My Favorite Movies


  The80sExpert's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Greatest sequel ever!
2
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
Hilarious movie, Aykroyd and Belushi are cool and funny. Plus, there's music too. it's great.
3
Times Square 1980,  R)
Times Square
Dramatic, good acting, and the handsome Tim Curry. How didn't it become more popular?
4
The Shining 1980,  R)
The Shining
This is a fantastic horror movie, Jack Nicholson, Shelly Duvall, and that kid are terrific actors. So many intense scenes too. This is a must see horror movie.
5
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
One of the best spoof movies of the 80s, although it feels like a 70s movie because it spoofs them.
6
Ordinary People 1980,  R)
Ordinary People
Great acting, realistic portrayal of an American family, and thought provoking. This is a terrific drama.
7
Forbidden Zone 2012,  R)
Forbidden Zone
Such a crazy movie, I can hardly describe it, you just have to see it.
8
Midnight Madness 1980,  PG)
Midnight Madness
Fun movie, kinda silly, but very enjoyable. Plus Michael J. Fox is cute and young in this movie, so you've gotta check him out.
9
Stir Crazy 1980,  R)
Stir Crazy
This movie sure is stir crazy. Pryor and Wilder are just fantastic in this movie. check it out.
10
Used Cars 1980,  R)
Used Cars
Great comedy adventure movie about rival car salesmen, very original.
11
Scanners 1981,  R)
Scanners
Classic crazy Cronenberg movie, a must see for fans of his work. If you're not a fan of his you'll probably get confused and frustrated watching it.
12
Heavy Metal 1981,  R)
Heavy Metal
This has everything, action, adventure, horror, comedy, sci-fi, and great music.
13
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
One of the greatest adventure movies that's set back in another time. Indiana is an iconic character that everyone knows. If you haven't seen this movie, go rent it now!
14
The Entity 1982,  R)
The Entity
I loved this movie, and it's based on a true story, which makes it even more powerful to watch. I think this is the best movie I've seen about parapsychology and paranormal phenomenon. It's got everything, horror, drama, romance, excitement, and even a bit of comedy. I was really impressed. The special effects are even beyond belief, they were incredibly realistic and horrifying, Winston is a genius. Of course, the story is about the age old fight to get people to believe in the paranormal/supernatural world around us. This is a must see movie for paranormal horror movie fans. I really loved this movie.
15
Vincent 1982,  G)
Vincent
Fantastic early Burton film! Poetic with beautiful clay animation. Plus, Vincent Price!
16
Creepshow 1982,  R)
Creepshow
A classic horror stories movie from Romero and King, and they're from the old tales from the crypt comics, how could you go wrong? I know I enjoyed this movie.
17
Q: The Winged Serpent 1982,  R)
Q: The Winged Serpent
A dragon in modern times eating people sounds like a dumb idea, but this movie has enough story and 80s style gore to entice fans of the horror genre. Well, it's not that great, but I really liked this movie for some reason.
18
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
This is a very interesting fantasy movie, but it's all puppets, which gets a bit boring at times.
19
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
Star Trek II - The Wrath of Khan
A classic 80s movie, if you love the 80s you have to see it. It's not my favourite Star Trek movie, but it's a very well done film.
20
Hollywood Shuffle 1987,  R)
Hollywood Shuffle
Hilarious and realistic portrayal of African Americans in the film industry. Plus, it's an enjoyable movie.
21
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
If you haven't seen this movie, there's something wrong with you.
22
The Pirate Movie 1982,  PG)
The Pirate Movie
Over the top musical comedy that's totally silly and delightful to watch. Don't take it seriously, though, it's just a fun movie.
23
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
A fantastic end to the Star Wars trilogy!
24
Videodrome 1983,  R)
Videodrome
A crazy, weird, brilliant combination of sci-fi, thriller, horror genres.
25
Valley Girl 1983,  R)
Valley Girl
Very funny, dramatic, teen movie that introduced us to the valley girl world.
26
Twilight Zone: The Movie 1983,  PG)
Twilight Zone: The Movie
A very cool looking movie.
27
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
National Lampoon's Vacation
A very funny family road trip movie, the original family trip movie actually. a must see.
28
Risky Business 1983,  R)
Risky Business
A very wild comedy, mostly aimed at men, but I enjoyed it anyway.
29
All the Right Moves 1983,  R)
All the Right Moves
An interesting drama with great acting. I would put this one up there with the other great teen dramas of the decade.
30
High School USA 2004,  Unrated)
High School USA
This is such a great little TV movie with good actors and a good, funny, exciting story, it could've been a movie in the theaters. I really enjoyed this movie, and would recommend checking it out.
31
WarGames (War Games) 1983,  PG)
WarGames (War Games)
A computer hacker almost destroys the world! Great movie. I really liked Broderick in this one.
32
Sleepaway Camp 1983,  R)
Sleepaway Camp
Crazy movie, crazy ending, you have to see it to believe it.
33
Christine 1983,  R)
34
Gremlins 1984,  PG)
Gremlins
Great movie, it's got monsters, blood, comedy, teenagers, and Christmas! This movie is pretty unique and it's got good actors. If you love 80s movies, you have to see this one.
35
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
Hilarious John Hughes movie! I love Ringwald's character in this movie. This is my favorite of her movies.
36
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
Great comedy, very original, and fantastic actors! I love watching this movie, and I'll watch it again too!
37
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
This is the best sci-fi action horror movie ever! If you haven't seen it, go rent it, you don't know what you're missing.
38
Firestarter 1984,  R)
Firestarter
Wow, you wont believe all the things that happen to this poor little girl in the movie. Barrymore is a great actress, even as a child, and this is my favorite movie of hers from the 80s. Both the acting and the story in this movie are great.
39
Beverly Hills Cop 1984,  R)
Beverly Hills Cop
A great fun and entertaining fish out of water/ renegade cop comedy action adventure! I love it, this is Murphy's best movie of the 80s.
40
Irreconcilable Differences 1984,  PG)
Irreconcilable Differences
A great drama for anyone with divorced parents. Also has some funny moments. Plus good actors.
41
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
The best fantasy movie of the 80s! Also very original, and exciting. A must see.
42
Frankenweenie 1992,  PG)
Frankenweenie
I know, I know, I think all of Burton's films are genius, but this movie is about a boy who like Frankenstein, brings his dog back to life! And it takes place in the 50s. It's a really cool little movie. A must-see for Burton fans, or fans of old horror movies.
43
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
Star Trek III - The Search for Spock
Fantastic third Trek movie, I mean really, Spock returns from the dead! Fantastic! It's still unbelievable in the 24th century. The story is cool, you get the original cast again, and if Spock is your favourite character you'll love this movie.
44
Supergirl 1984,  PG)
Supergirl
With all the Superman movies, it's cool to see that there was actually one for Supergirl. I really liked Slater in the part too. It's kind of a small budget, not so great special effects, corny movie, but it is very enjoyable.
45
The Karate Kid 1984,  PG)
46
Children of the Corn 1984,  R)
47
Police Academy 1984,  R)
48
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
A classic 80s movie! Not just a great 80s movie, but it's the best time travel movie ever! It's got action, comedy, and science fiction rolled up into one, and it's perfect to watch with the entire family (especially with those who remember the fifties). So, if you haven't seen this movie, please do yourself a favour and rent it today!
49
The Breakfast Club 1985,  R)
50
Better Off Dead 1985,  PG)
Better Off Dead
Hilarious! Cusack is fantastic, and the comedy is brilliant. Check it out!
51
Weird Science 1985,  PG-13)
52
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
Pee-wee's Big Adventure
Extremely funny!
53
Legend 1986,  PG)
Legend
More of a straightforward story than other fantasy movies from the 80s. It's very classical.
54
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
Great kids movie, adventure and comedy and everything!
55
Clue 1985,  PG)
Clue
This movie is very funny, but it gets a bit exhausting towards the end, that is the ends as there is more than one ending. Still, Curry's performance is great. I enjoy this movie.
56
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
Stephen King's Cat's Eye
Another multiple story movie like Creepshow or Twilight Zone, but from Stephen King, so it's pretty good. I enjoyed it.
57
Brazil 1985,  R)
58
The Legend of Billie Jean 1985,  PG-13)
59
Fright Night 1985,  R)
60
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
61
Spies Like Us 1985,  PG)
62
Fletch 1985,  PG)
63
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
64
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
The funniest of all John Hughes movies. You have to see this one!
65
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
A classic story of a girl who falls for a rich guy and her best friend, who also loves her, doesn't approve, but starring Molly Ringwald.
66
One Crazy Summer 1986,  PG)
67
Stand by Me 1986,  R)
68
River's Edge 1986,  R)
River's Edge
The best teen drama, based on a true story, believe it or not. Great acting, good suspense, and it feels very realistic.
69
Howard the Duck 1986,  PG)
Howard the Duck
Usually known as one of the worst movies of the decade, I know, but I found it more enjoyable than I thought it would be.
70
Top Gun 1986,  PG)
71
The Fly 1986,  R)
The Fly
A classic Cronenberg movie. If you like his work, this is a must see. Also terrific for fans of Goldblum. A very interesting remake of a fantastic sci-fi horror movie.
72
Three Amigos! 1986,  PG)
Three Amigos!
a hilarious movie with three hilarious comedians.
73
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
A brilliant David Lynch film where you learn about what is actually going on along with the main character.
74
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
A fantastic movie from Henson. They really should make more muppet movies.
75
Maximum Overdrive 1986,  R)
Maximum Overdrive
Ever wonder what it would be like if machines attacked? Stephen King answers you with this film! Yes, he finally directs a movie, and Emilio Estevez stars! This is a really entertaining movie with a great story and a lot of suspense.
76
The Wraith 1987,  PG-13)
77
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
78
Trick or Treat 1986,  R)
79
Chopping Mall (Killbots) 1986,  R)
Chopping Mall (Killbots)
Mall guard robots kill teens in the mall, what else could you ask for in a technological horror movie of the 80s?
80
Hot Pursuit 1987,  PG-13)
Hot Pursuit
I really loved this movie, Cusack is great in this movie. It's hilarious, got action, and a good story.
81
Raising Arizona 1987,  PG-13)
Raising Arizona
Great movie, it's got comedy, suspense, action, and a good cast. Check it out!
82
Some Kind of Wonderful 1987,  PG-13)
Some Kind of Wonderful
A fantastic romance movie from Hughes, which is generally overlooked. It's got good actors, and an interesting story, so definately check it out.
83
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
A classic family film that everyone will enjoy. It's got both fantasy and comedy without being a spoof, and it's told in an unique way. This is a fantastic movie.
84
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
The absolute best vampire movie of the 80s! It's scary, funny, and exciting. It has a bunch of cute guys too. A must see for 80s fans.
85
Outrageous Fortune 1987,  R)
86
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
The best spoof movie of the 80s! Brooks' last great movie. If you haven't seen it, what are you ? chicken?
87
RoboCop 1987,  R)
RoboCop
This movie sort of goes over the top to satirize the Hollywood action movie, but it also has the same sort of message that movies like The Fly and Demon Seed, where people go messing with nature and technology, and it messes things up. They could have left the cop buried in his grave, but they had to make their robot cops for the corporation, eventually he starts to remember who he is, and he wishes he wasn't brought back. I really liked this movie both because of that and because of how funny it is. I really recommend seeing this.
88
Light of Day 1987,  PG-13)
Light of Day
A surprisingly great movie, it's got Michael J. Fox and Joan Jett!
89
Less Than Zero 1987,  R)
90
Predator 1987,  R)
91
Vampires in Havana 1987,  Unrated)
Vampires in Havana
A perfect vampire movie, much better than I expected from a cartoon. It's got a great story, interesting characters, good music, fantastic animation, and a good ending. Plus, there are some very funny scenes. I highly recommend this movie to vampire fans out there. This is a really fun movie. I loved it.
92
Near Dark 1987,  R)
Near Dark
A highly effective vampire movie, it's very unique, and different. If you like vampire movies, you have to see this one.
93
Hellraiser 1987,  R)
Hellraiser
This is an almost perfect horror film. If only the skin ripping special effects didn't look so much like silly putty. The story is really brilliant; great characters, plot, ending. It was very artsy at times, and very low budget horror at others. Nice combination of horror and romance. I really enjoyed it.
94
Creepshow 2 1987,  R)
95
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
96
Amazon Women on the Moon 1987,  R)
Amazon Women on the Moon
This is a great spoof movie, they switch between commercials, film, and video spoofs, which is really cool. Also, there's a good number of celebrities in it. This and Spaceballs are the best spoof movies of the 80s.
97
Police Academy 4 - Citizens on Patrol 1987,  PG)
98
Rain Man 1988,  R)
99
For Keeps 1988,  PG-13)
100
License to Drive 1988,  PG-13)
101
Tapeheads 1988,  R)
102
Child's Play 1988,  R)
103
Hot to Trot 1988,  PG)
Hot to Trot
Goldthwait is hilarious, it's great to see him star in a film for once, but unfortunately the other star of this movie is a horse. I don't know about you, but talking horse scenes get on my nerves. Many of the scenes with Bobcat and the horse are hilarious, but the ones with only horses are torture. Overall, this movie is fun but stupid.
104
Moving 1988,  R)
105
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
A very fun movie, good acting, and surprising.
106
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
This is a fantastic romantic sort of comedy, I think it's probably the last really funny movie Murphy did. Plus, his playing multiple characters doesn't get in the way of the story, you hardly notice it really. The movie has a lot of great jokes and visual gags, and I recommend seeing it.
107
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
This is worth seeing just for the fact that they integrate cartoon and live action brilliantly in not only the movie itself but in the story within the movie.
108
Killer Klowns from Outer Space 1988,  PG-13)
Killer Klowns from Outer Space
It's a stupid, corny, and unrealistic movie, but that's why I loved it. It's so bad, it's good.
109
The Chocolate War 1988,  R)
110
My Best Friend Is a Vampire 1988,  PG)
111
Say Anything... 1989,  PG-13)
Say Anything...
Great romantic comedy drama movie of the 80s with John Cusack. very well done.
112
Dream a Little Dream 1989,  PG-13)
Dream a Little Dream
An enjoyable movie with the two Coreys, and a good story, even if it is a little strange, it's fun.
113
Pet Sematary 1989,  R)
Pet Sematary
Stephen King is pretty cruel to kids, isn't he? The kid in this is so creepy, one of the craziest in the history of horror. I can't believe the main character in this movie, i mean, why did he think it was a good idea to bring everyone back from the dead after seeing how the cat went crazy from being resurrected?
114
Batman 1989,  PG-13)
Batman
The best Batman movie ever! Michael Keaton is so great, intense and with a subtle humor, and then Jack Nicholson is absolutely delicious as the Joker! I love this movie, i've seen it a million times.
115
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
Hilarious! A classic Christmas comedy that will be on TV every year, so check it out sometime.
116
Great Balls of Fire! 1989,  PG-13)
Great Balls of Fire!
This is a really good biography movie about Jerry Lee Lewis. The acting is especially good.
117
sex, lies, and videotape 1989,  R)
sex, lies, and videotape
Just by reading the title of this film you can tell it's going to be a classic. Seriously the best drama, it's the one the rest of the 80s dramas were leading up to.
118
How I Got Into College 1989,  PG-13)
119
Slipstream 1989,  PG-13)
120
Heathers 1988,  R)
Heathers
Hilarious black comedy! Many great lines throughout this movie. Winona Ryder is great in this movie along with Christian Slater. This is a classic teen movie although it is very different from the rest of the 80s teen comedies. Everyone should check this one out.
121
The Wizard of Speed and Time 1988,  PG)
122
Parents 1989,  R)
Parents
I was amazed at this movie, it's very clever, funny, and scary. I loved the kid in the movie too, he was a good actor.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments