Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. Thasummer1
  2. Alida

Give list a short description

  Thasummer1's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
2
300 2007,  R)
300
Hot guys awesome movie lol "spartans state your profession"
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
4
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Old skool movies 4 lyfe lol.. one of those classic movies you fall in love with.. real cool.
5
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
One of THE all time favourites hehe his sayings are still heard all around the world, one of those loveable characters who makes the movie worth watching A+++
6
Braveheart 1995,  R)
7
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Good movie! got me interested right from the start and thruout the whole series of trilogys, good effects and actors.
8
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
9
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Hilarious movie will keep the whole family entertained for sure!!
10
Grease 1978,  PG)
Grease
OK probably the BEST musical type movie of all time for me! seriously, i don't know how many times i've watched this but it's addictive its like an old skoolio novel romance unfolding with the ever popular classic songs that are stil as popular today. Love It!
11
Transformers 2007,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Another movie i liked however i thought the previous 2 were much better.
13
The Departed 2006,  R)
14
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
15
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
16
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
Another Adam Sandler great film, there will never be a time when i wouldn't mind watchin this film, funny as hell.
17
Remember the Titans 2000,  PG)
18
American History X 1998,  R)
19
Little Miss Sunshine 2006,  R)
20
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
21
Sin City 2005,  R)
22
Gladiator 2000,  R)
23
V for Vendetta 2006,  R)
24
The Shawshank Redemption 1994,  R)
25
The Power of One 1992,  PG-13)
26
Whale Rider 2002,  PG-13)
Whale Rider
One of THE best kiwi films ever made, based on the legend of Paikea and the whale, i grew up being told that story, the director did this movie justice, a very heart felt story.
27
Once Were Warriors 1994,  R)
28
What Becomes of the Broken Hearted? 1999,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments