Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  terrycossey55's Rating My Rating
1
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
i really, really liked this movie
2
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
i just fell in love with this movie
3
Grandma Got Run Over By A Reindeer 2000,  Unrated)
Grandma Got Run Over By A Reindeer
awesome
4
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
You, Me and Dupree
very good
5
Air Force One 1997,  R)
Air Force One
very intence keeps you in your seat
6
Con Air 1997,  R)
Con Air
love it,love it
7
Air Bud 1997,  PG)
Air Bud
great kids movie my kids are grown they loved it
8
Air Bud 2 - Golden Receiver 1998,  G)
Air Bud 2 - Golden Receiver
great movie
9
One Night With the King 2006,  PG)
One Night With the King
praise God, for this movie what a young women did for her people
10
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
yes,yes great
11
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
so very funny i just loved it
12
The Ghost and Mrs. Muir 1947,  Unrated)
The Ghost and Mrs. Muir
i remember this movie from way back tells my age, great movie
13
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause 2002,  G)
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause
i laughted so hard i loved this one an no. one
14
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
he's so cute i just love this movie
15
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
i love her she fun
16
Cars 2006,  G)
Cars
awesome kid's or grown ups
17
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
i love his work praise God
18
Cool Runnings 1993,  PG)
Cool Runnings
i just love john candy
19
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
you go girl
20
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
Cheaper by the Dozen
great family movie
21
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
again another great family move
22
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
another great movie to watch
23
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
you know it marks so sweet an cute he's hot
24
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
so hot
25
Drumline 2002,  PG-13)
Drumline
i like it alot
26
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
i have this movie i watch it over an over
27
The Greatest Story Ever Told 1965,  G)
The Greatest Story Ever Told
i can watch this over an over
28
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
my grandaughter loves it
29
The Happy Elf 2005,  Unrated)
The Happy Elf
i got this for my grandaughter she loves it
30
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
very good movie
31
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
great for tweens an teens an me lol
32
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
great to see clean an fun
33
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
Romy and Michele's High School Reunion
i have this real funny these girls
34
The Ten Commandments: The Musical 2006,  Unrated)
The Ten Commandments: The Musical
rules to live by i give it a ten plus eleven
35
Ernest Goes to School 1994,  PG)
Ernest Goes to School
i love ernest
36
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
number 1
37
In Her Shoes 2005,  PG-13)
In Her Shoes
i loved her shoes
38
The Computer Wore Tennis Shoes 1969,  G)
The Computer Wore Tennis Shoes
great movie
39
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
melts my heart to watch
40
VeggieTales: The Wonderful World of Autotainment 2003,  Unrated)
VeggieTales: The Wonderful World of Autotainment
love veggie tales no matter how old i get
41
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
to funny for words
42
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
again may i say more
43
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
Monster-in-Law
it's crazy
44
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
i feell the love
45
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
honest i like it i have this one
46
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
i love the story line so many lonely people out there ,there is hope
47
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
she does it all what a girl
48
Spider-Man Strikes Back (Spiderman: The Deadly Dust) 1978,  Unrated)
Spider-Man Strikes Back (Spiderman: The Deadly Dust)
my man spiderman
49
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
need to see to get my fix of spiderman
50
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
moving so much love
51
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
i got on my feet, lets dance
52
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
what a romance movie, i fell in love with it.
53
Strawberry Shortcake: The Sweet Dreams Movie 2006,  G)
Strawberry Shortcake: The Sweet Dreams Movie
yes we need more kid movies for little girls to watch
54
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
praise God for these movies they just get better
55
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
awesome!!!!!!!!!!!!!!!!!
56
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
wow he's the man
57
Surf's Up 2007,  PG)
Surf's Up
Looks good want to see

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments