My Favorite Movies
| thamonsta's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ishtar 1987, PG-13) |
|
| 2 |
Big Trouble in Little China 1986, PG-13) |
|
| 3 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 4 |
This Is Spinal Tap 1984, R) |
|
| 5 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 6 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 7 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 8 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 9 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 10 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 11 |
The Man Who Knew Too Little 1997, PG) |
|
| 12 |
Billy Madison 1995, PG-13) |
|
| 13 |
L.A. Story 1991, PG-13) |
|
| 14 |
Top Secret! 1984, PG) |
|
| 15 |
Mystery Men 1999, PG-13) |
|
| 16 |
Bottle Rocket 1996, R) |
|
| 17 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 18 |
Knocked Up 2007, R) |
|
| 19 |
Election 1999, R) |
|
| 20 |
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988, PG-13) |
|
| 21 |
Caddyshack 1980, R) |
|
| 22 |
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989, PG) |
|
| 23 |
Trainspotting 1996, R) |






















