My Favorite Movies


  thed031's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
2
300 2007,  R)
3
Pulp Fiction 1994,  R)
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
5
Braveheart 1995,  R)
6
The Shawshank Redemption 1994,  R)
7
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
8
The Departed 2006,  R)
9
Old School 2003,  R)
10
American History X 1998,  R)
11
Saving Private Ryan 1998,  R)
12
Top Gun 1986,  PG)
13
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
14
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
15
Days of Thunder 1990,  PG-13)
16
Snatch 2001,  R)
17
Lucky Number Slevin 2006,  R)
18
From Hell 2001,  R)
19
The Jackal 1997,  R)
20
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) 1965,  R)
21
The Illusionist 2006,  PG-13)
22
Troy 2004,  R)
23
Seven (Se7en) 1995,  R)
24
Point Break 1991,  R)
25
Heartbreak Ridge 1986,  R)
26
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
27
Interview with the Vampire 1994,  R)
28
The War Wagon 1967,  Unrated)
29
The Day the Earth Stood Still 2008,  PG-13)
30
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
31
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
32
The Score 2001,  R)
33
Charlie Wilson's War 2007,  R)
34
Unforgiven 1992,  R)
35
Pale Rider 1985,  R)
36
Street Kings 2008,  R)
37
Hondo 1953,  Unrated)
38
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
39
Rio Lobo 1970,  G)
40
Chisum 1970,  G)
41
The Devil's Advocate 1997,  R)
42
Hang 'em High 1968,  PG-13)
43
Kelly's Heroes 1970,  PG)
44
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
45
Amistad 1997,  R)
46
Cast Away 2000,  PG-13)
47
The Sons of Katie Elder 1965,  PG)
48
Heaven with a Gun 1969,  R)
49
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
50
True Grit 1969,  G)
51
Two Mules For Sister Sara 1970,  PG)
52
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
53
Jubal 1956,  Unrated)
54
Joe Kidd 1972,  PG)
55
Con Air 1997,  R)
56
McLintock! 1963,  Unrated)
57
The Dark Knight 2008,  PG-13)
58
El Dorado 1967,  Unrated)
59
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
60
Rio Bravo 1959,  Unrated)
61
3:10 to Yuma 1957,  Unrated)
62
Red River 1948,  Unrated)
63
Sleepy Hollow 1999,  R)
64
North to Alaska 1960,  Unrated)
65
Angel and the Badman 1947,  Unrated)
66
Cimarron 1960,  Unrated)
67
Shooter 2007,  R)
68
The Last Challenge (The Pistolero of Red River) 1967,  Unrated)
69
Yuma 1970,  PG)
70
Violent Men 1954,  Unrated)
71
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
72
The Fastest Gun Alive 1956,  Unrated)
73
Constantine 2005,  R)
74
Day of the Evil Gun 1968,  G)
75
The Man from the Alamo 1953,  Unrated)
76
None But the Brave 1965,  Unrated)
77
Eagle Eye 2008,  PG-13)
78
Friday the 13th 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments