My Favorite Movies


  thedude2111's Rating My Rating
1
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Beautiful!! Has great undertones which set the tone for life's reality!
2
A Man for All Seasons 1966,  G)
A Man for All Seasons
Brilliant! Sir Thomas Moreâ??a Renaissance Manâ??is convicted of treason when he holds trueâ??in a silent kind of wayâ??to papal orthodoxy! English Reformation here we come! In terms of accuracy (historical themed movies cannot avoid this, so yes, it does matter) it strays away from Moreâ??s vices, and portrays Cromwell as an evildoer. Despite this, I still enjoyed it immensely. Probably a top ten movie in my list!
3
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
"Nobody Fucks with the Jesus;" Yep...that sums it up. Awesome!
4
The Dark Knight 2008,  PG-13)
5
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
The story is very creative, and unique. This movie will stick with you and make you think about government and its citizens.
6
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
Beautiful! Just a classic, enjoyable, and smart movie!
7
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
See it! It is either a loved or hated movie. It is very long, so it looses many people.
8
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
The plot centers on a big greenish dog monster that ate New York, the camera angles are horribly terrifying, and, in the end, we never really know what the hell happened! Makes for a great movie!
9
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Theres something to this movie that makes it beautifully dumb, awesomely stupid, ect.
10
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
Drugs, under age girls, and flying feces! Perfect!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments