Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Tersch's Rating My Rating
1
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
The funniest movie of all time for me. I still laugh my ass off every time I watch it
2
Sin City 2005,  R)
Sin City
Great Movie...so well adapted to the screen. You can pause each frame and it's like a picture out of a comic book.
3
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
4
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
So many truths come out in this film. Quite inspirational
5
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
One of the cult classics of all time. Ahead of it's time and still ageless. A must see
6
Akira 1988,  R)
7
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
8
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
9
Secretary 2002,  R)
10
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
To say I truly enjoyed this movie is an understatement of immense proportions. I laughed myself silly to it. Great adaption!
11
Dune 1984,  PG-13)
12
The Fountain 2006,  PG-13)
13
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
14
Aeon Flux 2005,  PG-13)
Aeon Flux
Took me ages to see this movie, now I own it. A great interpretation on the cartoon - helps having the maker of the cartoon on board. Having Charlize as Aeon just makes it that much better...lol. The underlying moral which pops up at the end just tops the whole thing off nicely
15
Donnie Darko 2001,  R)
16
Transformers 2007,  PG-13)
17
V for Vendetta 2006,  R)
18
The Matrix 1999,  R)
19
Half Baked 1998,  R)
20
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
I found this movie quite disturbing as the characters' situations didn't actually go in the direction I thought they would. It's a very moving film.
21
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
22
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
23
Old School 2003,  R)
24
Let's Go To Prison 2006,  R)
25
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
26
Super Troopers 2002,  R)
27
Shaun of the Dead 2004,  R)
28
Human Traffic 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments