My Favorite Movies


  1. TheAntagonist
  2. Elizabeth

- A Clockwork Orange
- The Blues Brothers
- Repo Man
- This Is Spinal Tap
- The Rocky Horror Picture Show*
- Elvira: Mistress of he Dark
- O Brother Where Art Thou
- Platoon

* No real plausible story line.

  TheAntagonist's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
This film means more to me then any other. For reasons I can't explain I believe it should have been darker, I would almost say replace McDowell but that would be a crime.
2
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
I give this 3 saggy muffins out of 2. Good film, one of those endurance films that you can watch over and over again without being bored with it. Only few have that! I would have prefered belushi alive as long as it meant there would be NO sequel. Okay where's the logic in losing an essential character and making a crappy sequel?! Aykroyd, I love you man, but you fucked up.
3
This Is Spinal Tap 1984,  R)
This Is Spinal Tap
I love this movie to death. All of my friends only watch the first 30 minutes and then say it's boring and don't give the rest of the movie a chance. You have to watch it 3-4 times to get the more subtle humor. A must see cult film.
4
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
The most beautiful movie I've ever seen.
5
Eraserhead 1977,  R)
Eraserhead
Beyond comprehension... what the fuck just happened.
6
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
OKay, first off I would like to say although there was a poor storyline it fit with the characters, and that's all society is really asking for, the acting was brilliant. Benstiller is over exposed though and should try keeping it to these kinds of rolse, like Jim Carrey you can only realy like them in certain roles. The lines were so stupid they had to be made up by intellegent people.
7
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Who doesn't like this movie? In the end the cripple Dr. goes nuts in the arms!
8
Wayne's World 1992,  PG-13)
Wayne's World
My record watching this movie 6 times in one day. it's do-able. FISH HEADS!!!
9
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
I have to give it a 2... I love this film, but it doesn't make it good. It's all shock factors and not good to watch a second time all the way through, although the songs are good they can't make up for the lack of story. It is the grand-daddy of all cult films and that will suffice as good fun in place of sappy story-lines.
10
Repo Man 1984,  R)
Repo Man
Great movie, hilarious, please watch this. It's arare film though.
11
Hostage 2005,  R)
Hostage
I was incredibly impressed... until the end. They just had to have mars infatuated with that stupid bitch just because her shirt said "Burn it" that was it's severe flaw everythign else was gold, the opening credits was artistic.
12
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
One of my favourites, clever, funny, a joy to watch. Good performances any movie involving broken out clever criminals in the 20's is good by me.
13
Beverly Hills Cop 1984,  R)
Beverly Hills Cop
I was entertained. Eddie Murphy was the funniest man then. He's in the "where are they now" file for me though. He gets the last laugh though.
14
Scarface 1983,  R)
15
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
Virtually flawless.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments