My Favorite Movies


  terri2955's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
2
Serpico 1973,  R)
3
Three Days of the Condor 1975,  R)
Three Days of the Condor
Raises some very interesting questions about our government
4
Clerks 1994,  R)
Clerks
Kevin Smith is one of a kind! Edgey, raunchey and HILARIOUS!
5
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Brilliant acting!
6
GoodFellas 1990,  R)
7
Scent of a Woman 1992,  R)
8
The Sting 1973,  PG)
9
The Way We Were 1973,  PG)
10
Spy Game 2001,  R)
11
The Candidate 1972,  PG)
12
The Natural 1984,  PG)
13
Dog Day Afternoon 1975,  R)
14
The Devil's Advocate 1997,  R)
15
Scarface 1983,  R)
16
Carlito's Way 1993,  R)
17
...And Justice For All 1979,  R)
18
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
A MUST for all Clerk's fans
19
The Silence of the Lambs 1991,  R)
20
Midnight Cowboy 1969,  R)
21
The Deer Hunter 1978,  R)
22
Casablanca 1942,  PG)
23
Annie Hall 1977,  PG)
24
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Cute & funny
25
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
A well acted, well directed, edgey movie
26
Back to the Future 1985,  PG)
27
Sling Blade 1996,  R)
28
Little Miss Sunshine 2006,  R)
29
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
I still cry every time the flower wilts - A CLASSIC!
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
31
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
32
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
33
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
34
High Fidelity 2000,  R)
35
Boogie Nights 1997,  R)
36
Office Space 1999,  R)
37
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
funny
38
Harvey 1950,  Unrated)
39
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
40
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
41
It's a Wonderful Life 1946,  G)
42
Camelot 1967,  G)
43
The Shawshank Redemption 1994,  R)
44
The Green Mile 1999,  R)
45
The Boondock Saints 2000,  R)
46
All the President's Men 1976,  PG)
47
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
48
Sneakers 1992,  PG-13)
49
Brubaker 1980,  R)
50
Speed 1994,  R)
51
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
52
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
53
The Godfather, Part II 1974,  R)
54
The Godfather, Part III 1990,  R)
55
City Hall 1996,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments