Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  thedavejon's Rating My Rating
1
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
Completely and totally awesome movie. A must see for everyone
2
Walking Tall 2004,  PG-13)
Walking Tall
A solid movie with an ok plot line. A bit gets a little far fetched but it doesn't detract too much from the movie.
3
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
4
The Punisher 2004,  R)
5
Fight Club 1999,  R)
6
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
7
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
8
The Evil Dead 1981,  R)
9
Evil Dead 2 1987,  R)
10
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
The final in the Evil Dead Trilogy. Culmination of bad 80's horror, comedy, and zippy one liners. An entertaining watch if you don't care about the mind numbing aspect.
11
Executive Decision 1996,  R)
12
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Great movie about philosophy, revenge and fear....not to mention the domino scene is amazing
13
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
This is a must buy. From the very beginning this movie is on the go and it never ends. While there are a couple of parts that are extremely far fetched, but they dont detract from the overall experience.
14
Romeo Must Die 2000,  R)
15
Serenity 2005,  PG-13)
16
Transporter 2 2005,  PG-13)
17
Hellboy 2004,  PG-13)
18
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
The Forbidden Kingdom
A very good movie with a lot of action, but overall fun, exciting, and spell binding.
19
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
20
Escape from New York 1981,  R)
Escape from New York
I must say that this is an entertaining movie. Futuristic is a stretch based on the dates they give but what can you do. Russell plays a Solid Snake and gives a good adaptation of the video games in this movie.
21
Escape from L.A. 1996,  R)
22
The Thing 1982,  R)
23
Cradle 2 the Grave 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments