My Favorite Movies


  thatguamguy's Rating My Rating
1
Tunes of Glory 1960,  Unrated)
Tunes of Glory
This is my favorite obscure movie of all time.
2
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
If five stars is perfect, this movie needs five more stars.
3
American Movie 1999,  R)
4
The Deer Hunter 1978,  R)
5
The Godfather 1972,  R)
6
The Godfather, Part II 1974,  R)
7
Batman 1989,  PG-13)
Batman
Chris Nolan can suck it.
8
Dumbo 1941,  G)
Dumbo
If only it weren't so casually racist...
9
Clerks 1994,  R)
10
Wet Hot American Summer 2001,  R)
11
Three Kings 1999,  R)
12
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
13
Singin' in the Rain 1952,  G)
14
Sling Blade 1996,  R)
15
Re-Animator 1985,  R)
16
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
17
The Princess Bride 1987,  PG)
18
Waiting for Guffman 1997,  R)
19
The Last Picture Show 1971,  R)
20
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
21
Evil Dead 2 1987,  R)
22
The Fisher King 1991,  R)
23
Modern Romance 1981,  R)
Modern Romance
This movie stuns me.
24
Days of Heaven 1978,  PG)
25
Being There 1979,  PG)
26
Manhattan 1979,  R)
27
Bullets Over Broadway 1994,  R)
28
The Apartment 1960,  Unrated)
29
Five Easy Pieces 1970,  R)
30
The Graduate 1967,  PG)
31
High Plains Drifter 1973,  R)
32
The Big Lebowski 1998,  R)
33
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Another masterpiece from the Coen boys. Next time, try not to wait six years, fellas.
34
The Man Who Wasn't There 2001,  R)
The Man Who Wasn't There
The differences between this and perfection are within the margin of error of the reviewer's senses and perspective.
35
The Shining 1980,  R)
36
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
37
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
Awesome.
38
Miller's Crossing 1990,  R)
Miller's Crossing
The Coen brothers at their best. But take notes, you'll be confused the first few times you watch it.
39
Casablanca 1942,  PG)
40
McCabe & Mrs. Miller 1971,  R)
41
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
It's a masterpiece, duh.
42
Paths of Glory 1957,  Unrated)
Paths of Glory
One of the best. One of the absolute best.
43
Brazil 1985,  R)
Brazil
It is a masterpiece... eventually. But it takes a few viewings.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments