Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. terryc1000
  2. Terry

Give list a short description

  terryc1000's Rating My Rating
1
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Big mama of all chick flicks! There is nothing I can express that's not out there already. I just hope Hollywood never trys to do a remake. They need to leave this one a lone. This movie will be in the classic hall of fame!!!! Pure magic!
2
American Gigolo 1980,  R)
American Gigolo
The movie that started it all. It launched Gere's career and my love affair with this gorgeous, talented man on the silver screen. Wow. Every true fan must see this movie. Shame on you if you haven't. Believe me. It's your loss.
3
Somewhere in Time 1980,  PG)
Somewhere in Time
The best work of Jane Seymour and Chirstopher Reeve. One of the most romantic movies of the 20th century. The kiss scene is recognized as the most romantic kiss in movie history. This movie has become a cult. One of my all time favorites.
4
The Long, Long Trailer 1954,  G)
The Long, Long Trailer
Famous red head at her best. This zany, screwball comedy is enjoyed by all ages. Very funny movie. Ricky and Lucy pose as a newlywed couple who decide to cross country pulling a trailer. The movie is loaded with mishaps, funny adventures and clean humor at it's best. Great old one.
5
Yanks 1979,  R)
Yanks
This is one of Gere's best. A must see for all fans. Gere is superb with a great supporting cast. The story is set in WWI just before D-Day where Gere falls in love but can't commit for fear of not coming back. This one will tear at your heart strings. Watch on a rainy day and just let it take you back in time to feel what it must have been like with all the fears and uncertainties.
6
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
An Officer and a Gentleman
Second only to Gere's work in Pretty Woman. Great movie that will be a classic for many generations to come. A movie that sucks you in and you become ablivious to eveything around you. Fine cast, and well directed. Well done.
7
First Knight 1995,  PG-13)
First Knight
Another one of my favs. Great cast, Well directed for a period love story. Scenes were all very well done. Story was a little weak and repeativie. All in all, fun to watch and oh....that hot kiss. Wow!
8
Shall We Dance 2004,  PG-13)
Shall We Dance
Great story, casting, and directing. Great screan presence and enjoyable entertainment. Fun to watch Gere dance. This is something different for us fans. Amazing actor who always seems to know what roles to take to keep his fans coming back.
9
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Awesome vampire story written by the infamous Anne Rice. Great adaption to the big screen. Great cast combo of Tom Cruise and Brad Pitt. A must see for vampire lovers.
10
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Winner of 11 Accadamy awards. Huge budgeted movie that really paid off at the box office. A real masterpiece that romantasizes a terrible tragedy. Well done.
11
Runaway Bride 1999,  PG)
Runaway Bride
This long awaited reunion between Gere and Roberts was somewhat of a let down to most fans. It still manages to capture some of that zing but will always be over shadowed by the magic captured in Pretty Woman. All in all, still well worth watching and enjoying the reunion. A must have for fans.
12
Breathless 1983,  R)
Breathless
Awesome movie with lots of bonus shots of Gere. Great story. Gere's back to being the bad boy we all fell in love with. Surprise ending. A must see for any fan.
13
Sommersby 1993,  PG-13)
Sommersby
Great movie. In Gere's top 10. Great story, Great acting, Great to watch over and over.
14
Intersection 1994,  R)
Intersection
Unique spin on a tired storyline. Great cast. Worked well together.
15
Red Corner 1997,  R)
Red Corner
Wow! One of Richard's best work. This movie really shows his talent. Strong story and well directed.
16
Looking for Mr. Goodbar 1977,  R)
Looking for Mr. Goodbar
Complex story with a surprise ending. Early Richard Gere, is promising as an up and coming superstar.
17
Halloween 1978,  R)
Halloween
John Carpenter's best work to date. Jamie Lee Curtis's leap into mainstream of superstardom. Put this feature at the top of your halloween tradition in your halloween horror movie line up.
18
Halloween II 1981,  R)
Halloween II
This sequel holds its own as Michael Myers continues in his hunt for Laurie. Another movie must have on Halloween.
19
Dracula 1979,  R)
Dracula
Great update to the old classics. This movie follows the traditional Dracula story with style. Provocative and luring. A must see for Dacula fans
20
Superman 1978,  PG)
Superman
Christopher Reeve's most famous movie. He was and will always be a hero. Be sure to include this movie in you library to be past down for generations. One of the greats of the 20th century.
21
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
Best classic epic of 20th century. Awesome melodrama of love, hate, envy and stuggles of the north and south. Timeless.
22
The Birds 1963,  PG-13)
The Birds
Alfred Hitchcock's best work to date. A film ahead of it's time for believeable special effects. Great classic supported with an awesome cast.
23
The Ghost and Mrs. Muir 1947,  Unrated)
The Ghost and Mrs. Muir
Wonderful fantasy about a 19th century woman in love with a ghost. Excellent cast and wonderful story. A timeless classic with lots of style.
24
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
One of the movies that got us dancing very close again! This movie is hot with all the right moves and the right sex appeal to suck you right in. Keep this one for persoanal theropy. It's a feel good movie.
25
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
Great story, Great cast. Sex appeal fireworks mixed with a drama, magic and a little comedy. Great recipe for a memorable chic flick
26
Urban Cowboy 1980,  PG)
Urban Cowboy
Travolta is HOT as he shows off his dancing talents to country music hits. Typical love story with lots of entertainment. Great picture.
27
How the West Was Won 1962,  G)
How the West Was Won
Great western epic film about taming the west. This movie follows characters through adventures and generations while civilizaing the old west. Great cast.
28
Same Time, Next Year 1978,  PG)
Same Time, Next Year
Play turned movie. Even though this movie is about cheating, you can't help but love it! Very entertaining. Slip into this one. It's very comfortable.
29
On the Beach 1959,  Unrated)
On the Beach
Great drama/love story about the end of the world. Disturbing concept with a calming effect. Nice combo. A must see.
30
'Night Mother 1986,  PG-13)
'Night Mother
This movie will capture you. Get inside where most people never go! It's a very dark place. Not a well known movie and not very popular. Hard/impossible to find on dvd but well worth watching even on VHS. Sissy Specek and Anne Bancroft are superb.
31
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
This sequel is just as good as the first of 3 films. Escape again into the fantasy world of middle earth.
32
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
You will be consumed into an awesome fantasy world. Great cast, well directed. Fall in love with Viggo Mortensen as Aragorn. Very complex story expertly created and developed for the big screen. The was a huge challenge with much success.
33
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Good to the last installment! What a ride. Last adaption in the series with thrill you as in the first. This series is destined to earn it's rightful place among the great classics
34
Jaws 1975,  PG)
Jaws
The granddaddy of all shark movies. The one and only that started Hollywoods quest to make up sotries about killer sharks. Great cast and of course great director. Superbly written and produced. Once in a while, remind yourself if it's safe to go in the water!!!
35
King of Kings 1961,  PG-13)
King of Kings
Best comprehensabe motion picture of it's time about the life of Christ. A must see.
36
The Ten Commandments 1956,  G)
The Ten Commandments
The story of Mosses played by Charlton Heston in his most famous role. Great melodrama of the times. Super-production of epic proportions, stamped with the direction of Cecile B. De Mille. One of the great claccis woth watching.
37
Giant 1956,  G)
Giant
Excellent saga of the early quest for oil in the new west. Believeable melodrama on life in the early stages of western development. Very entertaining with a heavy hitting cast.
38
Out of Africa 1985,  PG)
Out of Africa
The "mini-epic" film is intriging as it focuses on the challenges that eastern settlementsers are faced with as they try to make a go of it in Africa, then governed by Brits. While struggling, a love story developes between Meryl Streep and Robert Redford. Oscar winnier for best cinematography.
39
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
The Bridges of Madison County
Fine performances by Meryl Streep and Clint Eastwood. A beautiful love story/tearjerker. Get the klennex.
40
Saturday Night Fever 1977,  R)
Saturday Night Fever
The movie that launched the hotest dances of the 70's and polyester fashions. Sexy, young John Travolta struts his stuff on the big screen. A box office hit. Solid story, stronge cast, expertly directed. Catch the fever!
41
Staying Alive 1983,  PG)
Staying Alive
Sequel to Saturday Night Fever. This film takes Travolta to a new level. He's in the best condition of his career. Hot! Jaw dropping eye candy with mega talent on the Broadway stage. Oh, there is a love story too! Very entertaining.
42
Cleopatra 1963,  G)
Cleopatra
History, Hollywood style! Huge epic production with a cast that is the best in the business during the 60's. Captivating, sensual and elaborate. More fantasy than fact but great to watch.
43
The Omega Man 1971,  PG)
The Omega Man
The end of the world as we know it. Only Charlton Heston remains alive to fight off mutated humans bent on destroying the last destrictive normal man on earth. Great story of good vs evil.
44
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
Great remake of The Omega Man. Will Smith is excellent in the role of Robert Neville, the last man on earth, left to fight off human mutants after a plague ends the world as we know it. Scary special effects.
45
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
46
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Potter is always fun to watch. Everyone should experience these stories.
47
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
48
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
49
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
50
Forever Young 1992,  PG)
Forever Young
Mel Gibson does a fine job in this fantasy....I guess it could be possible.
51
Doc Hollywood 1991,  PG-13)
Doc Hollywood
For all Michael J. Fox lovers out there, this is a must see. Really cute story about a hotshot surgeon on his way to the big bad world of plastic surgery and big buck on easy street. The detours one the road don't just effect his schedule but change his life forever. Fox knows the farmillar story of wanting to climb to the top of the heap from many of his movies. This one nails it in a terrific, down to earth and charming decision to take the path less traveled. Neat little movie.
52
Back to the Future 1985,  PG)
53
Back to the Future Part II 1989,  PG)
54
Time After Time 1979,  PG)
Time After Time
The story of H. G. Wells chasing Jack the Ripper through time. Great little sleeper that is very entertaining . Not a yawner.
55
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
Sleeping with the Enemy
One of Julia's best. Outstanding plot. Challenging roll and directed very well. Great Cast. Emotional Thriller. Watch over and over.
56
Wall Street 1987,  R)
Wall Street
Wall street sharkpreditor meets little stokck broker who wants to be a player. Boy, does he get played. Great movie and cast.
57
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
Must watch this one until you can resite the dialoge. It's that good. "Weezer, you know I love ya more than my luggage!" Some great lines.
58
A Summer Place 1959,  Unrated)
A Summer Place
Great classic of young love and pregnancy. Haunting theme song is timeless.
59
The War 1994,  PG-13)
The War
If you enjoyed "Stand by me"You will like this one. Nice narration into yesteryear set in 1970 during the Vietnam War. A soldier comes home and has a hard time providing for his family. Pulls at your heart strings.
60
The Time Machine 1960,  G)
The Time Machine
Great little SciFr fantasy for its time. The beginning of the movie it rich with a victorian setting and feeling. It pulls you in within moments and keeps you there until the future. Then the movie loses it punch somewhat. The story does not go where you think it might so it's worth a look. Enjoy.
61
Peggy Sue Got Married 1986,  PG)
Peggy Sue Got Married
What would you do differently if you could go back to high school and date your future spouse? Great little movie about what one woman who got her chance!
62
The War of the Roses 1989,  R)
The War of the Roses
The is a really bizzare spin on divorce however, after going through it, I can say, it's very realistic. It really could be this bad. Loved the movie. Kathlene Turner and Michael Duglas together again is always a good things. So much passion between them. It just works! Great movie. Danny DeVito is great once again in his supporting roll.
63
Niagara 1953,  Unrated)
Niagara
One of Marilyn Monroe's best movies. Really good little thriller set at the Falls.
64
The Way We Were 1973,  PG)
The Way We Were
Streisand and Refort really add Chrisma to this movie. Great love story. Robert Redford in his prime. Yummy!
65
The Other Side of Midnight 1977,  R)
The Other Side of Midnight
Wanna sexy movie. This one will do the trick. Get swept away in this great story. Very steamy love scenes.
66
Journey to the Center of the Earth 1988,  PG)
Journey to the Center of the Earth
Okay remake of the 1959 classic fantasy adventure.
67
Journey to the Center of the Earth 1959,  G)
Journey to the Center of the Earth
Great classic fantasy adventure classic. James Mason, Pat Boone and a goose named Gertrude!
68
Peyton Place 1957,  Unrated)
Peyton Place
Melladrama at its best. The stuff that good soaps are made of. In fact, they did create a soap after this little film became a smash hit!
69
Misery 1990,  R)
Misery
Cathy Bates, James Cann. One of Stephen Kings best book/screenplays. Cann plays a writer being held hostage by a phsycotic fan. He must write a happy ending to go free.
70
Eye For An Eye 1995,  R)
Eye For An Eye
STRONG violence. This thriller is not for the weak at heart. Sally Field and Keiffer Sutherland are outstanding in this film. The first 10 minutes will have you hanging on for life.
71
The Omen 1976,  R)
72
Night of the Living Dead 1968,  R)
73
H.G. Wells' First Men in the Moon 1964,  Unrated)
74
Invasion of the Body Snatchers 1978,  PG)
Invasion of the Body Snatchers
Awesome remake of a 1956 SciFi about people being cloned...well on the outside anyway. What would you do if you woke up and people like the same but you new that they were not the same and no one would believe you? Whatever you do, do not fall asleep.
75
Invasion of the Body Snatchers 1956,  PG)
Invasion of the Body Snatchers
Awesome 1956 SciFi about people being cloned...well on the outside anyway. What would you do if you woke up and people like the same but you new that they were not the same and no one would believe you? Whatever you do, do not fall asleep.
76
Yours, Mine and Ours 1968,  Unrated)
Yours, Mine and Ours
18 kids???? Are they crazy? Well maybe a little but what do you do when you fall in love with someone with a ready made family? Well this is one time that you will not want to trade places with the charaters! A great comedy staring my favorite zany red head, Lucille Ball and Henry Fonda. Wonderful Comedy.
77
Life with Father 1947,  Unrated)
78
Cheaper By the Dozen 1950,  PG)
79
When Worlds Collide 1951,  G)
80
The Last Man on Earth 1964,  Unrated)
81
House of Wax 1953,  Unrated)
82
Splendor in the Grass 1961,  Unrated)
83
Indiscreet 1958,  PG)
84
Imitation of Life 1958,  Unrated)
85
Creature from the Black Lagoon 1954,  Unrated)
86
The Blue Lagoon 1980,  R)
87
Crazy in Alabama 1999,  PG-13)
88
A River Runs Through It 1992,  PG)
89
Wild Country 2005,  R)
90
Blue Hawaii 1961,  PG)
91
Terms of Endearment 1983,  PG)
92
Coal Miner's Daughter 1980,  PG)
93
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
94
The Banger Sisters 2002,  R)
95
Mommie Dearest 1981,  PG)
96
What Women Want 2000,  PG-13)
97
This Property Is Condemned 1966,  Unrated)
98
Love Story 1970,  PG)
99
Mystic Pizza 1988,  R)
100
The Little Girl Who Lives Down the Lane 1976,  PG)
101
Donovan's Reef 1963,  Unrated)
102
Little Darlings 1980,  R)
103
Cross Creek 1983,  PG)
104
The Yearling 1946,  G)
The Yearling
From the auther, Margerie Rawlings, this classic is by far one of the most wonderful movies of it's time about a young boy coming of age and learning the heartache of suvival and making painful adult choices in life.
105
Old Yeller 1957,  G)
106
Charlie, the Lonesome Cougar 1967,  G)
107
The Breakfast Club 1985,  R)
108
The Boy In The Plastic Bubble 1976,  PG)
109
9 1/2 Weeks 1986,  R)
110
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
Love this movie. Made me want to take a trip on the home-swapping plan "for real" It's out there and available. I recommend this for all singles!!!
111
Baby Boom 1987,  PG)
112
Blood Diamond 2006,  R)
113
White Nights 1985,  PG-13)
114
The Amityville Horror 1979,  R)
115
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
A monster musical with a huge cult following. Great cast that lunched several stars. Great flick.
116
The Horror of Frankenstein 1970,  R)
117
Horror of Dracula 1958,  Unrated)
118
The Truth About Spring 1965,  Unrated)
119
The Last American Virgin 1982,  R)
120
Losin' It 1982,  R)
121
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
One of Julia's best. Great "non-fiction" story with another fairy -tale ending for the star. A must see for Julia fans.
122
Disclosure 1994,  R)
123
Indecent Proposal 1993,  R)
124
The Game 1997,  R)
125
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
126
Grumpier Old Men 1995,  PG-13)
127
GoodFellas 1990,  R)
128
The Shawshank Redemption 1994,  R)
129
Stepmom 1998,  PG-13)
130
When a Stranger Calls 1979,  R)
131
The Buddy Holly Story 1978,  PG)
132
La Bamba 1987,  PG-13)
133
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey 1988,  PG-13)
134
King Creole 1958,  PG)
135
An Affair to Remember 1957,  Unrated)
136
Which Way Is Up? 1977,  R)
137
Brewster's Millions 1985,  PG)
138
Bustin' Loose 1981,  R)
139
Stir Crazy 1980,  R)
140
The Toy 1982,  PG)
141
Car Wash 1976,  PG)
142
The Fog 2005,  PG-13)
143
The Fog 2003,  Unrated)
144
The Fog 1980,  R)
145
Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1931,  Unrated)
146
Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1920,  Unrated)
147
Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1953,  Unrated)
148
Abbott and Costello Meet Frankenstein 1948,  Unrated)
149
Abbott and Costello Meet the Invisible Man 1959,  Unrated)
150
The Lords of Flatbush 1974,  PG)
151
The Town That Dreaded Sundown 1976,  R)
152
Madam X 1994,  Unrated)
153
The Jazz Singer 1980,  PG)
154
The Competition 1980,  PG)
155
Endless Love 1981,  R)
156
Raggedy Man 1981,  PG)
157
The Blob 1958,  Unrated)
158
The Thing from Another World 1951,  Unrated)
159
I Want to Live! 1958,  Unrated)
160
Forever, Darling 1956,  Unrated)
161
Hardcore 1979,  R)
162
Orca - The Killer Whale 1977,  PG)
163
Summer of '42 1971,  R)
164
Ben-Hur 1959,  G)
Ben-Hur
Charlton Hesten in another great biblical epic. Fine cast and well directed.
165
The Abyss 1989,  PG-13)
The Abyss
What a combo for action! An underwater oil rig with a woman engineer who's married to the boss. A hurricane on the surface and aliens who pay them a visit. Great movie.
166
U.S. Marshals 1998,  R)
U.S. Marshals
Outstanding performance by Tommy Lee. Action packed, wear you out movie.
167
Days of Thunder 1990,  PG-13)
Days of Thunder
Hollywood Nascar. Razzal Dazzal hype. Very Entertaining even if you're not a nascar fan.
168
G.I. Jane 1997,  R)
G.I. Jane
Demi Moore is excellent. This movie took guts to take on. You can see the determination...FOR REAL!
169
Superman III 1983,  PG)
Superman III
Our hero is great. The story was a little disappointing. Watch it anyway if you love Chris. He' will always be the American Hollywood Hero.
170
Backdraft 1991,  R)
Backdraft
Whew! Somebody put out the fire. This movie will wear you out. See this movie.
171
Mighty Joe Young 1998,  PG)
Mighty Joe Young
Equally as entertaining as the original. Great family movie.
172
Entrapment 1999,  PG-13)
Entrapment
Okay story that 2 superstars magically pull off very well. Very enjoyable. Sean and Chatherne; something for both boys and girls to look at with great pleasure.
173
Superman II 1981,  PG)
Superman II
America's hero is always worth watching. Just as good as the first!
174
RV 2006,  PG)
RV
Very funny movie. I liked it. Robin Willianms is halarious. If you own an RV, this is a must have!!!!!
175
Tremors 1990,  R)
Tremors
Kevin Bacon is fun to watch in this one. He still has the younger, hot shot attitude we are love.
176
Lethal Weapon 3 1992,  R)
Lethal Weapon 3
Oh the amusement and the magic ot this team. They still click. See it!
177
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
Great spin on an old horror theme. Entertaining. Cory and his dog still the show.
178
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
If you like story settings from yesteryear, with soothing naration, settle back and drift into this one. It does take you back.
179
Lethal Weapon 4 1998,  R)
Lethal Weapon 4
The magic is still there. If you liked 1,2 and 3, you must see 4!
180
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
Ah....the history of it all. These brothers "got it goin' on". they're on a mission for God and do it with style!
181
Lethal Weapon 2 1989,  R)
Lethal Weapon 2
The three amigos are at is again. Great slap stick and drama from and attractive team. Have fun with this one.
182
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
The Perfect Storm
Being raised on the water, this is such a great movie to allow others to feel what it's like to face the dangers. See this on a big flat screen. If you get sea sick easily, be sure to prepare for going in the water!
183
Eight Below 2006,  PG)
Eight Below
A little slow in the beginning and as it unfolds, it's not what you expect. Nice, feel good movie.
184
True Lies 1994,  R)
True Lies
Jamie Lee and Arnold is fun to watch in this crazy roller coaster adventure.
185
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
Kevin Costner does a fine perfomance in this nail bitting story of rescuse in the ocean.
186
Jaws 2 1978,  PG)
Jaws 2
This sequel does not have the same intensity as the original but it's still ver entertaining.
187
Dragonheart 1986,  PG-13)
Dragonheart
Sean Connery plays a dragon that I wish I could take home as a pet. Dennis Quad is really good too.
188
Lethal Weapon 1987,  R)
Lethal Weapon
This is one of the best for action story line with great visual effects. New view!
189
Scarface 1983,  R)
Scarface
Future Classic. If you like mafia flicts, this is a must see. Al Pacino is awesome.
190
The Legend of Zorro 2005,  PG)
The Legend of Zorro
Charisma on the big screaen. Story is the same but boy, it's not the same as when I was a kid!! Great movie.
191
The Departed 2006,  R)
The Departed
Twists and turns with a very surprising ending. A shocker. Thumbs up for this little thriller!
192
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
I like this movie. Thrilling and very very busy. Great for all ages!
193
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
Great little family adventure movie. Kids stay glued and sitll!
194
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
Sequel as good as the first. Worth seeing
195
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
Really good action, love story. Famuos line from Meg Ryan. "take me to bed or lose me forever!"
196
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
A milesstone in adventure films. Not-stop, action-pact. Great family movie
197
Summer Lovers 1982,  R)
198
Corvette Summer 1978,  PG)
199
White Water Summer 1987,  PG)
200
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Nice love story but can not compare to the greats.
201
Grease 1978,  PG)
Grease
One of the best musicals of the 20th century. Strong cast. A must have for musical fans.
202
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Sweet little love story.
203
Office Space 1999,  R)
204
The Old Man and the Sea 1958,  Unrated)
205
Fail-Safe 1963,  Unrated)
206
Torn Curtain 1966,  PG)
Torn Curtain
Intriging spy thriller with Julie Andrews and Paul Newman. Shink into your easy chair and let it take you into enemy territory!
207
Midway 1976,  PG)
208
The China Syndrome 1979,  PG)
209
A Man Called Horse 1970,  R)
A Man Called Horse
Shakespearian, Richard Harris is capture by Indians. Learns to live with them and then learns to love them for the spirital peaceful people they really are. He falls in love and must go through painful rituals in order to marry. One of Harris' best.
210
The Flight of the Phoenix 1965,  Unrated)
211
National Velvet 2000,  G)
National Velvet
Liz Taylor hits the big time in this beautiful story of a young girl and her faith and love for a horse. Great supporting cast. Timeless classic. Great movie for kids...even today!
212
No Way Out 1987,  R)
No Way Out
Gene Hachman and Kevin Costner is a wear-you-out thiller. This is a very good movie for Gene and Kevin fans!
213
Jason and the Argonauts 1963,  G)
Jason and the Argonauts
A real mlestone in special effect and an enjoyable tale even in today's modern age of technology. Creepy charaters, flying critters and fighting skeletons make this one the classic that it has become. Great one to encourage younsters to watch!
214
Lassie 2005,  PG)
215
The Hitcher 1986,  R)
216
Papillon 1973,  PG)
217
King Kong 1976,  PG)
218
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
Seven Years in Tibet
One of Brad Pitt best movies. A must see for all fans.
219
Moonraker 1979,  PG)
Moonraker
My all time fav 007 movie about the all new space shuttle.
220
Spartacus 1960,  PG-13)
Spartacus
Kirk Duglas owns this roll. He became Spartacus. Great movie.
221
The Client 1994,  PG-13)
222
Road House 1989,  R)
Road House
Ohh La La. What a bunncer. Girls, gotta see this one.
223
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
The Man with the Golden Gun
If your a Bond fan, this is a must see. Great cast with Roger Moore in his charming roll as 007. Christopher Lee as of course the villan, Scaramaga with a surprise under his shirt!
224
Live and Let Die 1973,  PG)
Live and Let Die
One of my favorite Bond adventures. Takes you to Louisiana bayous in fast boats and tiny jets.
225
48 HRS 1982,  R)
48 HRS
Ah... Nick Nolte and Eddie Murphy. Funny, action story. They mix well together like Mel Gibson and Danny Glover in the Lethal Weapon flicks! Just a little raunchier.
226
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
227
Romancing the Stone 1984,  PG)
Romancing the Stone
The Chrisma between Kathelene Turner and Michael Douglas is so hot that they went on to make a few more movies together. Great adventure love story. Fun and action packed. Danny DeVita is part of the tean in this and future movies as well. Great Trio.
228
National Security 2003,  PG-13)
229
King Kong 1933,  Unrated)
230
Black Sunday 1977,  R)
231
Silent Rage 1982,  R)
232
Last of the Dogmen 1995,  PG)
233
Father Goose 1964,  Unrated)
234
Jeremiah Johnson 1972,  PG)
235
Airport 1970,  G)
236
Flipper 1963,  G)
237
Dead Calm 1989,  R)
238
Benji 1974,  G)
239
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
240
Lord of the Flies 1990,  R)
241
Mad Max 1979,  R)
242
Thelma & Louise 1991,  R)
243
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
Refreshing, fun and a real show of talent from everyone. This had all the magic of a true musical to be enjoyed over and over. Enjoy often!
244
Primal Fear 1996,  R)
Primal Fear
Awesome story. Intriging. Surprising ending. Great casting.
245
The Jackal 1997,  R)
The Jackal
Great movie for fexible Gere. Good and beleiveable thriller
246
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
Very funny movie. This one set some new standards in the comedy making business
247
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Love this movie. Up there with some of the best.
248
Southern Comfort 1981,  R)
249
The Octagon 1980,  R)
250
The Wild Geese 1978,  R)
251
Capricorn One 1978,  R)
252
The Golden Voyage of Sinbad 1973,  G)
253
Mutiny on the Bounty 1935,  Unrated)
254
Runaway 1984,  PG-13)
255
Earthquake 1974,  PG)
256
Airport '77 1976,  PG)
257
Billy Jack 1971,  PG)
258
The Wraith 1987,  PG-13)
259
Caveman 1981,  PG)
260
The Day After 1983,  Unrated)
261
Pink Cadillac 1989,  PG-13)
262
The Legend of Billie Jean 1985,  PG-13)
263
Unlawful Entry 1992,  R)
264
White Squall 1996,  PG-13)
265
Death Wish 1974,  R)
266
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World 1963,  G)
267
Castaway 1986,  R)
268
Every Which Way But Loose 1978,  PG)
269
Superman II: The Richard Donner Cut 2006,  PG)
270
Lassie 1994,  PG)
271
Toy Soldiers 1991,  R)
272
Domestic Disturbance 2001,  PG-13)
273
Bad Boys 1983,  R)
274
K-19: The Widowmaker 2002,  PG-13)
275
The Poseidon Adventure 1972,  PG)
276
Bonnie and Clyde 1967,  R)
277
For Your Eyes Only 1981,  PG)
278
Smokey and the Bandit 1977,  PG)
279
Falling Down 1993,  R)
280
Octopussy 1983,  PG)
281
A View to a Kill 1985,  PG)
282
Six Days, Seven Nights 1998,  PG-13)
283
The Bodyguard 1992,  R)
284
Speed 1994,  R)
285
It Could Happen to You 1994,  PG)
286
On Golden Pond 1981,  PG)
287
The Hoax 2007,  R)
The Hoax
Very entertaining, sometimes funny and absurd storyline. Fun to watch. Gere show new character and redefines his boundries as an actor. Need to see.
288
No Mercy 1986,  R)
No Mercy
Great performances by Gere and Basinger. Lots of screan charisma. Story was a bit tired but the setting was great. Believeable.
289
Autumn in New York 2000,  PG-13)
Autumn in New York
One of Gere's top 10. He knows this role so well. We do to and never tire of watching him work it.
290
Unfaithful 2002,  R)
Unfaithful
Very sexy movie. Hot! While I love to watch Richard in anything, this was not one of his better roles. He does a good job at playing the weak minded husband. He pulls it off very well.
291
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
This movie has loads of charm and the entainment factor comes alive again in this classical styled adventure movie from the past. Johnny Dep is the perfect Jack Sparrow. His dark side gives a new demension to the good guy. Wonderfully cast and directed.
292
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The was another great movie which also set new visual effects on the big screen.
293
Honkytonk Man 1982,  PG)
Honkytonk Man
Likeable story of a country singer trying to make to nashville. Great change of pace for Eastwood from westerns.
294
Paper Moon 1973,  PG)
Paper Moon
Father and daughter team, Ryan and Tatum O'Neil star in this silly little black and white film during prohabition. Lots of misadventures and bold brassy confidense from Tatum.
295
The Last Picture Show 1971,  R)
The Last Picture Show
Good little black and white flick made to look and feel like 1950's. Rual dying town with the coming of age to teens and the beginning of the end of the movie theater.
296
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
A heartbreaking story about 2 guys who can never be at peace with their feelings. No matter who you are, this one is a tearjerker. Very good movie.
297
The Other Side of the Mountain 1975,  PG)
298
The Other Side of the Mountain Part 2 1978,  PG)
299
Nowhere to Hide 1999,  R)
300
Intensity 1997,  Unrated)
Intensity
John McGinley as a serial killer that plays mind games with his victims. Good twisted story.
301
Wild Hogs 2007,  PG-13)
Wild Hogs
Awesome cast. It's so funny to see these Once hot studs now middle ageed on hogs. Great laughs abound.
302
The Flock 2007,  R)
The Flock
WOW! What a movie. This one's a real nail biter folks. A suspense thriller. Richard Gere's performance is awesome. Very different from anything he's EVER done! If you're a Gere fan, You have to see this one. I highly recommend it to everyone! If you liked Silence of the Lambs, this movie is for you!
303
Catch a Fire 2006,  PG-13)
Catch a Fire
Real-life story of Patrick Chamusso, a political thriller about South Africa's turbulent yeas from 1980s to the present day. An oil refinery employee and his wife are brutalized by government-sanctioned terror squads. Patrick reorients his sense of self and purpose. Patrick becomes a rebel fighter and political operative, staging daring solo attacks against the brutal apartheid regime. Change must and will come.
304
Untraceable 2008,  R)
Untraceable
A milder side of saw! Griping thriller about a troubled young man who kidnaps, then tortures his victims on a live feed computer website for all the world to witness.The more people that tune in the faster ttey die. Diane Lane pulls this one off.
305
Juno 2007,  PG-13)
Juno
Clever, witty "now" movie about pregnancy at 16. The more things change, the more they stay the same. Fresh with feeling! An "A" on my scale.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments