My Favorite Movies


  thedude28's Rating My Rating
1
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
2
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Guillermo Del Toro is a Goddamn genius.
3
Chasing Amy 1997,  R)
4
The Big Lebowski 1998,  R)
5
Knightriders 1981,  R)
Knightriders
Possibly my favourite movie of all time.
6
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
Gremlins 2: The New Batch
Is this the greatest movie of all time?

Erm, yeah.

Duh.
7
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
8
Re-Animator 1985,  R)
9
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
10
Angry and Moist: An Undead Chronicle 2004,  Unrated)
11
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
There are no words to describe the sheer, overwhelming tremendousosity of this motion picture.

Go ahead, try and find one. Not possible.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments