My Favorite Movies
| tgv85001's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Everything is Illuminated 2005, PG-13) |
|
| 2 |
Down by Law 1986, R) |
|
| 3 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 4 |
La Haine (Hate) 1995, R) |
|
| 5 |
This Is England 2006, Unrated) |
|
| 6 |
Dead Man 1995, R) |
|
| 7 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 8 |
American History X 1998, R) |
|
| 9 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 10 |
Joe Strummer: The Future Is Unwritten 2006, Unrated) |
|
| 11 |
Animal Factory 2000, R) |
|
| 12 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 13 |
Salmer fra Kjřkkenet (Kitchen Stories) (Psalms from the Kitchen) 2003, PG) |
|
| 14 |
To Be and to Have (Etre et Avoir) 2003, Unrated) |
|
| 15 |
The Dinner Game (Le Dîner de cons) 1998, PG-13) |
|
| 16 |
Kitchen Stories 2003, PG) |
|
| 17 |
Maria Full of Grace 2003, R) |
|
| 18 |
The Wind Blows Round (Il Vento Fa iI Suo Giro) 2005, Unrated) |
|
| 19 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 20 |
Amici miei (My Friends) 1975, Unrated) |
|
| 21 |
I Cento passi (One Hundred Steps) (The Hundred Steps) 2000, PG)
A great film about the story of Peppino Impastato a young left-wing activist that in the late seventies (when almost nobody dared to speak about Mafia, and several politicians maintained that Mafia did not even exist) in Sicily repeatedly denounced the Mafia system using a small local radio station, with the arm of irony. In 1978 Peppino (30 years old) was killed by an explosion. |
|
| 22 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 23 |
The Great Dictator 1940, G) |
|
| 24 |
Double Indemnity 1944, Unrated) |
|
| 25 |
Kes 1969, PG) |
|
| 26 |
Il Sorpasso (The Easy Life) 1962, PG) |
|
| 27 |
La Grande Guerra (The Great War) 1959, Unrated) |
|
| 28 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 29 |
Being There 1979, PG) |




























