My Favorite Movies


  tgraves12's Rating My Rating
1
Boogie Nights 1997,  R)
Boogie Nights
This film is one of the best I've ever seen. Paradoxically, it's about family values.
2
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
3
A Thousand Acres 1997,  R)
A Thousand Acres
A feminist take on King Lear.
4
Hamlet 2000,  R)
Hamlet
Fantastic!
5
Separate Lies 2005,  R)
6
Recount 2008,  Unrated)
7
The Full Monty 1997,  R)
8
GoodFellas 1990,  R)
9
Damage 1992,  R)
10
1900 (Novecento) 1976,  R)
11
Russian Ark 2002,  Unrated)
12
Goodbye, Children (Au Revoir Les Enfants) 1987,  PG)
Goodbye, Children (Au Revoir Les Enfants)
Anything by this director is worth it.
13
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)
14
Alfie 1966,  PG)
15
Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) 1990,  NC-17)
16
In the Bedroom 2001,  R)
In the Bedroom
Minimal and lyrical.
17
The Squid and the Whale 2006,  R)
18
Crumb 1994,  R)
Crumb
Tough to watch. It's not funny, but is a very good look at dysfunction.
19
Deliver Us From Evil 2006,  Unrated)
Deliver Us From Evil
Tough to watch, but worth it.
20
Tess 1979,  PG)
Tess
A masterpiece.
21
Death and the Maiden 1994,  R)
Death and the Maiden
One of the best films I've ever seen. Sigourney Weaver gives the performance of her career. Her anger is remarkable and completely believable.
22
Love Actually 2003,  R)
23
Indochine 1992,  PG-13)
24
Tacones Lejanos (High Heels) 1991,  R)
25
Queen Margot (La Reine Margot) 1994,  R)
26
The House of the Spirits 1993,  R)
27
The Lover (L'amant) 1992,  R)
28
Heaven 2002,  R)
Heaven
Cate Blanchett and Giovanni Ribisi are unbeatable together; one of the best actor matches I've eve seen.
29
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) 2003,  R)
30
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) 1982,  R)
31
The Killing Fields 1984,  R)
32
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) 1988,  R)
33
The Remains of the Day 1993,  PG)
34
Ran 1985,  R)
35
The Mission 1986,  PG)
The Mission
Please see this film.
36
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
37
Hamlet 1990,  PG)
38
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
39
Frida 2002,  R)
40
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
41
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
42
Michael Clayton 2007,  R)
43
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
Girl With a Pearl Earring
Worth it for the cinematography and mise-en-scene.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments