My Favorite Movies


  1. tezzerd
  2. Terry

Give list a short description

  tezzerd's Rating My Rating
1
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
"I'll get you my pretty!"
2
An American Werewolf in London 1981,  R)
An American Werewolf in London
Brilliant effects for the time
3
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
how easily this could happen!eek!
4
The Omega Man 1971,  PG)
The Omega Man
1970's cracker!
5
Alien 1979,  R)
Alien
i want me mum!
6
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
"you come straight out of a comic book,Mr Han-man!"
7
Alien Resurrection 1997,  R)
Alien Resurrection
Hot blooded beeatch!
8
Phantasm 1979,  R)
Phantasm
First saw it as a young teen and i still think its great.
9
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact
Resistance is futile
10
The Wanderers 1979,  R)
The Wanderers
dont fuck with the baldies!
11
King Kong 1933,  Unrated)
King Kong
brilliant
12
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
better than the remake
13
Xtro 1983,  R)
14
Star Trek Generations 1994,  PG)
15
The Return of the Living Dead 1985,  R)
The Return of the Living Dead
Totally brilliant!The humour is fantastic.Add to this that the zombies cant be killed by brain injury and they can run AND talk sets it apart from other films in this genre.!BRAIIINNNNS!
16
Return of the Living Dead Part II 1988,  R)
Return of the Living Dead Part II
Every bit as good as the first one!

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. watergrl76
    watergrl76 posted 4 years ago

    So you think.... huh???? Maybe you're favorite movies really SUCK ASS!!!!! HA HA HA! xx