My Favorite Movies


  thecloverbell's Rating My Rating
1
I Heart Huckabees 2004,  R)
I Heart Huckabees
Excellent movie! I can watch it over and over and still find something new!
2
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
3
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
4
Lucky Number Slevin 2006,  R)
5
2046 2004,  R)
2046
Passionate!!! SEXY!! All the buzz words that make the rest of the world watch. Except... this movie is not about that kind of thing. It's an enguadging character study of epic proportions! =3 Still very sexy.
6
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
7
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
8
Pride and Prejudice 2005,  PG)
9
Protocols of Zion 2004,  R)
Protocols of Zion
WHY? Why do people hate jews!? @.@
10
Super Size Me 2003,  PG-13)
Super Size Me
You're all fat asses. Go see this movie!
11
Akeelah and the Bee 2006,  PG)
12
Fetching Cody 2005,  Unrated)
13
Hard Candy 2005,  R)
14
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
15
Kung Fu Hustle 2004,  R)
16
Rush Hour 1998,  PG-13)
17
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
Excellent Replay Value. Oh Chris tucker you make me laugh...
18
Yogen (Premonition) 2004,  R)
19
Eraserhead 1977,  R)
Eraserhead
Surreal, yet enjoyable.
20
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
21
Aladdin 1992,  G)
22
Wilbur Wants to Kill Himself 2002,  R)
Wilbur Wants to Kill Himself
I've ALWAYS wanted to see this movie again. I don't know any places that sell it. It's an awesome movie. =D
23
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
Everything is Illuminated
Why does nobody like the Jews? WHY?
24
Bebe's Kids 1992,  PG-13)
Bebe's Kids
Those are some baaaaaadass kids.
25
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
NEEEEEEEEEEEEEEEEE!
26
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
BRAD!! OH BRAADSSS!!
27
The Super Mario Bros. 1993,  PG)
28
Fantastic Planet 1973,  PG)
Fantastic Planet
Surreal. :)
29
My Little Pony: The Movie 1986,  G)
30
Eros 2005,  R)
Eros
Heh heh heeeh..
31
Elektra 2005,  PG-13)
32
X-Men 2000,  PG-13)
33
Children of Men 2006,  R)
34
Pan's Labyrinth 2006,  R)
35
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
36
On Golden Pond 1981,  PG)
37
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
Yay! Buddha! =D
38
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose 2000,  PG-13)
39
Sailor Moon Super S the Movie: Black Dream Hole 1995,  Unrated)
40
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
41
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
42
Dungeons & Dragons 2000,  PG-13)
Dungeons & Dragons
So corny. I love it!
43
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
44
The Number 23 2007,  R)
45
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
46
Drawing Restraint 9 2005,  Unrated)
47
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
48
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
49
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
50
Cashback 2006,  R)
Cashback
Film Fest Short-- I can relate with this film. Reminds me of my Wal-Mart days.
51
The Incredibles 2004,  PG)
52
A Bug's Life 1998,  G)
53
V for Vendetta 2006,  R)
54
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
55
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
56
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
57
District B13 (Banlieue 13) 2004,  R)
58
Troy 2004,  R)
59
Sweet Sweetback's Baadasssss Song 1971,  R)
Sweet Sweetback's Baadasssss Song
Freakn' weird! yet wonderfully tragic!
60
Chelsea Girls 1967,  Unrated)
Chelsea Girls
"...." I am in a state of awe.
61
Calendar Girls 2003,  PG-13)
62
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
63
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
64
The Grudge 2004,  PG-13)
65
MirrorMask 2005,  PG)
66
The Emperor's New Groove 2000,  G)
67
Zatôichi 1989,  Unrated)
68
Mulan 1998,  G)
69
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
70
Final Fantasy - Unlimited (TV SHOW) 2001,  Unrated)
71
Dancer in the Dark 2000,  R)
Dancer in the Dark
Some of the best played roles, I've ever seen.
72
The Dark Crystal 1982,  PG)
73
Fly Away Home 1996,  PG)
74
Nacho Libre 2006,  PG)
75
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
76
Sister Act 1992,  PG)
77
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
78
Mortal Kombat: Annihilation 1997,  PG-13)
79
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
80
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
81
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
82
Shaun of the Dead 2004,  R)
83
Birth 2004,  R)
84
Space Jam 1996,  PG)
85
Dogma 1999,  R)
86
Wayne's World 1992,  PG-13)
87
Spice World 1997,  PG)
88
Art School Confidential 2006,  R)
89
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
90
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
91
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
92
Felix The Cat 2001,  Unrated)
93
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
94
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
95
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
Nice! ^^;;
96
The Lost Boys 1987,  R)
97
Stand by Me 1986,  R)
98
Overboard 1987,  PG)
99
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
100
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
101
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
GRIZZLEY BEARSSS AAAWWW!
102
Elf 2003,  PG)
103
Ella Enchanted 2004,  PG)
104
Take the Lead 2006,  PG-13)
105
School of Rock 2003,  PG-13)
106
Osmosis Jones 2001,  PG)
107
Shall We Dance? (Shall We Dansu?) 1996,  PG)
Shall We Dance? (Shall We Dansu?)
Heart-warming. =D
108
Shall We Dance 2004,  PG-13)
109
Dude Where's the Party 2003,  PG-13)
110
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
An Epic life journey!
111
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
Entertaining! :3
112
Spider-Man 2002,  PG-13)
113
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
114
American Pie 1999,  R)
115
Pokemon - The Movie 2000 2000,  G)
116
Closer 2004,  R)
Closer
Love = Chaos
117
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
Love it!!! Best German film I've seen to date!
118
Chicken Run 2000,  G)
119
Wallace and Gromit in the Wrong Trousers 1993,  Unrated)
120
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
121
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
122
Misery 1990,  R)
Misery
Rabid Fan Girl syndrome.
123
James and the Giant Peach 1996,  PG)
124
The BFG (The Big Friendly Giant) 1989,  G)
125
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Be like Grandpa, "Fuck a lot of women."
126
Water 2005,  PG-13)
127
Signs 2002,  PG-13)
128
National Treasure 2004,  PG)
129
Radiant City 2006,  Unrated)
130
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
131
The Land Before Time 1988,  G)
132
Jumanji 1995,  PG)
Jumanji
My favorite movie as a kid
133
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
134
Densha otoko (Train Man) 2005,  Unrated)
135
Waterboys 2001,  Unrated)
136
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW)
When a wish gets out of hand.
137
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
138
A Clockwork Orange 1971,  R)
139
Fido 2006,  R)
140
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
141
Casshern 2004,  Unrated)
Casshern
Last person on Earth to watch this...
142
Frida 2002,  R)
Frida
A portrait of a famous artist. ^^;;
143
The Namesake 2006,  PG-13)
144
Volver 2006,  R)
145
300 2007,  R)
300
FOR SPARTA!!!
146
Blades of Glory 2007,  PG-13)
147
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
Marvelous! :D
148
Hero 2002,  PG-13)
149
Dolls 2002,  Unrated)
150
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
50%... Dialogue was terrible.
Script and characters were so 2dimentional.
It was pretty fun to watch mainly because it's filmed in Tokyo. It was funny! Seeing gaijins in school uniforms was enough to keep me watching. Did I fail to mention attractive Asian males?
151
Japanese Story 2003,  R)
Japanese Story
Intense journey.
The ending made me sad. D:
152
Three...Extremes (Saam gaang yi) 2004,  R)
Three...Extremes (Saam gaang yi)
Three brilliant directors. Three brilliant horrors from korea, china and japan.
153
Shutter (They Are Around Us) 2005,  R)
Shutter (They Are Around Us)
:D Only horror movie that made me scream during the calm moments.
154
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
Audition (Ôdishon)
Fucked up.
155
Zeitgeist: The Movie 2007,  Unrated)
Zeitgeist: The Movie
Everyone should watch this.
This is a piece of gold right here...
The world is not what you think it is. Open your eyes and start thinking for yourselves!!
156
A Single Man 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments