My Favorite Movies


  thedarkmia90's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
I started reading Twilight after my friend Jennie told me it was about vampires, and since I am a little vampire-wannabe I followed her instructions and read it... The twilight series are the best books I have ever read and it has changed my life!!!! So this movie was very important to me. First of all, they really captured the books feeling and the caracthers. I really saw them as the actors and that was a big plus (with one exeption of Jacob, WHY DID HE HAVE TO LOOK LIKE A HIPPIE???). The story was awsome, dont need to tell you that much about that. But I am very dissapointed at the things that were left out (Twilight-readers, dont really think you should watch this). Like their first kiss in the woods, there was going to be a whole scene where they were thoughing and when their lips finally touched, they were kissing in her bedroom in the movie??? And then there was the part where she almost fainted at the sight of blood in biology and Edward helped, where was that? And then the fact that she cooked dinner for her and Charlie, they ate out every night...? The airport scene where she rann away to James? And the fight about not going to prom..... the list is long and I bet as a book-reader you dont really like what they have captured on the screen. Too much is left behind and it drives you crazy. Allthough this is a good movie and you really like the effects and storyline...... I liked the movie but I LOVE the books.
2
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
This is one of the most scarriest movies I've ever seen, ever since I played the game I was so exitied to see it. For over two hours this story goes on and on and there's not a minute passing without a well done scene surprising you. Jodelle Farland is one of my favorite actresses and shes still so young, she will go far and that I'm sure of. From the outdoor ghostlike city in constantly fog to the basement of a hospitals rutten atmosphare, it's always scary and everything is so detailed. I can't wait for the nest one =D
3
Constantine 2005,  R)
Constantine
"angels and deamons"... I LOVE IT!!!
4
Mirrors 2008,  R)
Mirrors
Ben (Sutherland) is a retierd cop that stuggles from a shooting which led to him resigning, he gets a job at an old mall as a security guard. As he goes his round he sees strange things in the mirrors, people burning and screaming, he feels the pain and thinks he is loosing his mind. He realizes that the mirrors are trying to get to him and asks him to find "Esseker". Bens quest leads him stumbeling over dead people and among them is his sister who gets in the crossfire (great scene btw!). Covering all the mirrors in hope of protecting his family Ben goes to find Anna Esseker to put the curse to an end... REALLY scary! Well, not at first, just gross actually but it was cool! I got an idea to a new book that I am writing and calling it "Refections", it is going to be about a girl that discovers a demonic world behind the mirrors. To the movie again, it was great. See it!!!
5
Death Race 2008,  R)
Death Race
Finally! Jason Satham is back! In 'Death Race' Jensen Ames comes home one night to be attacked and framed for the murder of his wife. At the prison he gets a surgestion to enter 'Death Race' which is a a race where cons compete to death and where the first prise is a ticket out of jail. Jensen has to become the new 'Frank' as the original driver was killed in the previous race and where the other cons cant know that he is dead, so Jensen races to win his way out of prison and to be together with his daughter. It is a dangerous road that contains traps and a lot of pain, this game is everything but easy and when Jensen realizes that the races are staged so that no one will leave, he and his enemy 'Machine Gun Joe' (Gibson) goes together to break out... Great movie with speed and blood, Statham delivers every second and I just cant get enough. This one was awsome!!
6
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaah! I loved it! As a sequal this movie kicks ass, we follow Tylers (Channing) sister Andie (Evigan) as she has grown up and are battling the streets. Her provider Sarah doesnt know what to do with her and is ready to send her to Texas, as a last chance Tyler makes Andy join the MSA school he went to.Trying to make it through the day without breaking she also has to meat up with her crew from the streets. They dont approve her being with students and going to school so she gets kicked out. Schools most popular guy Chase (Hoffman), who was also one of the judges whom got her into the school, starts out a crew with her. They are outcasts, misfits of the school that joins them to dance hip-hop in the street style. The battle gegins as Andys old crewlooks down on them but that is their time to shine... Damn!!!! They brought it!! The first movie was great, it had hip-hop and all kinds of other dance styles. But this one had all of the wicked moves that made you scream as they outplayed it.This is a movie for dance-lovers! See it goddamnit!!!
7
The Eye 2008,  PG-13)
The Eye
Jessica Alba is my favourite actress and she prooves in this movie that she can do anything from comedy to horror =D Sydney (Alba) is a young woman who lost her seight when she was five years old, going in for a transplantation she gets her new eyes and can slowly see the world. But as she gets her new eyes she also gets memories from the donor who gave her the eyes, she see things that arent real, people and even dead ones. Scared and confused she reaches out for help but noone believes her, they say she has adjusting-problems. Scared to death by her visions she realizes that she must find out more about her donor so she goes to Mexico and finds the horrible truth about her donors death.... Jessica is amazing, she should be in more horror-movies because this act was great. Thumbs up!
8
Jumper 2008,  PG-13)
Jumper
Eventhou all the reviews Ive read have been negative, this movie wasnt that bad. Critics had me all set for a superbad movie and instead I got something in the same spirit as "X-men" =D David (Christensen) is a teenager with an a abusive father, with hardly no friends and missrebly in love, he discovers his gift as a "jumper". 8 years later he lives a life in luxury and goes where he wants when he wants. But as he comes and goes as he wants he gets caught up in a war with a man (Jackson) and his crew as they plan to kill all of the jumpers.... Hayden was fantastic as the spoiled "jumper" and along his side was also Jamie Bell (Dont we all remember him as a ballet-dancer) who was totally great jumping around with a stolen car. I loved this movie!!
9
Return to House on Haunted Hill 2007,  R)
Return to House on Haunted Hill
Oh My God! I cant believe people are actually that stupid that they choose to go into that house again! But theifs are theifs. Ariel (Righetti) deals with the lost of her sister Sara (one of the survivors from the curse). Listening to her stories about the haunted house, Ariel never believed her. But as she get her hands on Vannacutt's diary and being forced to enter the house by theifs she realizes that her sister was telling the truth. People die, dead patients appear and it is just like the last time, but this time the patients and the house wants her to set them free and get out of there, strange huh? Anyway I thought it was very very gross and scary, and it was great. This is a horrormovie in high quality!
10
Awake 2007,  R)
Awake
I have never seen anything like this... Clay (Christensen) is a very wealthy young man living with his mother (Olin) in the city. He has a fiancé namned Sam (Alba) who also is his mothers secretary, he hasnt told his mother about their relationships and why should he? She decides most of his life, where to go, who to talk to and who to sociolize with. But one day he tells her about Sam and on the same night he marries her. After the marrige he goes into surgery for a heart-transplantation who is preformed by his best friend Jack (Howard). But as he goes to sleep and they start the operation he is awake, he can bhear, feel and look back on what is really happening. Soon he realizes that the friends he thought he had is not his real friends, his mother was right about them but now its too late..... LOVED IT! Sucha nice twist where you question everyone and everything in your life! See it!
11
Dead Silence 2006,  R)
Dead Silence
Looks like the dummy from Buffy finally got another role lol! Truly scary and great storyline. Jamie Ashen and his wife Lisa receaves a package containing a doll. As Jamie goes to get food his wife gets murdered by the doll. Trying to proove he didnt kill his wife he goes back to where it all started in Ravens Fair. Where a woman named Mary made dolls, as he digs deeper into the truth he finds out that Mary abducted Jamies relative a long time ago and took parts from him to make dolls of them. So the people of the little city took away Marys tounge and killed her. But that was when the curse started... Great ending, totally cool, never saw it coming and... BRAVO! amazing movie!
12
Death Tunnel 2005,  R)
Death Tunnel
The critics weren't kidding when they said this one was scary and the fact that this was based on a true story makes it even scarrier. You got to see bits of scenes from diffrent times and it was very confusing at first, I didn't understand why Ashley and Richie did this whole set-up and who Heather really was. I mean it was all wack in the ending when she was all infected and crying... But if we focus on the parts that I did understand then it was great. I loved that every girl had a dress marked with a letter from the word "Death" and that the girls names was "Devon" "Elisabeth" "Ashley" "Tori" and "Heather" as in D-E-A-T-H. Very scary visions and good atmosphare, a old asylum who's haunted is always a great place for people to get killed in LOL! Well, I liked it.
13
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
Brilliant! Best since Lord of the rings and Harry Potter!! The story is about a young man named Tristan that makes a promise to his love Victoria (who is not actually in love with him) to bring her the fallen star from the other side of the wall, wich is a secret land. He goes into the city with a little help from a light he got from his mother, he finds the star who happends to be a woman. They travel to get back to the english town before Victorias birthdaybut along the way they meet witches, man wanting to take over the throne and flying pirates. But as Tristan and the star is about to enter the town they realize they have fallen in love. But the evil wiches captures her and are planing to kill her to gain youth again... so cool! I'm bnot into spells and stuff, totally harry potter style if you get my drift, but this was amazing, brilliant! See it!!
14
1408 2007,  PG-13)
1408
I didn't know anything about this one, more then Josh Cusack was in it. The movie starts as the horror-writer Mike visit a hotel. He visit them and writes about the paranormal activity happening there but he believes there are no such things. He gets a post-card that says "dont enter 1408". But he does, convinced there is no such thing as ghosts he stays in the room. But after just 15 minutes things start to happen, very strange and unexplainable things. It was very confusing time to time as he moved from a place to another and I was unsertain if he was out or inside the room. But it was all good, pretty scary for a thriller and Cusack it the tipp of the ice-berg. I loved it!
15
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
LOVING; LOVING; LOVING!! This seequal of the first Fantastic Four really meets up with the expectations, it's almost better than the first movie! Jessica Alba is my favourite actress, she is so pretty and a sucha great actress. She brings more humour to the table as she is becoming Reed's (Gruffudd) wife, and Sue's brother Johnny (Evans)... Oh Johnny... It's just so great to see him back in action, switching babes as other switch underwear and teasing Ben (Chiklis). I really liked the part that he was absourbing the others powers and became kind of an outcast among the crew, but at the end he was the one having all the powers and helped bringing down Victor (McMahon). And Ben... He is my new favourite. I gotta tell you he has become a big part of the crew, I love his lines as Johnny teas him, for an example on the plane when Johnny is outside flying near the wings, he says "I hope it will rain"! I loved it all!!! And the silver surfer, he was so kind when he stopped it all and healed Sue...... See this movie folks, it's the best movie this summer!
16
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
Milla kicks as, she did it in the first two movies and she defenetly did it in this one too! But despite the great actors and hudge specialeffects, it just wasnt the same spirit as the second one. But seequals are often very hard to make, the first movie was scary. It was very new and bloody, much, much blood... The second one was more of black-comedy as Mike Epps joined the crew among with a few other people. This movie was very dark, dramatic and a little too much of terror for my taste. But I still hold on to my words when I say: "Resident Evil is the best series with a female askicker!". Milla brings it on again and with better and dangerous powers, I'd like to see that arme of Alice's fight against the undead and the bastards who created Umbrella, guess that will be in thew 4th seequal haha!
17
Skinwalkers 2007,  PG-13)
Skinwalkers
Lovely!! This is the kind of action I want to see! It's all about werewolves and there is this "curse" as some of the call it and the others think its a blessing. One boy can change the curse, Timmothy (Knight) is that boy. He is 12 and on the night of his birthday the curse will be broken, that is if he can stay alive. You will see gunshooting, love, sex and the survival of a new spicies. Jason Behr stars as Caleb, the werewolf leader of the pact that wants the curse to continue. He is also Timmothys father so killing him will not be easy... What can I say?.... Vampires and werewolves has always facinated me and James Isaac made the werewolves and fights very cool and not too unrealistic. Great work, this movie is something for all of the fans who loves creatures of the dark =P
18
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Pirates beware, captain Sparrow is back! As another movie came out me and my brother desided to see it, we waited a while before the doors finally opened to the big saloon. As we came in we knew it was going to be a long time, and a very hot time. The begining was amazing as a little boy was about to get killed among with other theives and pirates and they started singing, it was so cool. This movie brings back Jack, Barbosa and even Will. The wine bottles are smashed, swords are crossed, cannons are fired and theres many funny lines. Pirates, dead and monsters are betraying eathother from here to there that you dont really keep track on who made a deal with who but in the end it didnt matter. There was a final battle and a good one as Will and Elizabeth became man and wife. Finally, if I may say so... Allthou Will had a bad ending there werent much time we got to mourn as he came back but for me its all good and I'm sure this isn't the last time we will see the pirates
19
TMNT 2007,  PG)
TMNT
I didn't have that great expectations of this movie, after all its sort of a kids movie... I thought. I didn't think I could like an animated movie so much, but I was wrong. Leonardo was one of the best turtles and I've always liked him because my brothers name is Leo, hehe. It was nice to see that this movie wasnt like the concept of others; the brothers sticking together and fighting the Shredder, he was defeatd. But it was kinda difficult to understand some stuff as I havent seen turtles since I was 9 years old... But together with the rock scores of Klaus Bedelt and the amazing animations of the city and the turtles it was all good. Shirly one of the best movies I've seen and also the funniest. And it is fun to see the turtles since they were very popular when I was a kid, I'm looking forward to another TMNT Kevin Munroe!!
20
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
The clock is far past bed time and I think I have no braincells left right now, but becides that I'm okay. This movie was worth it, not the cute action hero sweetness we are used to from spiderman but I think it was about time we brought in some darkness into Peters life. So... here's the space-goo! Everything in this movie was kinda complicated, Peter was kissing another girl, MJ was kissing Harry who told her to break up with Peter who came into contact with the space-goo that got stuck on his suite... see what I'm talking about? But even thou it was complicated I was still keeping up, I thought Peter killed Harry but the exploding thing wasnt the end for him, it was so cool when they stood side by side as friends again fighting against evil... so sweet ending, if there is going to be a Spider Man 4 then it has got very high expectations because this one really set the record!
21
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
I have to tell you, I wasn't that exited to see this movie. The trailer was great but trailers usally fool us into believing that there will be more of everything, but I'm so sorry, It was great! Shia LaBeouf delivers at every second in this movie. Already in the first scene I knew the dad was going to die, It was just one of thoes moments you know... So Kale (LaBeouf) becomes a trouble kid who punches his teacher in the face, leaving him with housearrest for three months in his house. His mother blocks the X-Box, this Internet and cuts the wire to the tv, mean huh? So he starts spying on the neigbours and together with his best friend Ronnie and the girl next door Ashley, they think a neighbour is a killer that the police is looking for and they turn out to be right. But things start to get out of track when Kale tells the police about the man, they dont believe him and he has to take things in his own actions... God it was great! This is the kind of thriller I like!! Bring it Shia!!
22
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
Jim "Goof-ball" Carrey trys a thriller, we all know him as the crazy and hillarious comedian who make us laugh so much that we start to cry. I really looked forward to see this one, and you know what? He showed that he can take on emotional roles as well, his act in this movie was brilliant. Mostly I'm a horror fan but thrillers are also okay, if you understand them. This thriller was exactly how its supposed to be, great in the begining and confusing in the middle and crystal clear in the end. After this movie you will be seeing the number 23 everywhere... It's all about Walter Sparrow's life, he gets a book for his birthday from his wife. The book is an obsession to the number 23 and is very much alike Walters life, he starts to investorgate the murder of a young teenager and digs deeper into the number 23. Great great great!! Loved this movie! Jim should really get more thriller roles!!
23
Hannibal Rising 2007,  R)
Hannibal Rising
One of the most disturbing movies I've ever seen, I had no idea what this movie was about and I've never seen any of the previous Hannibal-films. The thought of war gives me creeps, and the thought of eat someone of my own flesh and bones is just sick. But even thou this movie was discusting I couldn't help looking at it, Gaspard Ulliel is so hot as the insane and confused Hannibal Lecter, it was gross but I liked the ending. But this isn't a movie I'd like to share with any of my friends, they don't really share the same "taste" in movies as I do. I'd love to see more of this young and tallented Ulliel =D
24
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
This movie starts off on a dance arena where we witness preformances of streetgangs new moves, it tells a story of DJ (Short) who loses his brother (Chris Brown) after a dancebattle when their gang gets in a fight with the gang that lost. DJ gets send to Atlanta where nothing is what he's used to. As he attempts the university he discovers a new type of "hobby", Stomping. After showing off his moves in a club infront of one of the team leaders in the "Wolves"-stomping team they want him in their crew. But DJ doesnt like their team and as the Wolves rivivals asks DJ to join them he goes along. DJ's team makes it to the finals and ends up compeating against the Wolves, he learns about finding himself and bounding with a brotherhood, this movie makes you wanna get up on your feet and push some energy through the body. It's just to let go and let the music controll your body!!
25
Freedom Writers 2007,  PG-13)
Freedom Writers
Every person has their story to tell, it doesnt matter what colour or what religion they believe in, we are all the same. I know I'm living a daily war of draging my ass to school every day, I have panicattacks and have a very hard time trusting other people but this is my war and I know that some day I will be the last person standing, I will be the one. This story inspires every human that has had a problem and a rough past. It gives us the knowledge that if we work hard and finds that little thing in life that makes it worth living, everytime we break we can stand up again.
26
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
A spectacular preformance of Jon Heder and Will Ferrell! There is not a scene that goes by without laughing and looking at this perfect couple as thery fight and get redicelous. As one of their rutines in the movie, fire and ice, they are two totally diffrent men who are fighting over the gold but gets kicked out of their league. After three years a crazy fan of Jimmy (Heder) comes along telling him that he can compete in pair, after a few fights and swearing Jimmy and his rivival Chazz (Ferrell) pairs off as the first male skiers, at first they cant be in the same room but til the end we see the two men growing together as close as two brothers. This movie is great and I think it's for everyone, no matter what you like, this movie is for you!
27
Day Watch 2007,  R)
Day Watch
I saw the first movie "Night Watch" and just absolutly adored it! I have always liked creatures of diffrent kinds and the battle between good and evil is just a bonus. As Anton goes on fighting along side with the "light" he meets his son Egor again, not the sweetest reuniting but hey it's the thought that counts hehe. Vampires, supernatural beings, strange names and spectacular effects. This sequal is brilliant and I truly recomend this one to all of you supernatural/vampire-lovers!
28
Peaceful Warrior 2006,  PG-13)
Peaceful Warrior
This is a movie that has really helped me through life, I love all of the sayings about life in this movie, everything should be written down in a book and given to all of the people on earth beacuse it's so inspiring. This movie brings tears in my eyes every time I hear or see it, loved that it was inspired by true edvents, Dan is a very smart and beautiful man, loved it!

This movie became the inspiration soarce to my book "From a diffrent point of view", where a man gets in a caraccident loosing his besrt friend and has too see things from a diffrent point of view. I thank all of the actors and the cast, writers and directors. And thank you Dan, this is a movie I will never forgett!
29
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Shaun of the Dead was a complete disaster, but this movie was completly diffrent! In the begining it was a very slow movie and I was kind of bored for almost an hour, but then Nicholas took the law in his own hands and packed himself with guns and became alli with the brats of the comunity, it was awsome! Guns going off non-stop, buildning exploding, cinicents dying and blood covering the streets, that and along with the funny lines... This movie is the funniest and coolest one I've ever seen!!!
30
The Messengers 2007,  PG-13)
The Messengers
After just 3 minutes into the movie I nearly jumped up in the roof of the first spook, the story is perfect. A family moving to this new house where mysterious things happens and the only one that can see it is the teenage daughter that noone belives in, well she isn't the only one, her baby brother Ben can also see it but he can't speak. The "ghosts" are so scary and gross when they climb the ceeling and grab a hold of Jess. This movie is defenutly one of the best horrormovies I've seen, I love scary pale creatures LOL!
31
White Noise 2: The Light 2007,  PG-13)
White Noise 2: The Light
This is even more better than the first one! Nathan is amazing as Abe when he loses his family and fights the death of other people. I couldn't take my eyes off this movie, allthou there was many spooks with dead people popping up, it was great! This movie is perfect for a saturday night looking for a thrill!
32
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
I never NEVER thought this movie could be good, I mean Pierce Brosnan is THE James Bond and will forever be, but I am so sorry I ever doubded Daniel Craig! He is perfect as an askicker and brittish badass, I was very into the movie and couldt take my eyes off it any moment. I love this movie!
33
Pulse 2006,  PG-13)
Pulse
U take White Noise and the Grudge, then theres PULSE! As usal I got this movie without knowing anything about it, all I knew was it was going to be scary and it was. Kristen Bell has the main role as Mattie who loses her boyfriend after a suicideattempt, When she starts getting messages from Josh's computer (dead boyfriend) she starts to investergate Josh's death. Thats when she meets Dexter (ian Somerhalder) oh god hes hot =D I just loved the scary scenes with the hands and in the end when they see all the dead people on the roof, this movie is amazing!
34
The Dukes of Hazzard: The Beginning 2007,  R)
The Dukes of Hazzard: The Beginning
First of all, I saw Dukes of Hazzard with Seann and Johnny two years ago and totally fell in love with it. I was a bit sceptic when I head that there was going to be another Dukes of Hazzard movie without the previous actors in it. But this one was aiight. I thought Jonathan Bennett was going to play Luke Duke cuz he has dark hair but he was Bo Duke, with BLONDE hair! But he was actually cut in it, I found it very hard to belive that he was going to be 16 in the movie, he's like 26 in the reality? Whatever, loved the car and when Daisy had a makeover that made her to a bombshell!
35
Wicked Little Things 2006,  R)
Wicked Little Things
While looking after the movie poster I came upon a site that had the title "8 Films to Die For". Then I realized this movie was one of eight in a serie called "After Dark Horror Fest". I have seen one in this serie before, The Unrest. I looked through the movietrailers and they all looked scary. This movie was really scary from begining to the end, there is just something with dead childern that creeps me out. Chloe Moretz is amazing as the little girl Emma, she was in a horror movie a few years ago, The Amittyville Horror. If you like horror, watch this.
36
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
I have to say I was very sceptic when I heard that Paul Walker wasnt in this movie, but Sean Boswell did a great job as the main role in this movie. The cars were great and the music was aiight even thou it took me a while to like it =D I was botherd by his damn dyalect, he sounded like a hill-billy and it didnt quiet fit in with the hard action and maffia boys hehe. So thats a minus, but becides that the movie was awsome!
37
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
BOOST ME!!!
38
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
Hillary Duff is so cute and Chad Michael Murray; Awww... If you arent crying because its sad, you cry because its so funny! This movie is so sweet, who wouldnt want to be in Hilary's shoes =D
39
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
milla is great!
40
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
Oh My F-cking God! I totally loved this movie, all the fire and special effects from the other monsters were so awsome! This is the best movie Nicolas Cage has ever done!
41
The Grudge 2 2006,  PG-13)
The Grudge 2
Now this is some scary shit! Amber did a great job in this movie! The movie has really captured the same spirit as the first movie and keeps it scary the whole movie. Amber Tamblyn was great as the role of the scared sister trying to found the truth behind her sisters death. Takashi Shimizu should really be proud of this movie!
42
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
Chad AND Jared! First of all I had NO idea who Jared was when I saw this movie, I know, shame on me! I never saw Gillmore Girls much to see Jared in it, anyway when Jared appered in Supernatural along side with the hottest guy in tvhistory Jensen Ackles my eyes were finally opened! Since I didnt really remember anything from this movie when I was watching Supernatural, I got the movie and watched it again. I LOVE IT! The mysterious suspense is always on top in this movie, hot actors and scary boo-scenes!
43
Unrest 2006,  R)
Unrest
Without realizing it I saw Joshua Alba was in this movie! I've been waiting for it for so long, I saw him in Dark Angel along side with his sister Jessica Alba and have been waiting for him to come up on the big screen again. Anyway I had no idea what this movie was about, I just finnished watching it and I loved it! This movie has as much blood and grosness as Saw, only there is spirits involved. The funniest moment in the movie was "the Death Fart", you'll understand when you see it lol! Corri English was perfect as the girl Alison and damn Joshua Alba was hot, even thou he had beard hehe...
44
Devour 2005,  R)
Devour
First of all I just want to say that Ive been in love with Jensen ever since I sw him in Dark Angel a few years ago as the evil transgenic cutie Ben, when he appeared in WB's Supernatural I my head raised to the roof, then this movie came out. The whole idea of the movie is brilliant, Ive always pictured me Jensen in a role with special powers and in this movie he got thoes powers ;) Allthou the ending really confused me I still loved it and I still love Jensen!
45
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
I totally loved this movie, it was bloody, scary and wonderful. Aaron Stanford has gon from teenage mutant to kick-as-father. He suprised me in this movie with his amazing act, cant wait to see the next one :D
46
Cry Wolf 2005,  PG-13)
Cry Wolf
Scary and funny! Jareds HOT!
47
The Butterfly Effect 2 2006,  R)
The Butterfly Effect 2
In the begining I thought it was pretty boring but after the accident it all came into place. I loved the specialeffects when Nick had the massive headaches and bleeding from the nose, it was exacly like the first movie. Allthough the changing things were pretty predictable, like when he got the dreamjob he didnt get the girl and sum other things. I cried in the ending cuz I'm a soft person haha. But the ending was good and I really look forward to another one ;)
48
Eragon 2006,  PG)
Eragon
My friends saw this one in the theatres and said it was too much alike lord of the rings and it was terrable. Yet I could not truly belive them so I searched for the movie, I saw it today and did not feel the way my friends felt about it. I totally loved the concept of dragons and black magic, it wasnt like lord of the rings at all. The cast was good with the new actor Ed Speelers and Sienna Guillory (star from RE2) and the hottie Garrett Hedlund (four brothers). I was a big disipointed thou in the ads that Garretts name isnt in it, he is in the movie alot and it feels like only the other actors gets credit :( but hey it was great and I long for the next one ;)
49
Saw III 2006,  R)
Saw III
I want to play a game.... Its called close your eyes and look away!!
50
Norbit 2007,  PG-13)
Norbit
Eddie Murphy was so funny in this movie, I loved it!!
51
Stay Alive 2006,  PG-13)
Stay Alive
Amazing animations from the killergame, loved it!
52
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
JESSICA ROCKS!!!
53
Creep 2004,  R)
Creep
This is grows and f-cking good!
54
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
Steven Strait and the HOT boys can put spells on me anytime!!!
55
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Oh Bugger what a lovely seequal!!
56
See No Evil 2006,  R)
See No Evil
much blood, loved it!
57
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
Loved it! This classical story bout boy meets girl and they are from two diffrent worlds totally kicked as!! I'm ready for more Channing!!!
58
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
Intresting story, intresting actorlist = its all good!
59
Accepted 2006,  PG-13)
Accepted
Justin is always good!
60
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
I LOVE VAMPIRES!!!!
61
Little Man 2006,  PG-13)
Little Man
The wayans brothers are the best in the comedy buisness!!
62
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
Channing, will you marry me?
63
Honey 2003,  PG-13)
Honey
Honey I LOVE YOU!
64
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
65
Torque 2004,  PG-13)
Torque
Dont stop movin'
66
Four Brothers 2005,  R)
Four Brothers
Garrett baby!
67
Into the Blue 2005,  PG-13)
Into the Blue
Jessica you are the best!
68
You Got Served 2004,  PG-13)
You Got Served
YOU GOT SERVED!
69
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
Night Watch (Nochnoi Dozor)
Vampires and creatures, damn!
70
Stick It 2006,  PG)
Stick It
See It!!!
71
Doom 2005,  R)
Doom
If it moves, it dies!
72
Click 2006,  PG-13)
Click
I have never laughed and cried so much in my entired life!!! Adam has still got it and he can click as long as he likes!
73
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
The Dukes of Hazzard
Oh my god! Dude you are the dumbest smart person I know!
74
The Animal 2001,  PG-13)
The Animal
SO FUNNY!
75
The Amityville Horror 2005,  R)
The Amityville Horror
SO F-CKING SCARY!
76
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
LIVING DEAD!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments