Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. thechicago
  2. mo

well this is what i watched and ACTUALLY liked and i own ==> which is liked duh

  thechicago's Rating My Rating
1
The Mouse That Roared 1959,  Unrated)
The Mouse That Roared
the most amazing movie ever




the most amazing movie ever





the best movie ever
2
Hairspray 2007,  PG)
3
Saving Silverman (Evil Woman) 2001,  PG-13)
4
Amistad 1997,  R)
5
Mulan 1998,  G)
6
Mulan II 2004,  G)
7
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
8
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
9
The Even Stevens Movie 2003,  G)
10
Silent Hill 2006,  R)
11
Futurama: Bender's Big Score 2007,  PG)
12
Jumanji 1995,  PG)
13
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
14
Ice Age 2002,  PG)
15
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
16
Spy Kids 2001,  PG)
17
Cyrano De Bergerac 1990,  PG)
18
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
19
Romeo & Juliet ,  Unrated)
20
I Am Legend 2007,  PG-13)
21
Blackbeard's Ghost 1968,  G)
22
Cats & Dogs 2001,  PG)
23
Johnny English 2003,  PG)
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
its is really offensive
25
Eurotrip 2004,  R)
26
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd 2003,  PG-13)
27
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
28
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 2008,  R)
29
Sex Drive 2008,  R)
30
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
31
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
32
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
33
Slums of Beverly Hills 1998,  R)
34
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
35
Summer with the Ghosts 2004,  Unrated)
36
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
37
The Natural 1984,  PG)
38
A Separate Peace 2004,  R)
39
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
40
The Matrix Reloaded 2003,  R)
41
The Legend of Zorro 2005,  PG)
42
The Matrix 1999,  R)
43
The Tuxedo 2002,  PG-13)
44
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
45
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
46
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
47
Godzilla 1998,  PG-13)
48
Stepmom 1998,  PG-13)
49
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
50
Air Force One 1997,  R)
51
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
52
Field of Dreams 1989,  PG)
53
Super Size Me 2003,  PG-13)
54
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
55
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
56
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
57
Flubber 1997,  PG)
58
Back to the Future 1985,  PG)
59
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
60
Pokemon - Mewtwo Returns 1997,  Unrated)
61
Dragon Ball Z: Frieza 1996,  Unrated)
62
Jimmy Neutron - Boy Genius 2001,  G)
63
Juno 2007,  PG-13)
64
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
65
Knocked Up 2007,  R)
66
Stuart Little 1999,  PG)
67
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
68
Pineapple Express 2008,  R)
69
Toy Story 1995,  G)
70
Toy Story 2 1999,  G)
71
A Bug's Life 1998,  G)
72
Ratatouille 2007,  G)
73
The Lion King 1994,  G)
74
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
75
The Mighty Ducks 1992,  PG)
76
Space Jam 1996,  PG)
77
Tarzan & Jane 2002,  G)
78
Tarzan In Manhattan 1989,  PG)
79
City of Angels 1998,  PG-13)
80
James and the Giant Peach 1996,  PG)
81
Casper 1995,  PG)
82
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
83
The Lion, the Witch, & the Wardrobe (TV SHOW) ,  G)
84
Antarctica - An Adventure of a Different Nature 1991,  R)
85
The Fog of War - Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara 2003,  PG-13)
86
The Odyssey 1997,  PG-13)
87
The Flintstones in Viva Rock Vegas 2000,  PG)
88
Independence Day 1996,  PG-13)
89
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse 1991,  R)
90
Heart of Darkness 1994,  Unrated)
91
The Adventures of Young Indiana Jones: Attack of the Hawkmen 1995,  Unrated)
92
The BFG (The Big Friendly Giant) 1989,  G)
93
The Iron Giant 1999,  PG)
94
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
95
Nefertiti Resurrected 2003,  Unrated)
96
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
97
Team America - World Police 2004,  R)
98
Finding Nemo 2003,  G)
99
Miss Julie 1999,  R)
100
A Doll's House 1973,  G)
101
Alive 1993,  R)
102
101 Dalmatians 1996,  G)
103
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
104
Batman Returns 1992,  PG-13)
105
Batman 1989,  PG-13)
106
Gung Ho 1986,  PG-13)
107
The Parent Trap 1998,  PG)
108
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
109
Silent Movie 1976,  PG)
110
The Kid 1921,  Unrated)
111
Changing Lanes 2002,  R)
112
Drillbit Taylor 2008,  PG-13)
113
TMNT 2007,  PG)
114
The Clay Bird 2002,  Unrated)
115
The Fifth Element 1997,  PG-13)
116
Men in Black 1997,  PG-13)
117
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
118
See Spot Run 2001,  PG)
119
Pleasantville 1998,  PG-13)
120
Cry-Baby 1990,  PG-13)
121
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
122
The Mask 1994,  PG-13)
123
Hercules: The Legendary Journeys - Hercules and the Circle of Fire 1994,  Unrated)
124
The Silence of the Lambs 1991,  R)
125
Hostage High (Detention: The Siege at Johnson High) (Target for Rage) 1997,  R)
126
A Christmas Story 1983,  PG)
127
The Sandlot 1993,  PG)
128
Friday the 13th 1980,  R)
129
Jason X 2001,  R)
130
Lying Eyes (Bed of Lies) 1996,  Unrated)
131
Gattaca 1997,  PG-13)
132
Coach Carter 2005,  PG-13)
133
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
134
Anne of Green Gables 1934,  Unrated)
135
Gone With the Wind 1939,  G)
136
The Tempest 1983,  Unrated)
137
Remember the Titans 2000,  PG)
138
Rebound: The Legend of Earl The Goat Manigault 1996,  R)
139
The Little Mermaid 1989,  G)
140
Matilda 1996,  PG)
141
Chitty Chitty Bang Bang 1968,  G)
142
Animal Farm 1999,  PG)
143
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
Zack and Miri Make a Porno
i really disliked all the sex . thumbs down.. feel like puking
144
The Pink Panther 2006,  PG)
145
Aladdin 1992,  G)
146
Beauty and the Beast 1991,  G)
147
Shark Tale 2004,  PG)
148
Are We There Yet? 2003,  PG)
149
Problem Child 1990,  PG)
150
Chocolat 2000,  PG-13)
151
Crocodile Dundee 1986,  PG-13)
152
Oliver Twist 1997,  Unrated)
153
Swiss Family Robinson 1960,  G)
154
Treasure Island 1950,  G)
155
Mother 1996,  PG-13)
156
Lorenzo's Oil 1992,  PG-13)
157
How to Make an American Quilt 1995,  PG-13)
158
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
159
Jurassic Park 1993,  PG-13)
160
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
161
Pokemon - The Movie 2000 2000,  G)
162
Me, Myself & Irene 2000,  R)
163
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
164
College 2008,  R)
165
Nick and Norah's Infinite Playlist 2008,  PG-13)
166
Outbreak 1995,  R)
167
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
168
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
169
G.I. Jane 1997,  R)
170
Aliens 1986,  R)
171
Fighter Pilot - Operation Red Flag 2004,  G)
172
And the Band Played On 1993,  PG-13)
173
Accepted 2006,  PG-13)
174
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
175
Rocket Science 2007,  R)
176
Extreme Movie 2008,  R)
177
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
178
The Prince of Egypt 1998,  PG)
179
American Pie 1999,  R)
180
H.G. Wells' The War of the Worlds 2005,  R)
181
The Sweetest Thing 2002,  R)
182
American Pie 2 2001,  R)
183
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
184
Fired Up 2009,  PG-13)
185
American Wedding 2003,  R)
186
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
187
The Jungle Book 1967,  G)
188
Superhero Movie 2008,  PG-13)
189
Road Trip 2000,  R)
190
Walk Hard: The Dewey Cox Story 2007,  R)
191
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
192
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
193
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
194
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
195
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
196
18 Year Old Virgin 2009,  Unrated)
197
Dane Cook: Vicious Circle 2006,  Unrated)
198
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
199
Religulous 2008,  R)
200
American Pie Presents: Beta House 2007,  R)
201
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
202
Where in the World Is Osama Bin Laden? 2008,  PG-13)
203
Il Postino (The Postman) 1994,  PG)
204
Blood and Oil: The Middle East in World War I 2006,  Unrated)
205
The Obama Deception 2008,  Unrated)
206
Fanboys 2007,  PG-13)
Fanboys
it sucks
207
Futurama: Bender's Game 2008,  Unrated)
Futurama: Bender's Game
meh
208
TerrorStorm: A History of Government-Sponsored Terrorism 2006,  Unrated)
209
Zeitgeist: The Movie 2007,  Unrated)
210
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
211
American Desi 2001,  Unrated)
212
Van Wilder: The Rise of Taj (Van Wilder 2) 2006,  R)
213
Control Room 2003,  Unrated)
214
The God Who Wasn't There 2005,  Unrated)
215
Outfoxed - Rupert Murdoch's War on Journalism 2004,  Unrated)
216
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
217
Not Another Teen Movie 2001,  R)
Not Another Teen Movie
Funny






darn hillarious






pretty hillarious
218
Why We Fight 2006,  PG-13)
219
Meet the Family 2005,  R)
220
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
221
The Corporation 2003,  Unrated)
222
Van Wilder: Freshman Year 2009,  R)
223
Date Movie 2006,  PG-13)
224
Epic Movie 2007,  PG-13)
225
Zeitgeist: Addendum 2008,  Unrated)
226
X-Men 2000,  PG-13)
227
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
228
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
229
Orphan 2009,  R)
230
World's Greatest Dad 2009,  R)
231
Road Trip: Beer Pong 2009,  R)
232
Miss March 2009,  R)
233
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
234
Transformers 2007,  PG-13)
235
Six Degrees of Separation 1993,  R)
236
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
237
Good Luck Chuck 2007,  R)
238
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
239
Employee of the Month 2006,  PG-13)
240
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
241
Wedding Crashers 2005,  R)
242
Farce of the Penguins 2007,  R)
243
The Graduates 2008,  Unrated)
244
Sorority Boys 2002,  R)
245
American Pie Presents: Book of Love 2009,  R)
246
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
247
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
248
Fantastic Four 2005,  PG-13)
249
Avatar 2009,  PG-13)
250
Joe's Apartment 1996,  PG-13)
251
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
252
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)

Comments (7)


Post a comment

Recent Comments

  1. thechicago
    thechicago posted 3 years ago

    where is the serchers?

  2. thechicago
    thechicago posted 3 years ago

    name of movie.. artiest shares with women... she flashes her breasts and then vacuums after her

  3. thechicago
    thechicago posted 3 years ago

    Moi César 10 Ans 1/2 M 39

  4. thechicago
    thechicago posted 3 years ago

    watch dr. doolittle 2 and a ba=eautiful mind

  5. thechicago
    thechicago posted 3 years ago

    want to watch fired up

  6. thechicago
    thechicago posted 2 years ago

    watching arsenal of hyprocisy - the documentary

  7. thechicago
    thechicago posted 2 years ago

    road trip beer pong... what happened?