My Favorite Movies


  terryclague's Rating My Rating
1
The Wizard of Oz 1939,  G)
2
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
3
Tokyo Story (Tôkyô monogatari) 1953,  Unrated)
4
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
5
A Hard Day's Night 1964,  G)
6
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
7
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
8
The Usual Suspects 1995,  R)
9
The Thin Red Line 1998,  R)
10
The Wages of Fear 1953,  Unrated)
11
Separado! 2009,  Unrated)
Separado!
The Welsh in Patagonia - not much more to add to what's already been told is there? Well, this is just about the most enjoyable film I've seen in a long time - informative, funny, brilliant music and odd to boot. Not on wide release, but worth catching on a big screen if you can!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments