My Favorite Movies


  TH00008's Rating My Rating
1
Taxi Driver 1976,  R)
2
Chinatown 1974,  R)
Chinatown
Nice Story-line with great visuals.
3
Do the Right Thing 1989,  R)
4
Jackie Brown 1997,  R)
5
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
6
Dog Day Afternoon 1975,  R)
7
The Godfather, Part II 1974,  R)
8
The French Connection 1971,  R)
9
Bringing Out the Dead 1999,  R)
10
Waking Life 2001,  R)
11
Eastern Promises 2007,  R)
12
Léon (The Professional) 1994,  R)
13
True Romance 1993,  R)
14
Easy Rider 1969,  R)
15
Foxy Brown 1974,  R)
16
North by Northwest 1959,  Unrated)
17
Mo' Better Blues 1990,  R)
18
Trainspotting 1996,  R)
19
Scarecrow 1973,  R)
20
Inside Man 2006,  R)
21
Heat 1995,  R)
22
Raising Arizona 1987,  PG-13)
23
The Big Lebowski 1998,  R)
24
Fight Club 1999,  R)
25
Rosewood 1997,  R)
26
Vertigo 1958,  PG)
27
The Lookout 2007,  R)
28
Talk to Me 2007,  R)
29
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
30
Ronin 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments