My Favorite Movies


  1. thecatgoesmoo
  2. Robyn

Give list a short description

  thecatgoesmoo's Rating My Rating
1
Casablanca 1942,  PG)
2
Citizen Kane 1941,  PG)
3
The Lion King 1994,  G)
4
Reservoir Dogs 1992,  R)
5
Brokeback Mountain 2005,  R)
6
Shaun of the Dead 2004,  R)
7
The Third Man 1949,  Unrated)
8
Singin' in the Rain 1952,  G)
9
Fight Club 1999,  R)
10
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
11
Blue Velvet 1986,  R)
12
Hot Fuzz 2006,  R)
13
The Maltese Falcon 1941,  PG)
14
Hamlet 1996,  PG-13)
15
Sunshine 2007,  R)
16
Little Miss Sunshine 2006,  R)
17
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
18
The Pianist 2002,  R)
19
Shakespeare in Love 1998,  R)
20
The League of Gentlemen's Apocalypse 2005,  R)
The League of Gentlemen's Apocalypse
I've only recently become introduced to the residents of royston vasey a few months ago, being from a somewhat small and inbred town in the south does not take away from the slighty bizarre and inbred northerners portrayed in the film. If your not a fan of the original series then this film might be a bit hard to follow; after discovering that they are in fact fictional characters geoff - the local idiot, herr lipp - the walking german innuendo and hillary briss - the murderous butcher are sent into the real world to find out why their creators are getting rid of them and what follows is one of the best television to film transitions i've seen in a long while. its obvious that The League throughly enjoyed the change and lack of creative restaints (which they probably suffered routinely at the BBC); the notion of 3 of reece shearsmiths characters appearing in one frame together is screen gold and the laughs do come thick and fast - you can tell that the creators are film enthusiasts with tasty titbits like "Shelly Winters". Like the televsion show however its for the more desering pallet, but it highlights how the creators chose to do something rather outlandish and extremely interesting with their charcters rather then send them to a holiday resort- the stop motion creatures are something of a higlight as well, although looking cartoony they fit right in with the feel and dynamic of the film and make you wonder why the evil genius chose the one with glasses for the creatures eyes... Although the film was transefered to such a large scale it does not shy away from its humble television roots with cameos from simon pegg, peter kay and more creme of british comedy talent and it in the end has everyone asking "what actually is a humunculus?"
21
Pulp Fiction 1994,  R)
22
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
23
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
24
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
25
The Pink Panther 1963,  Unrated)
26
Heat 1995,  R)
27
Velvet Goldmine 1998,  R)
28
Mulholland Drive 2001,  R)
29
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
30
Dawn of the Dead 1978,  R)
31
Night of the Living Dead 1968,  R)
32
The Evil Dead 1981,  R)
33
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
34
Enter the Dragon 1973,  R)
35
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971,  R)
36
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) 1993,  R)
37
Trainspotting 1996,  R)
38
Shallow Grave 1994,  R)
39
Vertigo 1958,  PG)
40
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
41
Léon (The Professional) 1994,  R)
42
The Birds 1963,  PG-13)
43
Platoon 1986,  R)
44
Kung Fu Hustle 2004,  R)
45
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
46
The Karate Kid 1984,  PG)
47
Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) 1990,  NC-17)
48
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) 1998,  R)
49
Beetlejuice 1988,  PG)
50
American History X 1998,  R)
51
The Last Samurai 2003,  R)
52
Little Caesar 1931,  Unrated)
53
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
54
Sleepy Hollow 1999,  R)
55
Ed Wood 1994,  R)
56
Doctor Faustus 1967,  Unrated)
57
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
58
Dead Poets Society 1989,  PG)
59
Hook 1991,  PG)
60
The Birdcage 1996,  R)
61
Aladdin 1992,  G)
62
Dog Day Afternoon 1975,  R)
63
Scarface 1983,  R)
64
The Godfather 1972,  R)
65
Carlito's Way 1993,  R)
66
Lost Highway 1997,  R)
67
The Elephant Man 1980,  PG)
68
Back to the Future 1985,  PG)
69
Back to the Future Part III 1990,  PG)
70
Touch of Evil 1958,  PG-13)
71
The Lady from Shanghai 1948,  Unrated)
72
Rear Window 1954,  PG)
73
Marnie 1964,  PG)
74
Strangers on a Train 1951,  PG)
75
Notorious 1946,  Unrated)
76
Rope 1948,  PG)
77
The Chorus (Les Choristes) 2005,  PG-13)
78
28 Days Later 2002,  R)
79
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
80
The Breakfast Club 1985,  R)
81
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
82
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
83
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
84
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
85
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
86
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
87
The Last King of Scotland 2006,  R)
88
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
89
Babel 2006,  R)
90
Alien 1979,  R)
91
The Ladykillers 1955,  Unrated)
92
Taxi Driver 1976,  R)
93
Fargo 1996,  R)
94
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
95
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
96
The Fly 1986,  R)
97
The Full Monty 1997,  R)
98
Closer 2004,  R)
99
The Machinist 2003,  R)
100
Metropolis 1927,  PG-13)
101
Bonnie and Clyde 1967,  R)
102
Casino 1995,  R)
103
Empire Records 1995,  PG-13)
104
Point Break 1991,  R)
105
The Player 1992,  R)
106
Scarface 1932,  PG)
107
Ronin 1998,  R)
108
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
109
Stand by Me 1986,  R)
110
Rain Man 1988,  R)
111
A Clockwork Orange 1971,  R)
112
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
113
The Apartment 1960,  Unrated)
114
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
115
The Ipcress File 1965,  Unrated)
116
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
117
Secrets & Lies 1996,  R)
118
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
119
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
120
Brazil 1985,  R)
121
Snatch 2001,  R)
122
Shiri 1999,  R)
123
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
124
The Poseidon Adventure 2005,  Unrated)
125
Being John Malkovich 1999,  R)
126
Sliding Doors 1998,  PG-13)
127
The Blues Brothers 1980,  R)
128
Gladiator 2000,  R)
129
Double Indemnity 1944,  Unrated)
130
Garden State 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments