My Favorite Movies


  thefemgeek's Rating My Rating
1
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Great movie. A good example of tying stories together. Even though there is a lot going on, each story relates and leads to an outcome that is unexpected.
2
The Big Lebowski 1998,  R)
3
Chasing Amy 1997,  R)
4
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
5
I Heart Huckabees 2004,  R)
6
Good Will Hunting 1997,  R)
7
Clerks 1994,  R)
8
Spun 2002,  R)
9
Fargo 1996,  R)
10
Trainspotting 1996,  R)
11
Fight Club 1999,  R)
12
Half Baked 1998,  R)
13
Up in Smoke 1978,  R)
14
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
15
The Godfather, Part III 1990,  R)
16
The Godfather, Part II 1974,  R)
17
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Do I really need to say why?
18
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
I began to like this movie more and more as I watched it several times.
19
12 Angry Men 1997,  PG-13)
12 Angry Men
Great character study movie. It's amazing that in one room this movie was able to sum up the prejudices of that time and possibly now.
20
Before Night Falls 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments