Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  TexasGuy's Rating My Rating
1
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
2
Braveheart 1995,  R)
3
Sin City 2005,  R)
4
The Matrix 1999,  R)
5
Happy Feet 2006,  PG)
6
School of Rock 2003,  PG-13)
7
Pretty Woman 1990,  R)
8
Gladiator 2000,  R)
9
The Longest Yard 2005,  PG-13)
10
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
11
50 First Dates 2004,  PG-13)
12
A Walk to Remember 2002,  PG)
13
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
14
The Notebook 2004,  PG-13)
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
18
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
19
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
20
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
21
Patton 1970,  PG)
22
Full Metal Jacket 1987,  R)
23
Platoon 1986,  R)
24
Jarhead 2005,  R)
25
Tora! Tora! Tora! 1970,  G)
26
Rocky 1976,  PG)
27
Rocky II 1979,  PG)
28
Rocky III 1982,  PG)
29
Rocky IV 1985,  PG)
30
Miracle 2004,  PG)
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
32
Akira 1988,  R)
33
Ghost in the Shell 1996,  R)
34
Van Helsing 2004,  PG-13)
35
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005,  PG-13)
36
Pitch Black 2000,  R)
37
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
i really like this movie, some what different from the first one but really good.
38
Whip It 2009,  PG-13)
Whip It
I really love this movie, I like the roller debry scene and how Drew Barrymore role was funny.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments