke scene to add some personality to his character was just crap and not believeble for shit. Sorry Stallone. This was not okay.
414
Hard Target 1993,  R)
Hard Target
Van Damme has one Badass haircut...but otherwise...a pretty average movie
415
Friday the 13th 2009,  R)
Friday the 13th
Well it was kind of how I expected it to be...Jason was there...the mask was there....the stupid teens was there...sounds like a friday the 13th movie to me
416
World Trade Center 2006,  PG-13)
417
Die Another Day 2002,  PG-13)
Die Another Day
It's not a bad movie...but it's just not funny to watch
418
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
Not so entertaining. Some pretty bad effects...and a not so interesting plot. Almost a 3 star...close but no cigar.
419
Catwoman 2004,  PG-13)
Catwoman
I'm gonna be honest...I was execting the worst...but it wasn't so bad though it felt a lot like a Spider-Man rip-off
420
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
It's not a bad movie. But I just can't understand why it's not a sequal. There was no need what so ever to make a new hulk movie. The old one way fine the way it is. And this can't hold a candle to that one. If this was a sequal (wich it could be with some easy tweeks in the script)....it would be okay. Now...it has to out do the first one. Wich it clearly doesn't. So thanks but no thanks
421
Sliver 1993,  R)
Sliver
This movie is just an attempt to get in on the succes of Basic Instinct. It's the same thing....without the talented filmmaking. It's watchable....But nothing more. I liked the ending though....But that's not what they planned...so I can't give them credit for it.
422
Hostel: Part II 2007,  R)
Hostel: Part II
Didn't really see the whole thing...but what I saw looked okay...some disturbing stuff
423
Hitman 2007,  R)
Hitman
I don't really know what to say...they should have used more storys from the first game....there's a lot of good stuff in there....but his walking style is just priceless. It was okay
424
Birthday Girl 2001,  R)
Birthday Girl
It's not a good movie but it was okay to watch. Ben Chaplin is good...Vincent Cassel is good. And Nicole Kidman's russian sound like an asian speaking russian. I wouldn't recomend it. But it's not bad or boring.
425
Captain America: The First Avenger 2011,  PG-13)
Captain America: The First Avenger
A decent story and a decent overall movie. But it's not a funny character. And I'm not gonna promote the movie to anyone
426
Murder at 1600 1997,  R)
Murder at 1600
Pretty average 90's action movie. Wesley is okay...but he should stick to playing badass badguys
427
Date Movie 2006,  PG-13)
Date Movie
Just some fun jokes....and that's about it
428
Children of the Corn 1984,  R)
Children of the Corn
Very great start...after that I thought it would be a great movie....but after that they started to suck....and the ending was way to random. I'm a fan of Stephen King but I haven't read the book...but I guess it seemed much more logic in the book cause this.....not cool man
429
Batman: The Movie 1966,  PG)
Batman: The Movie
Hey....he's a bat. how is that not funny?
430
The Scorpion King 2002,  PG-13)
431
From Russia With Love 1963,  PG)
From Russia With Love
Too complicated story...why not just say "the baguy's in there!" And I can't remember...did they ever solve the problem? I just remember the movie ending. But Bond is such a bully. That saved this movie from a 2 ½ star rating
432
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
433
Rent 2005,  PG-13)
Rent
Well....The music is good...I can't deny that...but I don't know...I didn't care to much for the story...there wasn't ant development
434
Mr. Nanny 1993,  PG)
Mr. Nanny
It's fun because it's Hogan...And that's it. Otherwise...Not so good movie. But hey....Hollywood's in the house
435
Detroit Rock City 1999,  R)
Detroit Rock City
na man....it had some fun moments but.....na man
436
Who's That Girl? 1987,  PG)
Who's That Girl?
OK as a daytime family friendly movie. Nothing extraordinary about it. Madonna did a okay job. The story is about what you could expect out of it.
437
Get Smart 2008,  PG-13)
Get Smart
It's exactly what you can expect from it. A funny joke here and there. And a medicore plot. I can't mention anything funny. Cause I can't remember it...
438
Jaws 2 1978,  PG)
Jaws 2
Not even close to the first one...but still okay. You can clearly see that Spielberg is not around anomore.
439
Showdown in Little Tokyo 1991,  R)
Showdown in Little Tokyo
Average action movie. Not better, not worse
440
Fatal Instinct 1993,  PG-13)
Fatal Instinct
I didn't see the whole movie....but it was fun
441
Wolf 1994,  R)
Wolf
I don't know...I didn't see the conflict in this movie....okay..he's a wolf....but nobody got hurt by it
442
Johnny English Reborn 2011,  PG)
Johnny English Reborn
I don't know what he did here...but it was just wierd...The directing was not good...the music was missplaced....and for most of the movie...it was not a parody of spy movies....it was just a spy movie....and not a good one. 2-3 funny moments though...
443
Bewitched 2005,  PG-13)
Bewitched
Kind of strange...but Will Farrell knows what he's doing
444
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life
The ending is better than the begining...but it's still not okay. Not a believeble dialouge...not so good effects. And a average plot. And that lead guy has such a zero talent face.
445
Death Sentence 2007,  R)
Death Sentence
I don't know....It was both good and bad....but I guess mostly good. John Goodman was pretty cool
446
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
Not much to say....I guess the name explains the movie
447
Dragons Forever (Fei lung mang jeung) (Cyclone Z) 1988,  Unrated)
Dragons Forever (Fei lung mang jeung) (Cyclone Z)
I don't have so much to say. It was fun
448
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Kind of boring....but at least they tried...it probably looked better in there heads
449
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
National Lampoon's European Vacation
I can't seem to understand why this would be funny...
450
Wanted 2008,  R)
Wanted
Not so good. Maybe it should get 3 stars....but I don't feel like it.
451
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
The movie started out well. But then the american patriotism took over
452
The Box 2009,  PG-13)
The Box
This could have been a lot better....If they just kept it simple. Cause the beginning and the end is really good....But the middle part with the guy being struck by lightning and coming back to life...and all that supernatural stuff (I can't really remember)...that was just too much....Keep it simple....
453
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest 2009,  R)
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest
Not a good movie. The court scene was okay...but the rest wasn't
454
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
455
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
No....I'm sorry....Peardad is not funny...
456
Public Enemies 2009,  R)
Public Enemies
Not really entertaining. Bad story telling, Average acting (Especially Chrille Bale), and awful.....just awful sound mixing. One minute you can't hear what they are saying...and the next they are firing and you have to cover your ears. The movie had nowhere near the feeling they where going for. And Michael Mann is not a good director. He just tries to do different and creative camera angles throughout the whole movie....and it just looks stupid. No I'm sorry....I have no good memory from this movie. The worst scene was when Depp was in a house in the forest and everyone war shooting at eachother (no idea why...didn't care for the plot) And it just hurt my ears...Turn the music down. End communication.
457
Timber Falls 2007,  R)
Timber Falls
When I saw it I said it would get 3 stars. But I just don't see the point....cause it wasn't good...you could watch it without getting pissed off....but it wasn't good. And that's what matters....not wrestling...And come on...we could hear the waterfall was fake...
458
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
Quantum of Solace
This movie didn't lead anywhere. It didn't feel like anything in the story whould have any effect on me....so why should I care what the hell bond is doing. It just feels like they had do do this movie to make the next one (let's hope so)
459
The Girl Who Played with Fire (Flickan som lekte med elden) 2009,  R)
The Girl Who Played with Fire (Flickan som lekte med elden)
This was not nearly as good as the first one. They changed the director...and they really shouldn't....cause this guy ain't good. He has terrible storytelling....and he buries people when they should look cool...numerous times. And the story wasn't very good...we can't feel the chemistry of the lead characters...cause they don't meet....and when they finaly do...It's not fun...
460
Little Nicky 2000,  PG-13)
Little Nicky
Well....it's fun...but it's just too much
461
Hot Shots! 1991,  PG-13)
Hot Shots!
This was a disapointment....the second one is much better
462
Eight Legged Freaks 2002,  PG-13)
Eight Legged Freaks
Even though I was sleeping through most of the second half I have to say...It wasn't a bad movie. Just some lame ass effects
463
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
I've seen it about 4 times... And I've never seen the ending. So I guess that tells you pretty much how interested it gets me. Not a bad movie. There's some good jokes. But what more is it to it?...someone please tell me.
464
Crank 2: High Voltage 2009,  R)
Crank 2: High Voltage
I was shocked to see that this is the same directors as the first one....cause it totaly sucks compared...it's the same thing...but there's no feeling what so ever....boring....bad actors...the whole package...3 funny moments though...
465
Uncle Buck 1989,  PG)
Uncle Buck
A good movie if you watch it in the middle of the night (not prime time material)
466
Surviving Christmas 2004,  PG-13)
Surviving Christmas
This has Soprano...Applegate....and Ben Affleck (not so much...)....and it has some funny moments...But it just doesn't cut the mustard...
467
The Hills Have Eyes 1977,  R)
The Hills Have Eyes
I'm not sure what to say. I thought I'd give Wes Craven another chance after Last house on the left. But this wasn't really that good. Didn't cut the mustard
468
American Psycho II: All American Girl 2002,  R)
American Psycho II: All American Girl
Well this certainly sucked... Just a bad movie. Nothing like the original (not that I expected it to be but you know...they could have tried...) and to top it all off....bad acting as well. Thumbs up!
469
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
If someone asked me...I couldn't describe the plot....but it was an okay movie
470
The Bachelor 1999,  PG-13)
The Bachelor
I saw it in the middle of the day....and that's it rightful place....if you see it in the middle of the night...it would probably suck pretty bad....but hey...you can't turn down chris o'donnell
471
Deuce Bigalow: European Gigolo 2005,  R)
Deuce Bigalow: European Gigolo
Is this really funny? feels like it's been done before. But it was okay
472
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
It's just another comedy
473
Predator 2 1990,  R)
474
Children of the Corn 3 - Urban Harvest 1994,  R)
Children of the Corn 3 - Urban Harvest
It was better than the second one. But it's still not a okay movie. The should have stoped after the first one. Cause that sucked...
475
A Nightmare on Elm Street 2010,  R)
A Nightmare on Elm Street
Apperently I never rated this after I saw it...So I'll do it now. No this was not okay. There was no need to do this movie. The original is fine the way it is. This is all about the green stuff. They make Freddy look more real and like a real burn victim. And take away the comedy. That's what's fun about Freddy...that he tortures people with a smile on his face. Now he's just a pissed off, burned child molester (Yeah right...like a child murderer isn't sadistic enough)...He's just angry. The real Freddy was just having a good time in the afterlife.

And by the way....Awful....just awful sound mixing. If you can't scare people with what's on the screen. Super loud jump scares is a stupid way to make up for it. Embarassing.
476
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
The reason I watched the movie was because the begining sounded good....but that took like 10 minutes and the rest of the movie was pretty much crap...good ending though
477
Escape from New York 1981,  R)
Escape from New York
Thumbs down for this. This movie has not stood the test of time. I was not entertained. Just not good.
478
See No Evil 2006,  R)
See No Evil
Sure...it was kane...but that's not enough
479
Hitch 2005,  PG-13)
480
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
Not really a spectacular movie. Average acting. A story that I didn't really feel I care about. I wish her all the luck with her music carrer...But she doesn't need to tell me about it. Wouldn't watch it again.
481
The Green Hornet 2011,  PG-13)
The Green Hornet
He has no excuse what so ever...since he wrote this himself.....Seth Rogan...Is not funny. Crappy, loud movie without a point
482
Joe Somebody 2001,  PG)
Joe Somebody
Joe...Schmo. Average, Predictable and half-boring movie. Good cast though
483
Halloween II 1981,  R)
Halloween II
Boring. This was crap. Nothing new at all. Not interesting and a little stupid at times. Come on Michael...you can do better
484
Big Fat Liar 2002,  PG)
Big Fat Liar
Not so bad to be a kidsmovie. ...and let's just say there was a lot of familiar faces. But the thing that made the movie was the guy at the end screaming "You suck marty!"
485
Halloween - Resurrection 2002,  R)
Halloween - Resurrection
Well this wasn't very fun at all. It's nowhere near as bad as Halloween 6.....but it sure can compete with Halloween 2. The beginning part with Jamie Lee Curtis was just stupid. And there was a lot of bad actors....especially Busta Rhymes...Although I have to admit...he did deliver the best quote of 2002.
486
The Witches of Eastwick 1987,  R)
The Witches of Eastwick
I thought to my self "with Nicholson, Cher, Pfeiffer and that other chick....you can't go wrong"......and boy was I wrong. Nicholson Is allways a safe card but the movie itself.....useless
487
Halloween 2007,  R)
Halloween
I'm Sorry Rob. Hey everybody! Rob Zombie is not a good director. He think he is makeing his own thing....but he's doing the exact thing that any horror director today does....he takes ideas from here and there and use them...And it's the same thing we've seen over and over again.....and it's not a good thing. And the casting of the lead role is horrible. There is no character in her face what so ever. Her face means nothing. The last half hour....I couldn't pay attention to the movie cause I just didn't care what happened to her. Jamie Lee Curtis was a good casting for the original....cause her face means something. Sorry Rob. You didn't make the grade.
488
The Spirit 2008,  PG-13)
The Spirit
Boy....this was the shits. It's like Frank Miller learned something while watching Robert Rodrigues work his magic on Sin City. And then...he did the exact same thing here...but without the director skills of Robert Rodriguez. And with a boring plot. The visuality is the only impressive thing about this...some of it very impressive if you feel me ;) overall...MINUS FIVE STARS!
489
Jill Rips (Jill the Ripper) (Tied Up) 1999,  R)
Jill Rips (Jill the Ripper) (Tied Up)
sick...FREAKS! I can't take Dolph Lundgren serious...all I see is Drago....and I was not informed that I had to see him hanging upside down with a bare butt
490
Ghost Ship 2002,  R)
Ghost Ship
Well...this wasn't very fun. Very slow movie. not much happening. And there was like one scene with the lights on...I was a little unsure if colors existed in this movie. too dark
491
xXx: State of the Union 2005,  R)
xXx: State of the Union
Far superior to the first one (mostly....only because Vin Diesel isn't in it) ...This is the best rating it could hope for. So they should all be happy.
492
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
493
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
....I can't belive it
494
The Story of Us 1999,  R)
The Story of Us
Hey...If I want relationship trouble I'll get a wife and start picking on all that she does. Pfeiffer was good though.
495
Legionnaire 1999,  R)
Legionnaire
Did I remember this movie wrong or what?....It wasn't good....I thought the beginning was the best part...but that wasn't good at all....and it didn't get better after that. awful dialogue as well...This went from one of the best van damme movies to one of the worst.
496
Jonah Hex 2010,  PG-13)
Jonah Hex
I knew it was gonna be crap...And I was right. But it was really short...and a way to pass time. Nothing wrong with the cast...they're allright. But it's just a B-Rated film about a C-Rated Superhero. Take it or leave it.....I apperently took it...
497
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II)
It wasn't so good....I fell asleep at the end so I don't know how it ends.....but something tells me it's a happy ending
498
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
Shanghai Knights
This is not funny...And I don't think I've ever heard Jackie Chan speak this bad english....no bullshit (pun indended)
499
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
I don't wanna be the badguy...but kinda boring
500
The Invasion 2007,  PG-13)
The Invasion
Well this stinks... The only good thing about this, and the only reason people watch it is Nicole Kidman. But she does not make up for the flaws... And there are quite a few. Just a really boring movie.
501
My Super Ex-Girlfriend 2006,  PG-13)
My Super Ex-Girlfriend
Welll this certanly stinks. It's just not okay. Nothing bad agains Luke or Uma. They're both allright. But who can perform under these conditions?
502
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
Not really entertaining...Looked poorley directed. And oh my god...This movie was like 2 hours too long. Maybe not Heath Ledgers best Knight related film....but it's way up there...Look at you now...
503
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
I'm sorry....I have no previous experience of watchmen....but this just wasn't good
504
Loser 2003,  PG-13)
Loser
The title says it all....It's just a bad movie, but I don't blame them
505
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
I liked the atmosphere, it was very relaxing to watch...but that's about it. the plot wasn't unique in any way and the music was crap.
506
Hannibal Rising 2007,  R)
Hannibal Rising
disaster, disaster
507
Nacho Libre 2006,  PG)
Nacho Libre
This fucking thing sucks. It's an embarasment to the sport of professional wrestling
508
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
Friday the 13th Part VII - The New Blood
Should've been awarded the oscar for suckiest movie
509
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
I'm not gonna say it was bad.....but it sure as hell wasn't good
510
Jason Goes to Hell - The Final Friday 1993,  R)
Jason Goes to Hell - The Final Friday
This is just embarrasing....and why the hell is his mask all fucked up when he got a complitly new one in the 8th movie.....this is just...this is just the epidemy of shit...and why didn't we get an explination to why the fuck he is alive?...last time we saw him he turned into a kid in the sewers of new york....and now he's just back....don't they care anymore? I could go on forever about this crap...
511
Bad Taste 1987,  R)
Bad Taste
Uaaghh....This was totaly crap. I know then the budget was laughable. But he didn't do a good thing with what he got. I'm not gonna say Peter Jackson is a bad director....but back here...he was. Not funny what so ever...
512
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
American Pie 5: The Naked Mile
Sucks? Totaly useless film. No point at all. It's like they just use the American Pie name as an excuse to show naked people
513
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
This was just boring....nothing else. I don't know why it's called high school musical...they are on summer break....it should be called "summer musical"...but that would have sucked....ooh...what do you know....it fits the movie
514
Without A Paddle 2004,  PG-13)
Without A Paddle
Go back to scream you fuckhead
515
Barb Wire 1996,  R)
Barb Wire
I didn't see the whole movie.....cause it was so fucking bad
516
The Marine 2006,  PG-13)
The Marine
This is just useless action, violence, stupid catchphrases and bad-effect-explotions. Who are they trying to reach out to with this crap? And the car chase is gotta be the most stupid thing I've ever seen. Robert Patrick was good offcourse...but whata fuck?...We all knew that Cena sucked...but now...he officialy blows. It just looks like a parody of action
517
Bad Girls 1994,  R)
Bad Girls
It was just bad....not much more to say
518
fear dot com (FeardotCom) 2002,  R)
fear dot com (FeardotCom)
A good idea....Aweful result. It stinks...And guys in the truck....guess what...It doesn't get scarier just because it's darker. Was the lightning crew on vacation or what? Ridiculous...Like in the scene when what's-his-name looks at the clock and says "it's noon"...I guessed midnight....lights out for sure....overall....didn't make the grade
519
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2)
Kind of...sucked?
520
Disaster Movie 2008,  PG-13)
Disaster Movie
Are you fucking kidding me?......no let me get that right. Are you fucking.....kidding me? This fucking useless piece of crap of cinema experience is a complete spit in the face of the intelligence of mankind. My first though was "what kind of sick human being reads the script to this and decides that the what to direct this?" Then I learned that it was directed by the same assholes who wrote it. So that was a reliefe. But then I think about everybody else the actors....who reads this and think that this movie will have a possitive affect on that persons carrer in any way? How the hell is it possible for this movie to go through all parts of film making without someone noticing what a pile of unnamed substance it is. I can't believe it....just thinking about it makes me angry. I'm not even gonna use the cheap pop by calling it a "disaster movie".....well looks like I did anyway.....fuck it
521
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
The Name of the Rose (Der Name der Rose)
Sucks big time
522
Emma 1996,  PG)
Emma
Boring.com
523
Firestarter 2: Rekindled 2002,  PG)
Firestarter 2: Rekindled
This has got to be the worst sequel in motion picture history. The fire effects are so bad. And why the hell did they change the story of the first film?? You don't mess with a masterpiece...This a disrescpetful to Stephen King and this is disrespectful to David Fucking Keith!!! I got no respect for this 3 and a half hour sack of shit
524
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6)
This show sucks! My god did this blow or what? They try to make a difference...they try to be creative...but they totally suck. I have no respect for any person involved in this movie (Except fopr Donald) I thought Halloween II sucked but this fucking takes the cake. How is it even possible to make a movie worse than Halloween II? In my eyes...this never happened. Michael deserves better than this. And I just wanna say to Danielle Harris...Thanks for not doing this movie cause this is just the epitome of shit. If I'm ever gonna burn a DVD...this might just be the one...
525
XXX 2002,  PG-13)
XXX
You did see it coming but still...the suckiness is just thrown in your face
526
Love and a Bullet 2002,  R)
Love and a Bullet
This is actually worse that triple X...all they ever do is talk shit..."we need to get fine bitches and fat rides"..."no what we need to do is put our money in saving fonds" man shut the fuck up you guys haven't done anything about nothing...I got no tolerance for this
527
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
528
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
529
The Killer Inside Me 2010,  R)
530
...And Justice For All 1979,  R)
531
The Twilight Saga: Eclipse 2010,  PG-13)
532
The Girl with the Dragon Tattoo 2011,  R)
533
Carnage 2011,  R)
534
Anger Management 2003,  PG-13)
535
Cabaret 1972,  PG)
536
Get Shorty 1995,  R)
537
Bridesmaids 2011,  R)
538
The Blob 1988,  R)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. cornnpooisdesame
    cornnpooisdesame posted 3 years ago

    Aren't you the guy who oppenly sucks ass?