My Favorite Movies


  TheAmazingJJJ's Rating My Rating
1
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
3
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
4
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
5
Superman 1978,  PG)
6
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
7
Spider-Man 2002,  PG-13)
8
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
9
Bill Cosby: Himself 1982,  PG)
10
Yellow Submarine 2012,  G)
11
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
12
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
13
Superman II 1981,  PG)
14
West Side Story 1961,  PG)
15
Watchmen 2009,  R)
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
18
Stripes 1981,  R)
19
Planet of the Apes 1968,  G)
20
Toy Story 1995,  G)
21
Jaws 1975,  PG)
22
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
23
Scrooged 1988,  PG-13)
24
Frankenstein 1931,  Unrated)
25
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
26
Iron Man 2008,  PG-13)
27
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
28
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
29
Toy Story 3 2010,  G)
30
The Dark Knight 2008,  PG-13)
31
Justice League: The New Frontier 2007,  PG-13)
32
X-Men 2000,  PG-13)
33
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
34
The Muppet Movie 1979,  G)
35
Batman Begins 2005,  PG-13)
36
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
37
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
38
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
39
Transformers 2007,  PG-13)
40
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
41
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
42
Regarding Henry 1991,  PG-13)
43
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
44
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
45
Forrest Gump 1994,  PG-13)
46
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
47
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
48
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
49
That Thing You Do! 1996,  PG)
50
The Rutles: All You Need Is Cash 1978,  Unrated)
51
War of the Worlds 2005,  PG-13)
52
Race for Your Life, Charlie Brown 1977,  G)
53
Chitty Chitty Bang Bang 1968,  G)
54
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
55
Rocky 1976,  PG)
56
The Frisco Kid 1979,  PG)
57
The Matrix 1999,  R)
58
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
59
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
60
Batman 1989,  PG-13)
61
Creepshow 1982,  R)
62
The Fugitive 1993,  PG-13)
63
All of Me 1984,  PG)
64
Night Shift 1982,  R)
65
Paper Moon 1973,  PG)
66
Toy Story 2 1999,  G)
67
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
68
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
69
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
70
What About Bob? 1991,  PG)
71
Free Enterprise 1998,  R)
72
Daredevil 2003,  PG-13)
73
Elektra 2005,  PG-13)
74
Batman Returns 1992,  PG-13)
75
My Bodyguard 1980,  PG)
76
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
77
Jingle All the Way 1996,  PG)
78
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
79
Jurassic Park 1993,  PG-13)
80
Meatballs 1979,  PG)
81
Batman: The Movie 1966,  PG)
82
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
83
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
84
The Incredibles 2004,  PG)
85
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
86
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
87
The Great Muppet Caper 1981,  G)
88
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
89
Batman Beyond - Return of the Joker 2000,  PG-13)
90
Electric Dreams 1984,  PG)
91
Star Trek Generations 1994,  PG)
92
Help! 1965,  G)
93
Magical Mystery Tour 1967,  G)
94
Scooby Doo Meets Batman 2002,  Unrated)
95
Batman & Mr. Freeze - SubZero 1998,  Unrated)
96
Superman III 1983,  PG)
97
Blind Date 1987,  PG-13)
98
A Hard Day's Night 1964,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments