Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. thebossshadi
  2. shadi

Give list a short description

  thebossshadi's Rating My Rating
1
Chaos 2006,  R)
Chaos
great movie and clever movie
2
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
3
Hitman 2007,  R)
Hitman
it is soooo gr88 .. too action .. i like it a lot
4
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
oh its very nice , great story
5
XXX 2002,  PG-13)
XXX
fantastic movie ! too action
6
Fight Club 1999,  R)
7
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
The Rundown (Welcome to the Jungle)
great action movie
8
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
9
The Marine 2006,  PG-13)
10
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
waw ... very funny
11
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
12
The Longest Yard 2005,  PG-13)
13
Blue Streak 1999,  PG-13)
Blue Streak
very funny movie
14
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
15
RV 2006,  PG)
16
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
17
King Kong 2005,  PG-13)
18
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
19
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
20
Crank 2006,  R)
21
The Shaggy Dog 2006,  PG)
22
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
23
The Matrix 1999,  R)
24
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
25
Miami Vice 2006,  R)
26
My Super Ex-Girlfriend 2006,  PG-13)
27
World Trade Center 2006,  PG-13)
28
Sin City 2005,  R)
29
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
30
Gladiator 2000,  R)
31
Spider-Man 2002,  PG-13)
32
Rocky 1976,  PG)
33
Shrek 2 2004,  PG)
34
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
35
Wedding Crashers 2005,  R)
36
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
37
The Ring 2002,  PG-13)
38
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
39
Braveheart 1995,  R)
40
50 First Dates 2004,  PG-13)
41
Hitch 2005,  PG-13)
42
Pretty Woman 1990,  R)
43
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
44
A Walk to Remember 2002,  PG)
45
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
46
Scary Movie 2000,  R)
47
Finding Nemo 2003,  G)
48
The Incredibles 2004,  PG)
49
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
really nice one !
50
Little Man 2006,  PG-13)
51
Bandidas 2006,  PG-13)
52
Over the Hedge 2006,  PG)
53
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
54
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
55
Jumanji 1995,  PG)
56
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
57
Rush Hour 1998,  PG-13)
58
Running With Scissors 2003,  R)
59
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
60
The Mask 1994,  PG-13)
61
Liar Liar 1997,  PG-13)
62
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
63
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
64
Fantastic Four 2005,  PG-13)
65
Into the Blue 2005,  PG-13)
66
The Legend of Zorro 2005,  PG)
67
Just Friends 2005,  PG-13)
68
Air Bud 4 - Seventh Inning Fetch 2001,  G)
69
National Treasure 2004,  PG)
70
Elf 2003,  PG)
71
I, Robot 2004,  PG-13)
72
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
73
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
74
Garfield - The Movie 2004,  PG)
75
The Italian Job 2003,  PG-13)
76
Hook 1991,  PG)
77
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
78
Are We There Yet? 2003,  PG)
79
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
80
Sister Act 1992,  PG)
81
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
fantastic great movie
82
Big Daddy 1999,  PG-13)
83
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
84
Bicentennial Man 1999,  PG)
85
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
86
Walking Tall 2004,  PG-13)
87
Mission Impossible 1996,  PG-13)
88
Men in Black II 2002,  PG-13)
89
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
90
Daddy Day Care 2003,  PG)
91
Shallow Hal 2001,  PG-13)
92
Lord of War 2005,  R)
93
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
94
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
95
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
96
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
97
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
98
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
99
Bowfinger 1999,  PG-13)
100
Home Alone 3 1997,  PG)
101
Wild Wild West 1999,  PG-13)
102
Big Momma's House 2000,  PG-13)
103
Stuart Little 1999,  PG)
104
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd 2003,  PG-13)
105
The Tuxedo 2002,  PG-13)
106
Knight's Tale ,  PG-13)
107
Home Alone 1990,  PG)
108
Black Knight 2001,  PG-13)
109
Men in Black 1997,  PG-13)
110
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
111
Coming to America 1988,  R)
112
The Rock 1996,  R)
113
Blade 1998,  R)
114
Con Air 1997,  R)
115
Bad Boys II 2003,  R)
116
G.I. Jane 1997,  R)
117
Phone Booth 2003,  R)
118
Deep Blue Sea 1999,  R)
119
Broken Arrow 1996,  R)
120
Hollow Man 2000,  R)
121
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
122
Bad Boys 1995,  R)
123
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
124
Eurotrip 2004,  R)
125
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
126
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
127
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
128
Final Destination 3 2006,  R)
129
The Pink Panther 2006,  PG)
130
Date Movie 2006,  PG-13)
131
The Wild 2006,  G)
132
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
133
See No Evil 2006,  R)
134
Nacho Libre 2006,  PG)
135
Garfield: A Tail of Two Kitties ,  PG)
136
Predator 1987,  R)
137
Johnny English 2003,  PG)
138
The Legend of Bagger Vance 2000,  PG-13)
139
The Emperor's New Groove 2000,  G)
140
Like Mike 2002,  PG)
141
Taxi 2004,  PG-13)
142
Ready to Rumble 2000,  PG-13)
143
Fled 1996,  R)
144
Twins 1988,  PG)
145
xXx: State of the Union 2005,  R)
146
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
147
The Pacifier 2005,  PG)
148
Street Fighter 1994,  PG-13)
149
Head of State 2003,  PG-13)
150
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
151
Beverly Hills Ninja 1997,  PG-13)
152
Gangs of New York 2002,  R)
153
The Hot Chick 2002,  PG-13)
154
Mad City 1997,  PG-13)
155
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
156
Spy Kids 2001,  PG)
157
Bewitched 2005,  PG-13)
158
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
159
The Santa Clause 3: The Escape Clause 2006,  G)
160
Casino Royale 2006,  PG-13)
161
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
162
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
163
Shrek the Third 2007,  PG)
164
Déjà Vu 2006,  PG-13)
165
The Fisher King 1991,  R)
166
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
167
Rocky Balboa 2006,  PG)
168
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
169
Knockaround Guys 2001,  R)
170
Beer League 2006,  R)
171
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
172
Nothing to Lose 1997,  R)
173
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
174
Rocky III 1982,  PG)
175
High School Musical 2006,  G)
176
London 2005,  R)
177
War ,  R)
178
The Princess Diaries 2001,  G)
179
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
180
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
181
Just Married 2003,  PG-13)
Just Married
crazy movie !
182
Space Jam 1996,  PG)
183
Mean Machine 2001,  R)
184
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996,  R)
185
Senseless 1998,  R)
186
Godsend 2004,  PG-13)
187
Cellular 2004,  PG-13)
188
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
189
The Majestic 2001,  PG)
190
Daddy Day Camp 2007,  PG)
191
The Edge 1997,  R)
192
Saw IV 2007,  R)
193
In Her Shoes 2005,  PG-13)
194
Fred Claus 2007,  PG)
195
Hostage 2005,  R)
196
Hancock 2008,  PG-13)
197
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  PG)
198
Transporter 3 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments